Na skróty
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeSkładki ZUS od umów śmieciowych rozszerzą szarą strefę
2012-10-11 07:17

Składki ZUS od umów śmieciowych rozszerzą szarą strefę

Składki ZUS od umów śmieciowych rozszerzą szarą strefę
[fot: Kadmy/Dreamstime]

Premier chce ograniczyć tak zwane umowy śmieciowe. Jutro, podczas swojego drugiego expose Donald Tusk ma zapowiedzieć wprowadzenie obowiązku odprowadzania składek ZUS od tych umów. Według pracodawców takie oskładkowanie umów cywilnoprawnych znacznie podwyższy koszty pracy i pogłębi bezrobocie zwłaszcza wśród osób młodych.

Istnieje też obawa, że wiele osób przejdzie do szarej strefy - mówi Monika Zakrzewska z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

- Budżet zyska mało, pracownik prawdopodobnie straci i musimy powiedzieć jasno i czytelnie, że pewnie większość świadczeń będzie załatwiana zupełnie inaczej, czyli po prostu pod stołem, czyli rozszerzymy znów szarą strefę - uważa Zakrzewska.

Ekspert rynku pracy Agnieszka Bulik uważa, że składki na ZUS powinny być odprowadzane od wszystkich umów. Dodaje, że zwłaszcza umowy o dzieło, od których obecnie składek się nie płaci, są nadużywane.

- Są takie sytuacje, w których mamy do czynienia z prawdziwym dziełem. Natomiast w sytuacji, w której wykorzystujemy umowy cywilnoprawne w każdej sytuacji, w której nie powinny być wykorzystywane - nie dziwię się, że rząd próbuje coś z tym zrobić, bo jest dziura, przez którą wyciekają środki budżetowe. Trudno teraz oszacować, czy to wszystko przejdzie do szarej strefy - chyba nie do końca. Większe firmy na pewno nie pozwolą sobie na to, żeby płacić komuś pod stołem i będą dalej wykorzystywać umowy cywilnoprawne - ocenia Bulik.

Giełda na żywo

GPW w ogonie Europy. Co się stało?

Inwestorzy prawdopodobnie odreagowują wzrost z drugiej połowy lipca. Podczas...

Giełda na żywo

Prezes mBanku prognozuje zysk w 2014 roku

Wyniki banku za pierwsze półrocze okazały się nieco gorsze od prognoz.

Giełda na żywo

Komunikat ze spółki ZUE SA

Obecnie na umowach cywilnoprawnych pracuje około pół miliona osób. Wiele z tych osób nie odprowadza składek do ZUS. Nie ma więc żadnych ubezpieczeń. Dzięki odprowadzanym do ZUS-u składkom osoby te zyskają ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne. Ich płaca netto będzie jednak niższa.

Czytaj więcej w Money.pl
Oni nie chcą płacić składek ZUS za całe 10 lat
Domagają się abolicji nieopłaconych składek na ubezpieczenie społeczne. Chodzi o należności za okres od stycznia 1999 r. do lutego 2009 r.
Składki ZUS zaliczysz do kosztów dopiero po ich zapłaceniu
Składki ZUS z zasady stanowią koszt działalności pracodawcy, zleceniodawcy czy też samego przedsiębiorcy i osób z nim współpracujących.
ZUS od umów o dzieło? Pawlak: Bardzo ryzykowne
Według mediów Donald Tusk ma ogłosić w drugim expose, że składki ZUS będą płacone od wszystkich umów
(IAR)
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


Re: Składki ZUS od umów śmieciowych rozszerzą szarą strefę

usart / 77.254.30.* / 2012-10-12 10:15
W okresie, kiedy mamy spowolnienie gospodarcze i wszyscy przewidują zwiększenie bezrobocia, takie działanie jak zwiększenie płacy minimalnej, czy ozusowanie umów o dzieło jest, delikatnie mówiąc, nie na miejscu.

Re: Składki ZUS od umów śmieciowych rozszerzą szarą strefę

Malkontent911 / 88.199.5.* / 2012-10-11 20:00
Na umowie śmieciowej żaden pracownik nie dostanie emerytury choćby przepracował tak 20 lat-a tak jest w mniejszych miejscowościach i u pracodawców, których pracownik interesuje tylko wtedy gdy ma zarobić na pracodawcę ale nie na siebie. Po to wydłużyli wiek emerytalny, żeby po takich umowach śmieciowych nikt już nie doczekał emerytury, której i tak by nie dostał-dlatego, że pracował jak śmieć (sorki za słowo-ale tak postrzegają pracodawcy pracowników)na umowę śmieciową !!!

