Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozbudowa Nord Stream coraz bliżej. Jest porozumienie

0
Podziel się:

Szef Gazpromu i przedstawiciele kilku europejskich koncernów energetycznych podpisali w piątek porozumienie o realizacji projektu gazociągu Nord Stream 2.

Rozbudowa Nord Stream coraz bliżej. Jest porozumienie
(Nord Stream/Press)

Szef Gazpromu i przedstawiciele kilku europejskich koncernów energetycznych podpisali w piątek porozumienie o realizacji projektu gazociągu Nord Stream 2 – poinformował Gazprom w komunikacie prasowym. Oznacza to rozbudowę gazociągu biegnącego pod Bałtykiem i omijającego Polskę i Ukrainę jako kraje tranzytowe.

Jak poinformował Gazprom, porozumienie podpisano podczas Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku. Sygnatariuszami są Aleksiej Miller - prezes Gazpromu, Kurt Bock - przewodniczący Rady Dyrektorów Wykonawczych BASF, Klaus Schäfer - członek zarządu E.ON, Pierre Chareyre - wiceprezes ENGIE, Rainer Seele - prezes zarządu OMV oraz Ben van Beurden - dyrektor generalny Royal Dutch Shell.

Nowy projekt będzie realizowany przez spółkę New European Pipeline. 51 proc. jej udziałów będzie należało do Gazpromu. E.ON, Shell, OMV i BASF/Wintershall otrzymają po 10 proc., a ENGIE 9 proc. udziałów.

Nord Stream 2 to planowana budowa dwóch gazociągów morskich z roczną przepustowością 55 mld m sześc. gazu poprowadzonego z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Dzięki rozbudowie przepustowość gazociągu będzie podwojona. - Ważne jest, że są to w większości nowe ilości gazu, które będą poszukiwane w Europie ze względu na ciągły spadek produkcji gazu w danych krajach. Fakt, że w projekcie biorą udział globalne koncerny energetyczne, świadczy o jego ważności dla zapewnienia bezpieczeństwa i niezawodności dostaw gazu do europejskich konsumentów - powiedział Aleksiej Miller.

Rozbudowa gazociągu pod Bałtykiem ma pomóc Gazpromowi zorganizować tranzyt gazu do UE z pominięciem Ukrainy. Koncern liczy, że uda mu się to do 2020 roku.

Gazprom szacuje, że planowana rozbudowa Gazociągu Północnego między Rosją a Niemcami będzie kosztowała ok. 9,9 miliarda euro. Podstawą tej szacunkowej oceny jest koszt budowy pierwszych dwóch nitek, który wyniósł ok. 8,5 mln euro.

Morski odcinek Nord Stream, liczący 1224 km, zaczyna się od tłoczni Portowaja koło Wyborga, a kończy w okolicach Greifswaldu. Przebiega przez wody terytorialne bądź wyłączne strefy ekonomiczne Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec. Po stronie rosyjskiej nowe nitki mają się zaczynać w rejonie Ust-Ługi w obwodzie leningradzkim

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)