Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd wciąż wierzy w 2 proc. wzrostu PKB

0
Podziel się:

- Twierdzimy, że nie jest to wzrost nierealny - uważa wiceminister finansów Janusz Cichoń.

Rząd wciąż wierzy w 2 proc. wzrostu PKB
(PAP/Adrian Starus)

- _ Twierdzimy, że nie jest to wzrost nierealny _ - powiedział podczas wystąpienia na Forum Bankowym w Warszawie wiceminister finansów Janusz Cichoń. Podał także powód tego optymizmu – _ Zakładamy, że w drugim półroczu nastąpi wyraźne odbicie, i to tempo przyspieszy _ - wyjaśnił. Podczas Forum wiceminister mówił także o budżetowych prognozach makroekonomicznych na 2013 rok.

W ostatnim kwartale zeszłego roku nasza gospodarka rozwijała się w tempie 1,1 proc. Narodowy Bank Polski w ostatniej projekcji PKB wyliczył z kolei, że wzrost PKB w tym roku będzie na poziomie 1,3 proc. – _ W tym kontekście wzrost, który zaplanowaliśmy w budżecie na 2013 rok, to jest 2,2 proc, wydaje się bardzo optymistyczny, ale nie jest to wzrost nierealny _ – powtarzał Jacek Cichoń, wiceminister finansów. Cichoń powiedział też, że rząd na razie nie pracuje nad nowelizacją tegorocznego budżetu. – _ Nie pracujemy nad tym - _ zapewnił.

_ _

Na rynku pracy ma być lepiej

_ _

_ - Warto zwrócić uwagę, że rośnie nam bezrobocie, ale rośnie przy jednocześnie wzrastającym zatrudnieniu _ – mówił Cichoń. Jak dodał w ciągu ostatnich 5 lat zatrudnienie w Polsce wzrosło o prawie milion osób i jest to drugi wynik w Europie. – _ Wzrost bezrobocia wynika z kolei z przeobrażeń demograficznych. Na rynek pracy wchodzą liczne roczniki wyżowe, a schodzą stosunkowo mało liczne roczniki niżu powojennego _ – przekonywał Cichoń, dodając, że to w najbliższym czasie się zmieni. - _ Jeszcze parę lat temu byliśmy krajem o najwyższym bezrobociu w Unii Europejskiej, dzisiaj mieścimy się w środku stawki _ – mówił wiceminister finansów.

Według najnowszych danych resortu pracy w lutym w urzędach pracy zarejestrowało się 41,6 tys. nowych bezrobotnych. Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec lutego wyniosła 14,4 proc. i jest najwyższa od 6 lat. Tak wysokiej stopy bezrobocia nie było w Polsce od lutego 2007 roku, kiedy to wynosiła 14,8 proc.

*Co z VAT-em? Być może będzie niższy *

Jacek Cichoń pytany, czy Ministerstwo Finansów rozważa to, że w 2014 r. podstawowa stawka VAT zostanie utrzymana na poziomie 23 proc. odpowiedział, że _ sytuacja jest dynamiczna _. - _ Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że wrócimy do stawki 22 proc. _ – powiedział wiceminister finansów.

Cichoń dodał, że zdaniem resortu finansów inflacja będzie w dalszym ciągu spadać. - _ Tak się będzie działo do czerwca i potem lekki wzrost w II półroczu, przy czym utrzyma się średniorocznie poniżej 2 proc. To otworzy pole do dalszych obniżek stóp _ – ocenił Cichoń. Za bardzo istotny błąd wiceminister finansów uznał podniesienie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych w maju ubiegłego roku. – „Liczymy na to, że nadrobimy szkody, które wtedy gospodarce wyrządziliśmy" – wyznał Cichoń. Zwrócił przy tym uwagę na to, że mamy do czynienia z cyklem przyspieszonych obniżek stóp procentowych. – „Niektórych zaskoczyło obniżenie stóp procentowych o 0,5 pkt proc. w ubiegłym tygodniu, ale według resortu finansów obniżka ta mogłaby być nawet większa.

Czytaj więcej w Money.pl
Wbrew Rostowskiemu, to będzie ostatnia obniżka stóp procentowych? Będzie cięcie? Tym razem analitycy są podzieleni.
Co z gospodarką, cenami i płacami? Jest najnowsza prognoza NBP Raport banku rozmija się z zapowiedziami rządu. Będzie znacznie gorzej.
Bezrobocie, wzrost cen, podwyżki. NBP ujawnia, co nas czeka Narodowy Bank Polski ogłosił prognozy na najbliższe trzy lata.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)