Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm o RPP

0
Podziel się:

Sejm będzie głosował w czwartek nad projektem uchwały wzywającej RPP do wspierania polityki gospodarczej rządu. W środę odbyło się drugie czytanie projektu uchwały w sprawie decyzji Rady Polityki Pieniężnej w zakresie stóp procentowych

Sejm będzie głosował w czwartek nad projektem uchwały wzywającej RPP do wspierania polityki gospodarczej rządu.

W środę odbyło się drugie czytanie projektu uchwały w sprawie decyzji Rady Polityki Pieniężnej w zakresie stóp procentowych. Wcześniej Sejmowa Komisja Finansów Publilcznych przyjęła poprawkę do tej uchwały, według której 'Sejm wzywa RPP do realizacji ustawowego obowiązku wspierania polityki gospodarczej rządu', co jest też zapisane w ustawie o NBP.

Na początku marca Sejm przeprowadził debatę o polityce monetarnej i nad projektem uchwały o RPP, który wniesiony został przez posłów rządzącej koalicji po lutowym posiedzeniu Rady, na którym pozostawiła ona na niezmienionym poziomie stopy procentowe.

W środę, w trakcie drugiego czytania, projekt uchwały poparły SLD, PSL, UP i Samoobrona. Natomiast za jego odrzuceniem opowiedziała się Platforma Obywatelska. Projekt skrytykował też klub PiS.

Przyjęcie uchwały zarekomendował posłom w imieniu komisji finansów publicznych jej szef Mieczysław Czerniawski (SLD).

'Uważam, że parlament ma prawo zwracać się do NBP i RPP z apelem' - powiedział Czerniawski.

Jego zdaniem RPP powinna sprzyjać wzrostowi gospodarczemu i aktywnej walce z bezrobociem.

Podczas wtorkowego posiedzenia komisji Czerniawski poinformował posłów, że uzgodnił z prezesem NBP regularne, co dwa miesiące, spotkania komisji finansów z przedstawicielami NBP i RPP.

W trakcie druegiego czytania projektu uchwały Rafał Zagórny (PO), który opowiedział się za odrzuceniem projektu, podkreślił, że jest on 'zły ze względów formalnych i merytorycznych'. Przypomniał, że RPP obniżyła w zeszłym roku stopy procentowe o blisko połowę.

'Takie bezkrytyczne powtarzanie, że tylko wysokie stopy są powodem wysokiego (oprocentowania) kredytu, nie znajduje potwierdzenia' - powiedział poseł PO.

Rada Polityki Pieniężnej w 2001 roku sześciokrotnie obcięła stopy procentowe, łącznie o 750 pkt. bazowych. W styczniu tego roku RPP obcięła stopy o 100-200 pkt. bazowych.

Obecnie stopa referencyjna wynosi 10 proc., stopa depozytowa 6,5 proc., redyskontowa 12 proc., a lombardowa 13,5 proc.

Zagórny dodał, że nie było w historii Polski precedensu, który by polegał na tego typu naciskach na Radę.

'Przyjęcie uchwały nie może być dobrze odebrane przez Europę' - powiedział w środę.

Projekt skrytykowała też Barbara Marianowska (PiS).

'To próba wyraźnego nacisku na RPP w celu skłonienia jej do obniżenia stóp procentowych' - powiedziała Marianowska.

Jej zdaniem uchwała jest 'prawie prawnie nieważna dla RPP'.

Natomiast Janusz Wojciechowski (PSL) podkreślał, że w rękach RPP spoczywa wielka władza, wiążąca się z kształtowaniem polityki pieniężnej, od której wiele zależy w gospodarce.

'Błędy w polityce pieniężnej mogą mieć dla gospodarki dramatyczne skutki' - powiedział w trakcie drugiego czytania poseł PSL.

Wojciechowski zwrócił się też o nadanie biegu projektowi nowelizacji ustawy o NBP autorstwa PSL i UP.

O to samo apelował Janusz Lisak (UP), który stwierdził, że jego klub ocenia projekt uchwały jako dalece niewystarczający, ale jako krok w dobrym kierunku.

Pod koniec ubiegłego roku PSL i Unia Pracy złożyły w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o NBP. Jednym z założeń projektu jest zwiększenie liczby członków RPP oraz zobowiązanie RPP do dbania o wzrost gospodarczy. Jednak do tej pory projekt nie trafił pod obrady Sejmu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)