Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosnący w siłę złoty nie wpłynie na eksport

0
Podziel się:

Zdaniem eksperta, umacnianie się rodzimej waluty wobec euro nie uderzy w eksporterów.

Rosnący w siłę złoty nie wpłynie na eksport
(Jim Bahn/CC/Flickr)

Prognozowana przez KUKE aprecjacja złotego wobec euro o 4-5 proc. w 2011 r. nie będzie miała wpływu na wielkość polskiego eksportu - powiedział Piotr Soroczyński, główny analityk Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

Zdaniem Soroczyńskiego w 2011 r. PKB wzrośnie o 4,5 proc., najlepszy będzie I kwartał ze wzrostem 4,6 proc.

_ - Głównym czynnikiem napędzającym gospodarkę w I kwartale będą inwestycje oraz wzrost mocy wytwórczych. Należy także pamiętać o słabym I kwartale 2010 roku, który praktycznie był stracony przez pogodę. Efekt bazy przyczyni się, więc do tego, że I kwartał będzie najlepszy w całym roku, a PKB wzrośnie o 4,6 proc. _ - powiedział.

_ - Motorem napędowym w całym roku, oprócz inwestycji, będzie także spożycie indywidualne. Oceniam, że w bieżącym roku wzrośnie ono o 4 proc., wobec 3 proc. wzrostu w 2010 roku. Mam pewne obawy względem spożycia zbiorowego, gdyż w tym segmencie należy spodziewać się oszczędności. Warto pamiętać także, że rok 2011 będzie okresem wzmożonych rozliczeń faktur przy inwestycjach związanych z ME 2012 _ - dodał.

Soroczyński prognozuje, że w II kwartale PKB wzrośnie o 4,1-4,2 proc., a w III i IV kwartale o 4,4-4,5 proc.

W ocenie Soroczyńskiego ze względu na brak podwyżek stóp procentowych pod koniec 2010 r. inflacja w I kw. będzie mocno podwyższona, a do celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.) obniży się dopiero we wrześniu.

_ _

Według niego złoty będzie się powoli umacniał. _ Uważam, że obecne umocnienie obserwowane na początku roku, jest tylko sezonowe i będzie trwało do lutego. Jest to efekt nowego roku i faktu, że inwestorzy otwierają na polskim rynku nowe pozycje. Z początkiem marca zacznie się korekta, która będzie trwała do kwietnia. Następna korekta przyjdzie w okresie letnim i w październiku. Te wahania sprawią, że do końca roku złoty umocni się o 4-5 proc., do 3,75-3,80 za euro _ - powiedział Soroczyński.

Jego zdaniem wzrost wartości złotego nie zaszkodzi polskiemu eksportowi. Wydaje się, że optymalnym poziomem dla polskiego eksportu jest wycena euro na poziomie 3,6-3,7 złotego. Gdyby złoty umocnił się do poziomu 3,5 za euro byłaby to aprecjacja zbyt szybka, która zdusiłaby eksport.

Soroczyński dodał, że kurs złotego do dolara jest dla eksportu mniej istotny, a kształtowany będzie w znacznej mierze przez parę: euro-dolar.

_ - Jeżeli kurs euro-dolara będzie w 2011 roku w miarę stabilny, to można spodziewać się, że dolar wobec złotego będzie lekko tracił _ - powiedział.

Zdecydowana większość polskich eksporterów produkuje także na rynek krajowy. Przy umocnieniu złotego tracą na eksporcie, ale notują większe zyski na rynku krajowym, gdyż w skutek umocnienia złotego spada obciążenie kredytowe, co wpływa na zwiększenie konsumpcji prywatnej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t96560.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/eksport;rosnie;wolniej;od;importu,139,0,734091.html) Eksport rośnie wolniej od importu W październiku wysłano zagranicę o 16,3 proc. towarów niż przed rokiem. Przywieziono o 19,8 proc. więcej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/t110412.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/handel;zagraniczny;mocno;pod;kreska,27,0,751387.html) Handel zagraniczny mocno pod kreską Deficyt w wymianie handlowej sięgnął 12 mld euro. Znacznie więcej niż przed rokiem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)