Re: Składki ZUS od umów śmieciowych rozszerzą szarą strefę

uczonykot / 2012-10-11 18:13 / Bywalec forum
Takie za przeproszeniem pieprzenie w bambus, że bedzie sie powiększać szara strefa, a gdzie do cholery jest PiP - tylko w nazwie ????
Ścigac przedsiebiorców za płacenie pod stołem. Niech plajtuja jak nie potrafią byc uczciwi. Nie jest im tak źle, tylko chcą się nachapać kosztem nas pracowników. Kiedy wreszcie ktoś pie...nie pięścia w stół albo ryj takiego nieuczciwego pracodawcy ??????

Re: Składki ZUS od umów śmieciowych rozszerzą szarą strefę

54l / 178.36.106.* / 2012-10-11 18:10
Karac pracodawców za zatrudnianie na "czarno" takimi karami jak na zachodzie np. 200000 zl i po kłopocie.

Re: Składki ZUS od umów śmieciowych rozszerzą szarą strefę

Adam222 / 77.88.138.* / 2012-10-11 14:31
Umowa o dzieło na kwotę 200 zł.
Do tego ZUS w wysokości 1000 zł.
Zarobek - 800 zł.

Takie jaja szykują złodzieje z PO.

Re: Składki ZUS od umów śmieciowych rozszerzą szarą strefę

mazkrzewski / 83.144.78.* / 2012-10-11 14:25
Umowy śmieciowe skutecznie przyczyniły się do rozwalenia systemu ubezpieczeń społecznych. Każdy by chciał korzystać z lekarza, renty, emerytury najlepiej zabezpieconych przez państwo. Szara strefa już jest. Finowie sobie poradzili. Pracodawca zatrudnia w szarej strafie-złpany płaci powazne kary. A tak są okradani: pracownik-państwo, firmy mniejsze przez większe. taka Polska złodziejska..

Re: Składki ZUS od umów śmieciowych rozszerzą szarą strefę

FirezeuG / 2012-10-11 11:43 / Tysiącznik na forum
Czemu miałyby być podobnie obciążone składkami?
Podstawową sprawą są różnice pomiędzy umową o pracę, zlecenie i dzieło. Każda z tych umów różni się znacząco od siebie. Każda z nich niesie inne prawa i obowiązki zarówno dla pracownika jak i pracodawcy. Ja nigdy takiej umowy nie określę jako "śmieciowa". Takie rozróżnienie daje poprostu swobodę w wyborze tego co jest dla nas ważne, czy praca od 9 do 17 od poniedziałku do piątku, czy możliwość "brania" urlopu kiedy tylko mi się zamarzy, czy więkasza kasa do ręki.

Nie zgodzę się również że nałożenie ZUS na takie jest kwestią równości przed prawem i zabezpieczeniem swojej przyszłości. Ostatnio jeden z moich znajomych obliczał koszty opłacenia na własną rękę wszystkich świadczeń które daje ZUS. Wyszło mu że wykupując sobie prywatne ubezpieczenie zdrowotne, polisę NNW i na życie oraz tworząc sobie plan oszczędnościowy (emerytura na poziomie 1000 zł przy 60 roku życia) wyda na taki zestaw nie więcej niż 350 zł miesięcznie. Czemu więc takie umowy trzeba ZUSować? Każdy z własnej woli może sobie takie świadczenia zapewnić i to w zdecydowanie lepszej jakości.

Re: Składki ZUS od umów śmieciowych rozszerzą szarą strefę

guru122 / 83.30.245.* / 2012-10-11 11:30
Na zachodzie nie ma takiej opcji że nie płaci się składek za legalnie zatrudnioną osobę. Inna sprawa,że te składki są w Polsce ogromne. Prawie 60% to skandal w biały dzień! Zreformować wkońcu zus, powywalać tych krewnych i znajomych królika pasących się na naszych składkach! Połowa urzędasów na bruk!!! Zniesienie przywilejów emerytalnych to druga sprawa.

