Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Shell sprzedaje udziały w złożach ropy na Morzu Północnym

3
Podziel się:

Brytyjsko-holenderski potentat naftowy ogłosił, że pozbywa się aktywów w ramach "zmiany modelu działalności", wynikającej z obniżki cen ropy naftowej.

Shell sprzedaje udziały w złożach ropy na Morzu Północnym
(Chas Redmond/CC/Flickr)

Koncern petrochemiczny Royal Dutch Shell sprzedaje za ok. 3,8 mld dolarów udziały w 10 złożach naftowych na Morzu Północnym konkurencyjnej firmie Chrysaor - podała w środę agencja AP Financial News. W ramach umowy Chrysaor przejmie też ok. 400 pracowników.

Brytyjsko-holenderski potentat naftowy ogłosił, że pozbywa się aktywów w ramach "zmiany modelu działalności", wynikającej z obniżki cen ropy naftowej.

Według przedstawicieli koncernu Shell wydobycie ropy na obszarach, których dotyczy transakcja, wyniosło w ubiegłym roku 115 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie. Stanowiło to "ponad połowę łącznej produkcji" koncernu na Morzu Północnym, która wyniosła w 2016 roku "211 tys. baryłek ekwiwalentu surowca dziennie" - wynika z danych firmy.

Według AP transakcja ta świadczy o zmianach, do jakich dochodzi w obszarze eksploatacji złóż naftowych na Morzu Północnym. Spadek produkcji i obniżka cen ropy naftowej zmuszają działające tam firmy do zmiany strategii inwestycyjnej. Shell, który jako pierwszy rozpoczął wydobycie surowca w tym regionie, szuka obecnie - jak wskazuje AP - możliwości wydobywczych m.in. w Rosji czy Zatoce Meksykańskiej.

Przedstawiciele założonej w 2007 roku spółki Chrysaor, jak podaje AP, liczą na "maksymalizację wartości ekonomicznej" i "przedłużenie żywotności" zakupionych aktywów.

Aktywa objęte transakcją, które, jak podaje AP, stanowią ok. 2 proc. rezerw ropy naftowej i gazu ziemnego koncernu Shell, zwiększą rezerwy firmy Chrysaor ponaddwukrotnie, do 600 mln baryłek ekwiwalentu ropy.

Według AP kwotę transakcji rozłożono na kilka transz. Najpierw Chrysaor zapłaci koncernowi Shell za udziały 3 mld dol., a kwota kolejnych płatności wyniesie w sumie 780 mln dol. Wysokość transz będzie uzależniona od cen ropy oraz wielkości produkcji na obszarach, których dotyczy transakcja.

Warto zauważyć, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza w najbliższych latach skupić się na złożach zlokalizowanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i na Morzu Północnym. W pierwszej połowie 2017 r. ma zacząć się wydobycie ze złoża Gina Krog. Jego zasoby wynoszą łącznie około 17,49 mln boe, a PGNiG posiada w nim 8 proc. udziałów (więcej o planach wydobywczych PGNiG przeczytasz tutaj)
.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
mb
7 lat temu
Bardzo dobrze, bo pora skończyć z bufonadą Norwegów. Wyzyskują Polaków w pracy fizycznej biorąc jako pośrednicy 50% pensji a potem się chwałą jacy są sprytni.
polak
7 lat temu
Nie wiem czym oni handlują ale raczej nie ropą bo ta co stwierdzono już dawno kończ się tam. Chociaż jak znam życie w kupnie może partycypować również Polska :)
res
7 lat temu
BUAHAHHAHA ale jaja toz to znowu okradanie skarbu panstwa. przeciez tam jest ropy na chwile.. nie zdarzy sie zwrocic. dane na temat wydobycia sa mocno zawyzone a skal wydobycia to klam. pozdrawiam naiwniakow i cwaniakow. oby kasa sie gladko rozeszla po kieszeniach.