Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dodatkowa opłata za energię? Takie będą skutki wprowadzenia rynku mocy

97
Podziel się:

Rynek mocy polega na wprowadzeniu dodatkowej opłaty za energię elektryczną, za jej dostępność. Krótkoterminowo podnosi koszty zakupu energii, ale długofalowo daje stabilność mocom wytwórczym, czyli elektrowniom i innym jednostkom wytwarzającym prąd.

Dodatkowa opłata za energię? Takie będą skutki wprowadzenia rynku mocy
(Bartosz Wawryszuk)

Wprowadzenie rynku mocy na pewno odczują i konsumenci, i producenci energii, ale długofalowo da ono stabilność polskim mocom wytwórczym. Komisja Europejska musi zaś zdecydować, w jakim kształcie rynek mocy będzie dozwoloną pomocą publiczną - mówi ekspert ds. energetyki Wojciech Jakóbik.

Jakóbik wskazał, że rynek mocy to jeden z najbardziej wyczekiwanych przez branżę energetyczną projektów, a stosowna ustawa ma być skierowany do Sejmu do końca roku.

- Rynek mocy polega na wprowadzeniu dodatkowej opłaty za energię elektryczną, za jej dostępność. Krótkoterminowo podnosi koszty zakupu energii, ale długofalowo daje stabilność mocom wytwórczym, czyli elektrowniom i innym jednostkom wytwarzającym prąd. Obecnie na rynku nie ma czynników wspierających ich utrzymanie i powstawanie nowych, więc tę rolę przejmuje państwo - tłumaczył Wojciech Jakóbik, ekspert od energetyki z Instytutu Jagiellońskiego.

- Oprócz Polski rynek mocy wdrażają także Wielka Brytania i Francja. Na poziomie europejskim powstaje projekt New Electricity Market Design, który ma regulować ich funkcjonowanie - mówił Jakóbik.

Projekt poddany zostanie notyfikacji w Komisji Europejskiej. - Komisja Europejska musi zdecydować, w jakim kształcie rynek mocy będzie dozwoloną pomocą publiczną, zgodną z regulacjami unijnymi w tym zakresie. Z polskiego punktu widzenia istotna jest neutralność technologiczna i możliwość wsparcia energetyki węglowej w celu obniżenia emisji poprzez zastąpienie starych bloków węglowych, nowymi - powiedział ekspert.

- Projekt ustawy o rynku mocy ma zostać przedstawiony do końca roku. Za rynkiem mocy opowiadają się przedstawiciele dwóch największych sił politycznych w Polsce, więc nie należy spodziewać się wojny sejmowej z jego powodu - dodał Jakóbik.

Jego zdaniem, jeżeli projekt wejdzie w życie, konsument może odczuć początkowo wzrost cen energii, ale długofalowo ma mieć zagwarantowany dostęp do bezpiecznych dostaw.

- To jest kluczowe dla prowadzenia biznesu doświadczanego przerwami dostaw energii, które według resortu rozwoju mogą nam grozić coraz częściej. Nowe rozwiązanie powinno w jak najmniejszym stopniu szkodzić konkurencyjności naszej gospodarki. Polacy chcą uczynić ze swej energii towar eksportowy i oferują go np. Litwinom - podsumował Jakóbik.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(97)
4x4mariusz
8 lat temu
Strategiczne myślenie he he he . Pchać za darmo pieniądze w łapy wielkich korporacji , które i tak potem kupi zagraniczny kapitał i dalej nas będzie doił . Nie mogę słuchać już o bezpieczeństwie energetycznym i gigantycznych pieniądzach na to wykładanych gdzie pod nosem mamy do wykorzystania kilka milionów dachów pod ogniwa fotowoltaiczne do których można zamontować akumulatory i mamy prąd cała dobę . Przez co odpada nam zaopatrzenie w energię gospodarstw domowych a jest więcej dla przemysłu . Gospodarstwa mają tanią energię dla siebie i mogą ją dalej odsprzedać. Tylko trzeba taki projekt odpowiednio przygotować. Myślę że wsparcie rządu dla takiej inwestycji mniej by kosztowało jak budowa elektrowni atomowej
BRANIEWO
8 lat temu
Teraz / bez dodatkowych na razie opłat/ nie narzekam na brak energii , czy regularność dostaw. To cóż się zmieni jak będę płacić więcej ? Przecież 20 stopnia zasilania dawno nie ma. To jest jawne złodziejstwo, no i zobaczymy ile otrzymamy w przyszłym roku podwyżki emerytury.
los
8 lat temu
coraz biedniejsze zycie w zlodziejokracji a szefostwo zaczyna rzadzic w portkach dziurawych i po kadencji dzieki swoim staraniom staje sie czlonkiem klubu milionerow
ewa
8 lat temu
Nowy sposób na okradanie ...Polaków ! .
kil
8 lat temu
człowiek musiał by mieć panele solarne, własny wiatrak prądotwórczy by jak najmniej byc zależny od kombinatorów i nieudaczników politycznych oraz gospodarczych
...
Następna strona