Re: Składki ZUS od umów śmieciowych rozszerzą szarą strefę

COins / 109.173.150.* / 2012-10-11 11:05
Im mniej pieniędzy na konsumpcje tym wieksza recesja nas spotka. No, ale jak ludzie wybrali historyka...

Re: Składki ZUS od umów śmieciowych rozszerzą szarą strefę

st482 / 91.213.118.* / 2012-10-11 10:17
Trudny temat i mający 3 oblicza.
1. Osoby które zarabiają 1000 - 2000 zł. brutto i które po oskładkowaniu będą zarabiać 20-30 % mniej i będzie to dla nich bardzo trudne.
2. Osoby które zarabiają po kilka - kilkanaście tysięcy złotych i pracują na umowę o dzieło najczęściej z przeniesieniem praw autorskich. Osoba taka ma na przykład 12000 zł brutto(znam taką) podatek płaci od 6000 - 1080zł. Na rękę zostaje mu 11000 tys.
3. Osoby które mają jednoosobową firmę i pracują ciągle u tego samego pracodawcy.
szybki112 / 78.10.110.* / 2012-10-11 10:41
Dokładnie. Tylko tych 1 i 3 jest zdecydowanie najwięcej w Polsce. Jeśli te zmiany mają być dla wszystkich, to względny poziom życia zdecydowanie się pogorszy.

rostowski ŚCIEMNIA mówiąc o programie PiS że to ”piramida finansowa”.

EX-PO-(ze)_ / 78.8.138.* / 2012-10-11 10:16
Wracajmy zatem do realu, a tu mamy: 384mld zł długu za rządów PO ... i niech rostowski wytłumaczy te KOSZTY! A ponadto: 1. zdewastował OFE (kilka ładnych miliardów) 2. spełnił marzenie śp. leppera, tj. NBP DAWAJ KASIORĘ! (od kilku lat bierze po kilka MLD z tzw. "zysku NBP") 3. wydrenował Fundusz Rezerwy Demograficznej (kolejne MLD) i emeryci na lodzie 4. MLD-y z dewidendy od gigantów typu KGHM ...
no, to za taką kasę można mieć nawet 2 zielone wyspy!
No, i jeszcze te ~2.5 mln Polaków na emigracji zarobkowej – jakie byłoby zatem realne bezrobocie? A o „piramidach finansowych” rostowski powinien porozmawiać z ... komorowskim, który przyznał że na początku III RP utopił w takiej piramidzie ponad pół miliona!
zygfryd II / 83.15.245.* / 2012-10-11 10:39
Coś się tak przejął zyskiem NBP ? Tak samo jak KGHM mają sobie wypłacać po 200 czy 300 tys premii bo zarobili? na państwowym ? Patrz gościu na zwykłych ludzi co roboty nie mają a nie martw się o zysk NBP. Co do OFE to najwyższy czas to rozpirzyć na 4 wiatry. Chyba , że chcesz dać kasę na zagraniczne dywidendy bankom twoja sprawa. Powinien być wybór, a ja chcę wrócić do ZUS bo tu państwo gwarantuje emeryturę , a prywatny fundusz NIE !!! Obyś tego nie odczuł na własnej dupie. OFE do tej pory zawsze wypłacały sowim AKCJONARIUSZOM dywidendy, a ty obejrzyj sobie ileś to zarobił na tej piramidzie.
guru122 / 83.30.245.* / 2012-10-11 11:32
Za obowiązkowe OFE podziekujmy tow. Balcerowiczowi, wielkiemu orędownikowi obowiązkowych OFE. Czyżby za darmo?

Re: Składki ZUS od umów śmieciowych rozszerzą szarą strefę

niedoinformowany / 91.102.104.* / 2012-10-11 10:03
Te 100 zł jakie dorobi emeryt na umowie o dzieło , to będzie dla niego na chleb albo leki.

Podatek dodatkowo odprowadzony do ZUS - przerobi maszyna biurokratyczna co najwyżej na nowy fotel dla prezesa.

Re: Składki ZUS od umów śmieciowych rozszerzą szarą strefę

ojciec wikary / 78.131.154.* / 2012-10-11 10:00
Poczytaj sobie: http://portalochrona...wa_dla_ZUS.html A to są moje i twoje pieniądze.

w przyszłorocznym budżecie sztukmistrz z Londynu zaplanował 20 miliardów dochodu z różnego rodzaju kar, mandatów nałożonych na obywateli. Wystarczy na nowe samochody, paliwko, oraz nagrody na urzędników tzw. organów centralnych.
W ramach walki z recesją każdy obywatel powinien się zobowiązać do łamania przepisów za kwotę. co najmniej 1000zł.
Trzeba wspomagać działania rządu. On się jednak musi sam wyżywić.

