Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPP podzielona w sprawie nowego prezesa NBP

0
Podziel się:

Nie ma zgody co do tego, kiedy powinien zostać powołany nowy szef banku centralnego.

RPP podzielona w sprawie nowego prezesa NBP
(kprm.gov.pl)

Aktualizacja: 18.45

Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) powinien zostać powołany jak najszybciej - uważa pełniący obowiązki prezesa banku centralnego, Piotr Wiesiołek. Innego zdania jest jednak członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Andrzej Glapiński, który apeluje o wstrzymanie się z decyzją do wyboru nowego prezydenta.

_ - Wydaje się, że wybór prezesa NBP powinien nastąpić bez zbędnej zwłoki _ - powiedział Wiesiołek na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.

Ale innego zdania jest członek RPP - nominowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego - Adam Glapiński. _ - Wyboru prezesa NBP powinien dokonać prezydent, a nie osoba pełniąca obowiązki prezesa. Dlatego z nominacją należy poczekać do wyborów, aby nie zniekształcać sytuacji w dobrze działającej instytucji _ - powiedział Glapiński.

Tymczasem premier Donald Tusk uważa, że byłoby rzeczą niestosowną wykazywać pośpiech w sprawie wyboru nowego szefa NBP. Dodał, że dobrze byłoby poczekać na nowego prezydenta, który wskazałby kandydata na to stanowisko.

_ - Jeśli chodzi o wybór prezesa Narodowego Banku Polskiego mamy oczywisty dylemat. Z jednej strony prezes Skrzypek zginął w smoleńskiej katastrofie i byłoby rzeczą niestosowną, gdyby tutaj ktokolwiek wykazał jakiś pośpiech. Ta powściągliwość marszałka Komorowskiego w roli głowy państwa jest moim zdaniem jak najbardziej zasadna _ - powiedział w środę szef rządu na konferencji prasowej.

W połowie kwietnia pełniący obowiązki głowy państwa, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział, że decyzja o zgodności z ustawą decyzji RPP o prawie wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego do zasiadania w Radzie i przewodniczenia jej obradom zapadnie po analizie ekspertyz prawnych. Na razie jednak - mimo zapowiedzi, że stanie się w ciągu tygodnia - żadna decyzja nie zapadła.

W poniedziałek 12 kwietnia, dwa dni po tragicznej śmierci Sławomira Skrzypka RPP zdecydowała, że do czasu wyboru nowego prezesa NBP posiedzeniom RPP z pełnym prawem głosu będzie przewodniczyłI wiceprezes NBP Piotr Wiesiołek, pełniący obowiązki prezesa. Członek RPP Anna Zielińska-Głębocka, mówiła wówczas, że RPP przyjęła do wiadomości i uznała, że I wiceprezes Piotr Wiesiołek pełniący obowiązki prezesa NBP ma jego pełne uprawnienia łącznie z prawem głosu na posiedzeniach RPP m.in. w decyzjach odnośnie stóp procentowych. Jej zdaniem taką interpretację przedstawili Radzie prawnicy.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)