Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPA będzie walczyć z otyłością podatkami

11
Podziel się:

Republika Południowej Afryki będzie walczyć z otyłością podatkami. Minister gospodarki tego kraju, Pravin Gordhan, planuje opodatkowanie słodzonych napojów niealkoholowych.
Od kwietnia 2017 roku państwo ma pobierać 2,29 randa południowoafrykańskiego za każdy znajdujący się w napoju gram cukru.

RPA będzie walczyć z otyłością podatkami
(tuchodi/Flickr/CC BY 2.0)

Republika Południowej Afryki będzie walczyć z otyłością podatkami. Minister gospodarki tego kraju, Pravin Gordhan, planuje opodatkowanie słodzonych napojów niealkoholowych. Od kwietnia 2017 roku państwo ma pobierać 2,29 randa południowoafrykańskiego za każdy znajdujący się w napoju gram cukru.

Planowana zmiana jest krokiem zmierzającym do ograniczenia narastającej "epidemii otyłości", z którą walczy ten bogaty afrykański kraj. Mimo podejmowania różnych działań zaradczych, takich jak otwieranie w dużych miastach klubów fitness od godziny 5 rano i umożliwianie bezpłatnego korzystania z nich osobom gorzej sytuowanym, jedna czwarta mieszkańców RPA jest otyła, a dalsze 22 procent ma nadwagę.

Planując wprowadzenie nowych rozwiązań fiskalnych, władze Republiki Południowej Afryki wzorują się na pomysłach wprowadzonych w 2014 roku w Meksyku. Podatek z jednej strony ma ograniczyć konsumpcję tuczących słodkich napojów, z drugiej - spowodować zmniejszenie przez producentów zawartości cukru w napojach gazowanych, energetyzujących oraz jogurtach pitnych. Południowoafrykańskie ministerstwo skarbu spodziewa się także, że przyniesie on do budżetu około 11 miliardów randów rocznie, czyli 700 milionów euro.

Zmiany już zostały oprotestowane przez lobby wytwórców napojów, dla których oznaczają zmniejszenie zysku. Przykładowo opodatkowanie spowoduje, że cena jednej puszki Coca-Coli, która zawiera około 8 łyżeczek cukru, wzrosłaby o 20 procent.
Naukowcy z RPA twierdzą jednak na podstawie przeprowadzonego badania, że dzięki zmianom fiskalnym otyłość zmniejszy się o 3,8 procent u mężczyzn i o 2,4 procent u kobiet.

Problem otyłości dotyka zarówno kraje bogate, jak i rozwijające się. Stał się kłopotem na skalę globalną, ponieważ nadwaga prowadzi do rozwoju chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie oraz znacznie podnosi także ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, nerek, piersi i macicy oraz wątroby, prostaty, trzustki i przełyku.

Jak wynika z sondażu, który opublikowała organizacja Badania nad Rakiem, trzy czwarte Brytyjczyków nie wie, że otyłość zwiększa ryzyko rozwoju złośliwych nowotworów.
Według niedawnego międzynarodowego raportu, w Polsce nadwagę lub otyłość ma ponad 61 procent osób dorosłych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
raf123
8 lat temu
dlatego cole pije tylke do whiskey . 8 lyzeczek cukru w jednej puszce. Ci z Coca Coli maja cos z glowa. Ciekawe ile rocznie kosztuje budzety panstw walka z cukrzyca.
Sanitarium ru...
8 lat temu
[QUOTE] Problem otyłości dotyka zarówno kraje bogate, jak i rozwijające się. [/QUOTE] Bara, bara .Tu w RPA mamy do czynienia z cywilizacją w której pierwsze pytanie było: czy twoje bydło jest zdrowe i czy twoje żony są tłuste.Do tuczenia żon służył maniok zmieszany z moczem krowim .Choroba otyłości na północnej półkuli to skutek sztucznych substancji podawanych w przemysłowym żarciu. Prawda umarła albo ledwo zipie.
sda
8 lat temu
nie chodzi o żadne zdrowie ludzi tylko o te miliony do budżetu
badany Nudyst...
8 lat temu
Przepraszam bardzo , czy biegłym Sądowym może być człowiek który był Dyrektorem szpitala i obecnie jest lekarzem i wypisał pacjenta do domu, który stracił w wypadku dwie kończyny, za to ze w izolatce zapalił papierosa . I Który lekceważył personel medyczny.
Ubezpieczony.
8 lat temu
Lekarz biegły Sądowy Ortopeda z Iławy przy opiniach dla ZUS czy Sądu , swoją opinie opiera czy jesteś otyły czy chudy. Zawsze jest to stronie swojego Pracodawcy, anie Ubezpieczonego.