Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Rząd ma pomysł na unikanie opodatkowania. Kurierzy pobiorą podatek od sklepów internetowych?

0
Podziel się:

Nie tylko sklepy, ale i kurierzy mają zapłacić podatek od handlu. Ministerstwo Finansów chce w ten sposób zmusić do płacenia nowej daniny zagraniczny e-handel.

Rząd ma pomysł na unikanie opodatkowania. Kurierzy pobiorą podatek od sklepów internetowych?
(Piotr Fotek / Reporter)

Nie tylko sklepy stacjonarne, ale i zagraniczny handel internetowy ma zapłacić podatek od handlu. Ministerstwo Finansów chce zaangażować kurierów w ściąganie nowej daniny od zagranicznych e-sklepów. - A niby dlaczego kurier? - retorycznie pytał w programie #dziejesienazywo Andrzej Faliński z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

- Wprowadzanie pośredników w pobieraniu podatków rodzi możliwości nadużyć - mówił polityk Prawa i Sprawiedliwości Adam Abgarowicz. Argumentował, że podatek w obecnej rządowej wersji jest skomplikowany.

- Naraża budżet i realizację poboru tego podatku na wiele niebezpieczeństw - przyznał szef Parlamentarnego Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

To także pomysł Ministerstwa Finansów, by podatkiem obłożyć także zagraniczne sklepy internetowe. Kto za nie ma pobierać daninę? Kurier.

"W przypadku towaru dostarczanego z pośrednictwem przewoźnika od sprzedawcy detalicznego z siedzibą poza terytorium RP, do nabywcy będącego konsumentem, przewoźnik jest zobowiązany do uzyskania od wysyłającego oświadczenia o uiszczeniu podatku, o podleganiu zwolnieniu z podatku albo oświadczenia, że przesłanie przesyłki nie jest związane z dokonaniem sprzedaży detalicznej przesłanych przedmiotów" - czytamy w projekcie. Z kolei jeśli nie wiadomo jaka jest wartość przesyłki, kurier lub poczta powinny pobrać 50 zł zryczałtowanego podatku.

Nie wiadomo jednak, jak danina miałaby być inkasowana choćby przez paczkomaty.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)