Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm chce utrzymania niższej stawki VAT w budownictwie po wejściu Polski do UE

0
Podziel się:

Posłowie wszystkich klubów parlamentarnych opowiedzieli się za utrzymaniem niższej stawki VAT w budownictwie po wejściu Polski do Unii Europejskiej.
Wszystkie kluby parlamentarne poparły projekt uchwały wzywający rząd do odpowiedniej zmiany naszego stanowiska negocjacyjnego z Unią.

Posłowie wszystkich klubów parlamentarnych opowiedzieli się za utrzymaniem niższej stawki VAT w budownictwie po wejściu Polski do Unii Europejskiej.
Wszystkie kluby parlamentarne poparły projekt uchwały wzywający rząd do odpowiedniej zmiany naszego stanowiska negocjacyjnego z Unią. Głosowanie nad przyjęciem projektu odbędzie się w przyszłym tygodniu.
Rządowe stanowisko przewiduje wprowadzenie podstawowej 22 procentowej stawki VAT w momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej z wyjątkiem budownictwa wielomieszkaniowego na cele społeczne. Obecnie obowiązuje stawka 7-procentowa.
Stanowisko dotyczące naszego stanowiska w sprawie VAT na budownictwo, opracowane przed poprzedni rząd, podtrzymuje rząd Leszka Millera. Ma być ono podstawą negocjacji z Unią Europejską w dziedzinie podatków.
Wicepremier i minister infrastruktury Marek Pol powtórzył, że rząd zamierza zamknąć kolejny rozdział w negocjacjach z Unią Europejską dotyczący podatków jedynie tymczasowo. Dodał, że rząd pracuje nad utrzymaniem niskiego VAT-u w budownictwie po wejściu do Unii.
Zdaniem Marka Pola także rozszerzenie definicji budownictwa społecznego pozwoli utrzymać niski podatek VAT. Według wiceminister finansów Ireny Ożóg definicja ta objęłaby lokale mieszkalne w budynkach wielomieszkaniowych, z wyjątkiem luksusowych apartamentów, domy jednorodzinne, przy przyjęciu trzech kryteriów kubatury i powierzchni tych domów oraz powierzchni działki, na której zostały zbudowane oraz budownictwo socjalne.
Propozycje zwiększenia VAT-u na budownictwo skrytykowały wszystkie kluby parlamentarne. Posłowie zwrócili uwagę, że wprowadzenie najwyższej stawki VAT w budownictwie spowoduje zapaść w tej branży, a tym samym trudności w całej gospodarce. Według posłów wprowadzenie podwyższonego VAT-u spowoduje również, że firmy zagraniczne staną się bardziej konkurencyjne niż firmy polskie.
Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że jeżeli rząd nie zmieni stanowiska w sprawie VAT-u na budownictwo, to wystąpi o wotum nieufności wobec wicepremiera i ministra infrastruktury Marka Pola.
Projekt uchwały w sprawie zmiany stanowiska negocjacyjnego przygotowała Komisja Infrastruktury.

iar/summa/miszcz/ab

budownictwo
vat
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)