Re: Składki ZUS od umów śmieciowych rozszerzą szarą strefę

Magda252 / 46.175.237.* / 2012-10-11 09:52
Nie rozumiem dlaczego pracodawcy zawsze straszą że będą zwalniać! Ceny mamy prawie jak na zachodzie albo wyższe, koszty pracy 4 razy niższe albo mniejsze. Podatki takie same albo niższe w Polsce. Wniosek: polscy pracodawcy dorabiają się wielkich majątków kosztem niewolniczej pracy za płacę minimalną - szczególnie w małych prywatnych firmach. A może oddaliby część zysku pracownikom - a nie budowali po 3 domy i kupowali po 5 samochodów.
zygfryd II / 83.15.245.* / 2012-10-11 10:45
Załóż firmę będzie pracodawcą i będziesz mógł obdzierać innych . Powodzenia. Poczujesz wszystkie zalety bycia pracodawcą.
Czemu narzekacie na brak pracy , a kto ma ją oferować i dlaczego? Wytwarzaj , produkuj , a później zadbaj aby to ktokolwiek kupił wtedy zrozumiesz co to znaczy być pracodawcą i skąd się biorą miejsca pracy.
pracodawca_polski / 78.10.110.* / 2012-10-11 10:36
Nie masz racji. Za bardzo generalizujesz. W niektórych firmach tak jest (wszystko pracodawca bierze na kredyt na firmę wiec mu się opłaca). W większości przypadków pracodawcy to sektor MSP. Ja np. chętnie bym przyjął pracownika, ale jak mam mu zapłacić pensje, i prawie druga polowe z tego oddać w postaci podatków, to widzę ze mnie nie stać. Jak by weszła ta nowelizacja to albo bym musiał zwolnic jedna osobę, albo zwiększyć sprzedaż. Sprzedaż się nie zwiększy bo inne firmy także się boja i nie magazynują na zapas. Także ja się wcalę nie dziwię
allen1 / 193.239.126.* / 2012-10-11 10:11
Ja dla przykładu jestem w firmie zatrudniającej 100 osób w szczycie produkcji. Szef ma na reke jakieś 5-6tys. Reszta kierownictwa niżej. Dzięki konkurencji między innymi z Chin uzyskiwane ceny są niskie, ciężko cokolwiek zarobić. I takich firm jest więcej. Nie dziel tak prosto. Te 3 domy i 5 samochodów u każdego przedsiębiorcy to wybujała fantazja.
v-1 / 89.78.172.* / 2012-10-11 10:08
To zostań przedsiębiorcom i zobacz jak to fajnie a nie biadolisz
ochroniarz / 37.31.194.* / 2012-10-11 15:14
Zostań pracownikiem ochrony i pracuje za 4.50.Policz sobie ile trzeba pracować żeby zarobić 1600 zł i gadaj mi biednych pracodawcach
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/

Re: Składki ZUS od umów śmieciowych rozszerzą szarą strefę

yhfilh3if2d / 95.48.176.* / 2012-10-11 09:41
baca tusku i juchas rostu strzygli barany i doili aż w końcu je zarznęli bo barany posłusznie za nimi poszły.

Re: Składki ZUS od umów śmieciowych rozszerzą szarą strefę

So / 195.82.181.* / 2012-10-11 09:38
skończy się tym że osoby zatrudnione na umowę o dzieło będą zmuszane do założenia działalności gospodarczej...po dwóch latach, kiedy skończy się niższy zus, albo pracownikowi przestanie się opłacać pracować, albo pracodawcy - zatrudniać...kierunek myślenia może ogólnie słuszny ale nie w obecnej sytuacji na rynku pracy...
sedziwoj / 2012-10-11 09:52 / Bywalec forum
To jest kolejny problem który może się pojawić.
Ale nie powinno to zatrzymać tej zmiany, bo jest konieczna. Do tego własne działalności wcale nie są zawsze tak opłacalne. Szczególnie przy niższych wynagrodzeniach.
A jeden plus, że w kontrakcie możesz mieć czas jego rozwiązania, jak również, że nie pracujesz 168h miesięcznie i w ten sposób przemycić urlop.

