Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął pakiet Kluski

0
Podziel się:

Nowe prawo ma zapewnić większą swobodę działalności gospodarczej oraz ułatwić przedsiębiorcom zakładanie i prowadzenie firm.

Rząd przyjął pakiet Kluski

Nowe prawo ma zapewnić większą swobodę działalności gospodarczej oraz ułatwić przedsiębiorcom zakładanie i prowadzenie firm.

Wszystkie formalności związane z rejestracją będzie można załatwić zgodnie z zasadą „jednego okienka". Propozycja rządu zakłada, że miejscem rejestracji działalności gospodarczej będzie urząd skarbowy, a gminna ewidencja działalności gospodarczej zostanie zlikwidowana. _ Według projektu, zarejestrowanie działalności będzie bezpłatne, natomiast za każdą zmianę wpisu urząd skarbowy pobierze opłatę w wysokości 25 zł. _

W „jednym okienku", obok zarejestrowania działalności gospodarczej, będzie można złożyć m.in. wniosek o rejestrację w ZUS.

Premier Kaczyński powiedział, że dzięki nowym przepisom Polska może stać się państwem bardziej przyjaznym obywatelowi. Zaznaczył przy tym, że w najbliższej przyszłości będą podejmowane kolejne kroki odnoszące się do innych dziedzin gospodarki, takich jak prawo budowlane czy inwestycje.

Projekt nowelizacji wprowadza nowy podział na przedsiębiorców podlegających wpisowi do ewidencji oraz tych, którzy będą wpisywani do rejestru przedsiębiorców. Do ewidencji, prowadzonej przez urzędy skarbowe, mają być wpisane osoby fizyczne. Natomiast do rejestru prowadzonego przez sądy rejestrowe, obok podmiotów dotychczas tam wpisywanych - osoby fizyczne, których przychody netto w ostatnich dwóch latach osiągały po co najmniej 800 tys. euro.

Ważną zmianą jest wprowadzenie zasady szybkości i prostoty postępowania rejestracyjnego. Przedsiębiorca będzie miał możliwość złożenia wniosku o wpis do ewidencji zarówno w sposób tradycyjny, jak i w sposób elektroniczny._ Wnioski będą rozpatrywane odpowiednio w ciągu 5 lub 3 dni. Obecnie wnioski składane są w sposób tradycyjny, a ich rozpatrywanie trwa średnio 30 dni. _

Nowe prawo wprowadza także możliwość zawieszenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę, który rozlicza w formie karty podatkowej.

Zawieszenie działalności będzie możliwe na okres od 1 do 10 miesięcy. W tym czasie przedsiębiorca nie będzie musiał płacić składek na ubezpieczenie społeczne, uiszczać zaliczki na poczet podatku dochodowego, ani składać deklaracji podatkowych. Rozwiązanie to pomoże zwłaszcza drobnym przedsiębiorcom prowadzącym działalność sezonową.

Zawieszenie będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie zatrudnia w tym czasie pracowników.

_ Roman Kluska, powiedział, że nowa ustawa to krok do przodu w porównaniu z dotychczasowym stanem prawnym. Kluska zdaje sobie jednak sprawę, że w masie prawa utrudniającego życie obywatela, pierwszy krok to niewiele. _

Propozycje rządowe doprecyzowują również przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli u przedsiębiorców oraz czasu ich trwania.

Roman Kluska uważa, że warunkiem wprowadzenia dużego uproszczenia do prawa podatkowego jest dostęp do wielu branży oraz inwestycji. Wśród nich są między innymi planowanie przestrzenne i zezwolenia na budowę. - „Zdaję sobie jednak sprawę, że początkowo opór administracji będzie ogromny - podkreślił.

Wprowadzono ponadto krótsze okresy przeprowadzania kontroli. Na przykład, u mikroprzedsiębiorców będą mogły trwać maksymalnie do 12 dni roboczych w roku, a w odniesieniu do małych przedsiębiorstw - do 16 dni roboczych. Do tej pory maksymalny czas trwania czynności sprawdzających u wymienionych przedsiębiorców wynosił 4 tygodnie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)