Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Skarb Państwa na razie wygrwa w sporze o Ruch

0
Podziel się:

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił w piątek powództwo Hachette Distribution Services-Wydawcy Prasy Sp. z o.o., która domagała się od Skarbu Państwa wydania akcji Ruchu. Wyrok nie jest prawomocny. HDS-WP zapowiedział, że złoży apelację, ale będzie też kontynuował próby zawarcia ugody ze SP.

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił w piątek powództwo Hachette Distribution Services-Wydawcy Prasy Sp. z o.o. (HDS-WP), która domagała się od Skarbu Państwa (SP) wydania akcji Ruchu. Wyrok nie jest prawomocny. HDS-WP zapowiedział, że złoży apelację, ale będzie też kontynuował próby zawarcia ugody ze SP.

"Sąd Okręgowy w Warszawie po rozpoznaniu w dniu 22 października w sprawie z powództwa HDS-Wydawcy Prasy przeciwko Skarbowi Państwa i ministrowi Skarbu Państwa o nakazanie wydania i stwierdzenie obowiązku zawarcia umowy oddala powództwo" - powiedziała prowadząca sprawę sędzia Agata Wolkenberg.

"Sąd zasądza od HDS-Wydawcy Prasy na rzecz Skarbu Państwa kwotę 7,2 tys. zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego" - dodała.

Po ogłoszeniu wyroku HDS-WP, w której NFI Empik Media & Fashion posiada pośrednio 48,33 proc. udziałów, zapowiedział złożenie apelacji.

"W przypadku złożenia apelacji sprawa będzie się toczyć dalej przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie" - napisał NFI Empik Media Fashion w komunikacie.

HDS-WP domagał się uznania, że protokół uzgodnień z negocjacji, podpisany pomiędzy nim i Skarbem Państwa 31 grudnia 1996 roku, do którego został dołączony projekt umowy, zobowiązuje Skarb Państwa do wydania mu 40 proc. akcji Ruch lub stwierdzenia, iż protokół ten był umową przedwstępną, z której wynika obowiązek zawarcia umowy ostatecznej i w konsekwencji wydania mu akcji kolportera prasy.

Sąd odmówił uznania tego protokołu uzgodnień z negocjacji zarówno za umowę zobowiązującą Skarb Państwa do wydania konsorcjum akcji Ruchu, jak i za umowę przedwstępną.

Sędzia prowadząca sprawę ogłaszając wyrok podała w jego uzasadnieniu, że w przypadku podpisania protokołu uzgodnień nie doszło do zawarcia umowy sprzedaży, ponieważ w świetle Kodeksu cywilnego konieczne jest uzgodnienie wszystkich elementów umowy, a w tym przypadku zostały uzgodnione tylko podstawowe warunki.

Sąd nie podzielił też stanowiska HDS-WP, iż zaakceptowanie przez departamenty resortu skarbu projektu umowy sprzedaży akcji Ruchu, dołączonego do projektu uzgodnień z negocjacji, to czynność tylko techniczna, jak twierdził HDS-WP. Pracownicy departamentu mogli bowiem wprowadzić zmiany do umowy.

Według sądu nie można więc uznać projektu umowy za umowę definitywną. Sąd też zwrócił uwagę, że w protokole uzgodnień z negocjacji nie podano daty zawarcia umowy.

Ponadto sąd uznał, iż Skarb Państwa miał prawo odstąpić od rokowań w sprawie sprzedaży akcji Ruchu bez podania przyczyny i wiedzieli o tym zainteresowani inwestorzy, gdyż takie zastrzeżenie zostało zwarte w ogłoszeniu zaproszenia do rokowań.

HDS-WP mimo wyroku podtrzymuje swoje stanowisko.

"Według powódki, wyrok nie zmienia stanowiska HDS Wydawcy Prasy Sp. z o.o. w sprawie prywatyzacji Ruch SA" - napisano w komunikacie NFI Empik Media & Fashion.

"Spółka HDS Wydawcy Prasy Sp. z o.o. w dalszym ciągu będzie przeciwdziałać, wszelkimi dostępnymi środkami, każdej próbie sprzedaży akcji Ruch SA przez Skarb Państwa lub podwyższeniu kapitału zakładowego Ruch SA. Do czasu ostatecznego i prawomocnego rozstrzygnięcia sporu powódka, jak wynika z jej oświadczeń, nie zamierza rezygnować z roszczeń wobec Skarbu Państwa i będzie ich aktywnie dochodzić" - dodano.

Jednocześnie HDS-WP zadeklarował, że będzie kontynuowała próby zawarcia ugody ze Skarbem Państwa.

Konsorcjum HDS-WP wystąpiło do sądu przeciwko MSP o wydanie 40 proc. akcji Ruchu w 1997 roku.

Startowało ono w pierwszym, ogłoszonym we wrześniu 1995 roku, przetargu na sprzedaż co najmniej 10 proc. akcji Ruchu i zostało dopuszczone do ostatecznych rokowań.

Przetarg ten jednak został unieważniony i w marcu 1997 roku został ogłoszony kolejny przetarg na sprzedaż akcji Ruchu.

Konsorcjum HDS-WP, uznając, że wszystkie warunki umowy nabycia akcji Ruchu zostały wynegocjowane ze Skarbem Państwa, odwołało się od unieważnienia pierwszego przetargu do sądu, a ten w 1997 roku zabezpieczył akcje Ruchu, zakazując Skarbowi zbywania akcji do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

Pod koniec listopada 2001 roku sąd odblokował akcje Ruchu, co formalnie umożliwiało dalszą prywatyzację tej spółki. Skarb Państwa nie wznowił jednak procesu prywatyzacji Ruchu.

Pod koniec września 2004 roku wiceminister skarbu Dariusz Witkowski powiedział w Sejmie, że intencją resortu jest prywatyzacja Ruchu poprzez giełdę, ale jednocześnie zastrzegł, że wszystko zależało będzie od tego, jak zakończy się spór HDS-WP ze Skarbem Państwa.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)