Re: Składki ZUS od umów śmieciowych rozszerzą szarą strefę

niedoinformowany / 91.102.104.* / 2012-10-11 09:38
"Na umowach o dzieło pracuje około pół miliona osób.

Wiele z tych osób nie odprowadza składek do ZUS. "

- z tego wynika, że wiele odprowadza składki do ZUS, jeżeli umowa o dzieło jest zawarta z aktualnym pracodawcą ( czyli pracujesz na umowę o pracę , a umowa o dzieło to dodatkowa praca u tego samego pracodawcy).

Pytanie jak wiele z tych 500 tys osób płaci/ nie płaci dodatkowo ZUS.

Powiedzmy, że 400 tys. osób NIE płaci ZUS od umowy o dzieło.

Nie wiem jakiego rzędu są to umowy , na jakie kwoty?

A jeżeli jest to tylko paręset złotych rocznie jako dodatek do stypendium czy emerytury?

A jeżeli ci ludzie mają już ubezpieczenia (emeryci) lub ich nie potrzebują?

Znam takiego artystę, który żyje "od dzieła do dzieła" a resztę na łasce mamusi i przyjaciółek.

A co, nie wolno mu? Jego kobiety są wprost zachwycone, mogąc się nim opiekować, karmić , itd ...

I czy jest o co robić tyle szumu dla tych 0,5 mln osób, przy 16 milionach pracowników , którzy płacą ZUS?

Przecież umowy o dzieło dotyczą TYLKO ok. 3% (trzy procent) pracowników ( cytuję za

Ja rozumiem gdybyście chcieli ozusować umowy o dzieło różnych ekspertów , prezesów i innych opiewające na na setki tysięcy złotych rocznie.

Ale uszczęśliwiać na siłę paru emerytów czy studentów?

A te tam bajońskie premie od wadliwych autostrad i stadionów, na których hula jesienny wiatr, to są ozusowane ???

A czy można ograniczyć swobodę zawierania umów cywilnoprawnych ???

Co na to TK?
sedziwoj / 2012-10-11 09:50 / Bywalec forum
Kolejny ściemniacz, ciekawe ile dostał za ten komentarz.

O ktoś powiedział Ci o równości? Że za to samo, nie powinni jedni płacić mniej, a drudzy więcej?
A tak jest teraz, bo te trzy formy umów o pracę są potrzebne, bo w zależności od rodzaju pracy inną się wybiera, tylko że teraz jest patologia, bo nie są tak samo obciążone. Ot cały problem.

Tylko że widzicie to jako skok na waszą kasę, dlatego taki rumor robicie, nie myśląc o tym że to jest perspektywicznie dobre. Ale klapki na oczach jak widać są bardzo przylegające.
niedoinformowany / 91.102.104.* / 2012-10-11 10:22
Za Komentarz , "śedziwoju", dostałem tylko Twoją odpowiedź ad personam!


Proszę odpowiedz mi konkretnie na moje pytanie :

"A te tam bajońskie premie od wadliwych autostrad i stadionów, na których hula jesienny wiatr, to są ozusowane ???"
sedziwoj / 2012-10-11 11:39 / Bywalec forum
Znając życie nie, ale wolę małe kroczki na przód, niż porywać się z motyką na słońce.
Dużo rzeczy trzeba by naprawić, ale niestety prawda jest taka, że sami ludzie blokują to, do tego "pacjent jest tak chory, że pozbycie się choroby za jednym razem, spowoduje śmierć, kuracja musi być rozłożona na raty"
niedoinformowany / 91.102.104.* / 2012-10-12 20:54
Piszesz, że znając życie, to różni prezesi nie płacą ZUS od swoich kilkuset-tysięcznych premii.
Jak to jest, to ja też nie wiem.
Ale jeżeli mówimy o równości wobec prawa,to trzeba by te 500 tys. premii prezesa jakoś zrównać z tymi 200-u złotymi emeryta zarobionymi na umowę o dzieło.

