Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd: Przyjęcie euro w 2012 roku wciąż realne

0
Podziel się:

Premier chce jak najszybciej rozpocząć negocjacje z Komisją Europejską.

Rząd: Przyjęcie euro w 2012 roku wciąż realne
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

PremierDonald Tuskchce jak najszybciej rozpocząć rozmowy z Komisją Europejską na temat wejścia Polski do strefy euro. Podtrzymał także wolę przyjęcia europejskiej waluty w 2012 roku.

_ - Chcemy zacząć jak najszybciej rozmowy z KE, bez zbędnego pośpiechu. Chcemy działać zgodnie z planem przedstawionym kilka miesięcy temu _ - powiedział w Sejmie Tusk.ZOBACZ TAKŻE: Tutaj sprawdzisz kursy walut

_ - Plan przyjęcia euro w 2012 roku pozostaje w mocy, będziemy cały czas szukali optymalnej drogi dojścia do euro _ - dodał.

Szef rządu poinformował, że termin rozmów z Komisją Europejską o przyjęciu przez Polskę europejskiej waluty nie został jeszcze ustalony.

Także według szefa resortu finansów Jacka Rostowskiego - mimo iż skutki kryzysu mogą być bardziej dotkliwe, niż przewidywał rząd - rok 2012 nadal pozostaje realną datą wejścia Polski do euro.

Premier podkreślił, że rząd realizując proces dojścia do euro w Polsce będzie jednocześnie śledził sytuację na rynkach finansowych.

Raport Money.pl
*Euro w 2012 roku poza naszym zasięgiem? * Jak sprawdził Money.pl wciąż nie spełniamy warunków, by przyjąć europejską walutę. Kryzys nie sprzyja przygotowaniom, a czasu jest bardzo mało. zobacz raport Money.pl

Wiceminister finansów Ludwik Kotecki poinformował, że rozpoczęcie rozmów z EBC na temat wejścia do ERM2 możliwe jest do końca lutego. Harmonogram zakłada wejście do systemu ERM2 w połowie tego roku. Wolą rządu jest przyjęcie euro w 2012 roku.

Przyjęcie euro będzie nas kosztowało 3,5 mld złotych

Opierając się na doświadczeniach np. Austrii, Słowenii i Słowacji można przyjąć, że dostosowanie się do nowej waluty będzie nas kosztowało średnio 0,3 procent wartości PKB. Odnosząc się do wysokości PKB Polski za 2007 rok, który według GUS wyniósł 1163 mld złotych, przejście na euro będzie nas kosztowało blisko 3,5 mld złotych.

Największe koszty poniesie sektor finansowy

Przyjęcie euro w Polsce może spowodować utratę przez banki ponad dwa miliardy złotych z tytułu wyeliminowania operacji wymiany złotego i euro. Ze wstępnych szacunków NBP wynika, że przygotowania banków do zmiany systemów IT oraz uruchomienie rozliczeń gotówkowych i bezgotówkowych mogą kosztować sektor bankowy blisko 1,7 mld złotych. Przygotowanie firm z sektora finansowego na przejcie na euro potrwa co najmniej 2 i pół roku. Szczegółowy raport dotyczący warunków i konsekwencji przyjęcia przez nas euro NBP opublikuje w najbliższy poniedziałek

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)