Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Jak powinien wyglądać portfel inwestycyjny? Analitycy podpowiadają, w co warto inwestować

5
Podziel się:

Akcje krajowych spółek i zagranicznych, obligacje, depozyty, surowce - co i w jakich proporcjach powinno znaleźć się w portfelu rozsądnego inwestora? Tomasz Jóźwik, Dziennik Gazeta Prawna i Forsal.pl opowiada, co sugerują analitycy.

Jak powinien wyglądać portfel inwestycyjny? Analitycy podpowiadają, w co warto inwestować
(Money.pl)

Akcje krajowych spółek i zagranicznych, obligacje, depozyty, surowce - co i w jakich proporcjach powinno znaleźć się w portfelu rozsądnego inwestora?

Jak powinien wyglądać optymalny portfel na najbliższe sześć miesięcy? - Analitycy sugerują, że połowa portfela powinna być zainwestowana na rynku akcji. Krajowi specjaliści wskazują, że krajowe papiery wartościowe powinny stanowić około 80 proc. tej części inwestycji. Z kolei akcje spółek zagranicznych to 20 proc. - mówi Tomasz Jóźwik, z "Dziennika Gazety Prawnej" i tygodnika Forsal.pl.

Co oprócz tego? - Analitycy sugerują, żeby dość mocno inwestować również w obligacje, w tym obligacje krajowe. Według ich sugestii, mniej więcej 30 proc. portfela to obligacje - dodaje Jóźwik. - Na rynkach wysoko rozwiniętych są one bardzo wysokie. Jak pożyczamy pieniądze rządowi niemieckiemu, to musimy się liczyć ze stratą kapitału. Grupa państw, gdzie pożyczanie pieniędzy jest przywilejem, jest spora. To są Niemcy, Szwajcaria, Szwecja. Nasze obligacje dają wciąż relatywnie wysoki dochód. Te 10-letnie skarbu państwa dają rentowność około 3 proc. rocznie. Na tle tych rynków wysokorozwiniętych krajowe taki zysk wyglądają atrakcyjnie - zaznacza Jóźwik.

Zdaniem analityków w portfelu powinny również znaleźć się surowce. - Hossa na rynku surowców, która rozpoczęła się w pierwszym półroczu, powinna znaleźć kontynuację w kolejnych miesiącach - dodaje Tomasz Jóźwik.

W każdym zrównoważonym portfelu powinny znaleźć się również płynne instrumenty finansowe, czyli na przykład depozyty. Jakie? - Przede wszystkim złotowe, ale padają czasami propozycje, by to był rubel. Głównie dlatego, że kurs rubla jest silnie powiązany z wartością surowców. Ewentualnie może to być dolar. Należy oczekiwać, że cykl podwyżek stóp procentowych będzie kontynuowany, a to przyciąga inwestorów do dolara. Płynna część portfela to mogą być depozyty dolarowe - dodaje Jóźwik.

RAPORT GRUPY WIRTUALNA POLSKA I FORSAL.PL

Raport Grupy Wirtualna Polska i Infor Biznes to nowy cykl materiałów, w których dziennikarze obu redakcji tłumaczą czytelnikom świat finansów. Temat przewodni raportu omawiany jest w studio Wirtualnej Polski, raporty są publikowane co tydzień w poniedziałek w Tygodniku Forsal.pl (integralnej części wydań "Dziennika Gazety Prawnej".)

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
kac
8 lat temu
[QUOTE] Analitycy sugerują, [Powiedzcie tym analitykom aby pocałowali mnie w dupę!!!/cytat] [cytat] Analitycy sugerują, [/QUOTE]
hahaha
8 lat temu
Jeśli eksperci coś proponują i jest to jeszcze dostępne dla wszystkich, znaczy trzeba się od tego wstrzymywać..a nawet bronić rękami i nogami od ich porad :)
Gorszego Sort...
8 lat temu
Ja zwrócę się do cioci Rydzek oczywiście poprzez prezesa o wsparcie finansowe
btc
8 lat temu
a ja proponuję 100% małego portfela na bitcoin i bahamy za parę lat.
Chłop że wsi
8 lat temu
Żeby można było zarabiać na stratach bo na zyskach można zarabiac