TK podzielił rolników na grupy "cenowe" przy płaceniu składki zdrowotnej wg ilości posiadanej ziemi: ci co mają jej więcej, płacą większą składkę.
Tak więc prezesi też chyba powinni płacić więcej niż skromny emeryt.
FirezeuG / 2012-10-11 13:20 / Tysiącznik na forum

pacjent jest tak chory, że pozbycie się choroby za jednym razem, spowoduje śmierć, kuracja musi być rozłożona na raty

My jednak chyba jesteśmy w sytuacji rozwijającej się gangreny. Kuracja w tym wypadku to tylko odcięcie chorej kończyny inaczej cały organizm zginie.

Re: Składki ZUS od umów śmieciowych rozszerzą szarą strefę

esde / 217.153.72.* / 2012-10-11 09:33
On wcale nie chce ograniczyć umów śmieciowych tylko wyciągnąć więcej kasy do ZUS. Poza tym one nie są śmieciowe! są po prostu do innych celów niż umowy o pracę. Należy się zastanowić jak zrobić, zeby pracodawcy nie naciągali prawa i nie stosowali tych umów tam gdzie nie powinni. Np obniżyć koszty pracy w umowach o prace.
sedziwoj / 2012-10-11 09:46 / Bywalec forum
No i właśnie to robi, pracodawca stosuje umowy o dzieło jedynie i wyłącznie bo są mniej obciążone.
I jedynym skutecznym sposobem na naprawę tego jest ich równomierne obciążenie.
Tylko czemu każdy widzi w tym swój interes, a nie spojrzy na to z dalszej perspektywy?

Re: Składki ZUS od umów śmieciowych rozszerzą szarą strefę

i to by było na tyle / 83.26.136.* / 2012-10-11 09:26
A gdyby tak zrobić odwrotnie i uwolnić od obowiązkowych składek wszystkie formy zatrudnienia ?
Przynajmniej od tych emerytalnych.
sedziwoj / 2012-10-11 09:41 / Bywalec forum
To powiedz teraz swoim dziadkom, czy rodzicom, że nie dostaną emerytury, bo nie będziesz płacił na ZUS.
Paczcie na problem też bardziej ogólnie, a nie z perspektywy mrówki.
Floyd / 2012-10-11 09:56 / Tysiącznik na forum
Czy mrówka potrafi patrzeć na problem nie z perspektywy mrówki? Mam wątpliwości. :-)
sedziwoj / 2012-10-11 10:14 / Bywalec forum
Mrówka nie, ale o tyle się od nie różnimy, że nas mózg ma potencjał, wystarczy zechcieć.
Ciągle mam wiarę w ludzi, może jestem naiwny...

Re: ocena tuska za ostatni rok

ojciec wikary / 78.131.154.* / 2012-10-11 09:01
bardzo zle 61%
zle 17%
dobrze 16 %
b.dorze 4%
jakis komentarz Lemingi
adrianna malicka / 2012-10-11 09:07 / Bywalec forum
też mi się tak wydaje, no bo kto będzie chciał odprowadzać te składki, no kto? ani na rękę to nie będzie pracodawcy ani pracownikowi, będą woleli się dogadać za plecami a dodatkowo rejestracja w UP i tak na tym państwo wyjdzie właśnie
sedziwoj / 2012-10-11 09:44 / Bywalec forum
Widać że lemingi, bo chyba ktoś nie prowadzi działalności i nie wie jak się firmy rozliczają z pieniędzy.

Re: Składki ZUS od umów śmieciowych rozszerzą szarą strefę

woman / 83.25.104.* / 2012-10-11 08:54
Przepraszam a kiedy kościół zacznie płacić podatki?!!! np.od nieruchomości.dysponują comiesięcznie gotówką więc też powinni płacić składki

Re: Składki ZUS od umów śmieciowych rozszerzą szarą strefę

PracownikIT / 195.42.249.* / 2012-10-11 08:48
kolejny durny POmysł ----Wpis usunięty z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl.----
sedziwoj / 2012-10-11 09:42 / Bywalec forum
Durny pomysł, aby wszyscy mieli równo?
Ciekawe podejście.
Chyba ludziom już się w głowach poprzewracało.
tolek b / 91.212.165.* / 2012-10-11 09:19
przecież to pomysł pisu i solidarności z ostatnich demonstracji
Floyd / 2012-10-11 09:13 / Tysiącznik na forum
Czy ci się to podoba czy nie i czy będzie ten rząd czy inny, to będzie musiał znaleźć pieniądze na wypłaty emerytur czy rent i znajdzie je. Masz wątpliwości, co do tego?