Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Samolot Rusłan zabierze nietypowy ładunek do Arabii Saudyjskiej

0
Podziel się:

Stworzony z wykorzystaniem technologii laserowej element kotła energetycznego odleci dzisiaj po południu z Pyrzowic do odbiorcy w Arabii Saudyjskiej.

Samolot Rusłan zabierze nietypowy ładunek do Arabii Saudyjskiej
(Arcturus/CC BY-SA 3.0/Wikipedia)

Stworzony z wykorzystaniem technologii laserowej element kotła energetycznego odleci dzisiaj po południu z Pyrzowic do odbiorcy w Arabii Saudyjskiej. Po 65-tonowy przegrzewacz przyleciał jeden z największych samolotów transportowych świata - An-124 Rusłan.

_ - W przeszłości wyprodukowany w Katowicach kocioł popłynął już m.in. na Hawaje, dotąd nie zdarzyło się jednak, byśmy korzystali z transportu lotniczego. W tym przypadku mamy nie tylko nietypowy transport olbrzymim samolotem, ale i nietypowy kierunek, w którym wysyłamy nasz produkt _ - powiedział dzisiaj członek zarządu katowickiego Energoinstalu, gdzie powstał przegrzewacz, Lucjan Noras.

Przedstawiciele spółki przyznają, że tego typu transport jest niezwykle kosztowny i skomplikowany. Tym bardziej firmę cieszy fakt, że arabski odbiorca wybrał produkt z Katowic. Zdecydowało to, że w produkcji kotłów spółka, jako jedyna na świecie, wykorzystuje nowoczesne techniki spawania laserowego.

W połowie 2011 r. w należącym do spółki zakładzie w Porębie k. Zawiercia uruchomiono Centrum Innowacyjnych Technologii Laserowych. To jedyne tego typu i jedno z największych w Europie skupisk laserów przemysłowych. Dzięki nowoczesnej technologii produkcja stała się szybsza i tańsza, a jakość wyrobów lepsza. Prawie połowę wartej 32 mln zł inwestycji pokryły środki unijne z programu operacyjnego _ Innowacyjna Gospodarka _.

_ - Wymagający saudyjski klient, spośród wielu możliwości dostępnych na światowym rynku, wybrał ofertę polskiej spółki. Przekonała go ona na tyle, że zdecydował się na transport, którego koszt stanowi znaczącą pozycję w budżecie projektu _ - wskazał Noras.

W Porębie laserem spawa się m.in. rury ożebrowane oraz tzw. ściany szczelne kotłów energetycznych. Dzięki laserom możliwe są także rozmaite niestandardowe rozwiązania dla przemysłu. Swoje wynalazki spółka zgłosiła do ochrony patentowej - obecnie ma już cztery patenty. Zwolennicy laserowej technologii wskazują, że dziś podstawowym miernikiem konkurencyjności w Europie jest nie tylko cena, ale przede wszystkim jakość, a dzięki laserom konstrukcje są idealnie spojone.

Samolot An-124 Rusłan, który we wtorek około 13. odleci z Pyrzowic z nietypowym ładunkiem, to największy seryjnie produkowany samolot transportowy świata. Choć powietrzny gigant lądował już wcześniej w Polsce, także tym razem jego przylot wzbudził zainteresowanie fanów lotnictwa. Lądowanie takiej maszyny zawsze jest gratką dla spotterów, czyli miłośników spottingu. To hobby polegające na fotografowaniu i obserwowaniu samolotów oraz zgłębianiu wszystkiego, co z nimi związane.

An-124 Rusłan lądował wcześniej w Pyrzowicach dwa razy, poprzednim razem sześć lat temu. Podkatowicki port jest wyspecjalizowany w obsłudze ruchu towarowego, dysponuje odpowiednią bazą i sprzętem. Lądowały tu także inne wielkie maszyny, m.in. boeing 747 _ JumboJet _ i największy samolot świata - An-225 Mrija, którego konstrukcja jest oparta właśnie na An-124 Rusłan. Mrija, istniejąca w jednym egzemplarzu, może przewieźć prom kosmiczny.

An-124 Rusłan to czterosilnikowy samolot transportowy, zbudowany w biurze konstrukcyjnym Antonowa. Z maksymalnym ładunkiem waży około 400 ton. Jego masa to trzecia część tej wielkości, pozostała część to ładunek i paliwo.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą zmian w kalendarzu. Weekend będzie w... W islamie dniem świątecznym w tygodniu jest piątek. Niektórzy saudyjscy przedsiębiorcy i ekonomiści tłumaczą, że czwartkowo-piątkowy weekend, obowiązujący przede wszystkim sektor państwowy.
Odważna propozycja portugalskiego rządu Rząd Portugalii zaproponował saudyjskim spółkom złożenie ofert na prywatyzację: poczty, towarowych przewozów kolejowych i linii lotniczych TAP.
Afera ze szpiegami z Iranu. Teheran zaprzecza Osiemnaście osób zatrzymano przed tygodniem. Mieli otrzymywać pieniądze za informacje o strategicznie ważnych instalacjach.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)