Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Skrzypek rozpoczął urzędowanie

0
Podziel się:

Sławomir Skrzypek został zaprzysiężony na prezesa NBP. Zastąpi na tym stanowisku Leszka Balcerowicza.

Skrzypek rozpoczął urzędowanie
(PAP/Andrzej Wiktor)

Tuż po zaprzysiężeniu Skrzypek powiedział, że nie będzie często obecny w mediach i skupi się na pracy. Za wzór takiego postępowania podał byłego szefa banku centralnego w USA Alana Greenspana.

Skrzypek podkreślił, ze nie jest politykiem. Jego rolą nie będzie budowanie swojej popularności.

Zaprzeczył, że rozważa uwolnienie rezerw walutowych. W kwestii euro uznał, że w Polsce nie ma podstaw do dyskusji w sprawie przyjęcia przez Polskę wspólnej europejskiej waluty. "Polska powinna wejść wtedy, gdy to będzie najbardziej korzystne. Nie chodzi o dogmaty, ale interes gospodarczy" - powiedział Skrzypek. Stwierdził też, że nie ma sensu podawania daty wejścia, bo inne kraje już takie daty podawały, a potem musiały je zmieniać, co obniża wiarygodność wobec inwestorów.

"Niezależność NBP jest ważna dla systemu finansowego. Niezależność nie wyklucza jednak współpracy, nie traktuję jej w kategorii konfliktu. To duża wartość" - podkreślił Skrzypek.

Pytany o pierwszą decyzję Skrzypek odpowiedział: "Moje decyzje będą ogłaszane po podjęciu".

"Nie przewiduję miejsc dla partii politycznych w zarządzie. Decyzje personalne będę opierał merytorycznie. Widzę możliwość współpracy z obecnymi członkami zarządu NBP. Będę starał się o wyważenie różnych punktów widzenia w zarządzie" - mówł Skrzypek.

Premier zadowolony

"To jest dobra wiadomość dla naszego kraju" - tak premier Jarosław Kaczyński skomentował wybór Sławomira Skrzypka na prezesa Narodowego Banku Polskiego.
* * Premier powiedział, że w związku z wyłonieniem nowego prezesa NBP "zdarzyło się wiele rzeczy zupełnie niespodziewanych".

Szef rządu zapewnił po głosowaniu w Sejmie, że nowy prezes NBP to "człowiek bardzo uczciwy, pracowity i bardzo oddany Polsce". "Mamy na czele banku centralnego człowieka, który jest z całą pewnością osobą mającą kwalifikacje - nawet, jeśli zapomniał jakiegoś nazwiska - to nie zmienia faktu, że te kwalifikacje ma" - ocenił szef rządu.

| REKLAMA | [ ( http://i.wp.pl/a/i/default/nav/dol.gif ) ] Czytaj dalej(http://banki.wp.pl/kat,65674,wid,8682888,raportwiadomosc.html?rfbawp=1168500382.203#czytajdalej) |
| --- | --- |

Wybór Skrzypka, to - jak powiedział premier - dobra wiadomość także dla tych, którzy "dzisiaj go krytykują", ale "dobrze Polsce życzą".

Do ostatniej chwili nie było wiadomo, jak w sprawie Skrzypka zagłosuje LPR. Ostatecznie klub Ligi poparł go. Decyzja w tej sprawie zapadła parę minut przed głosowaniem w Sejmie, tuż po tym, jak Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wybrała nowych członków Rady Nadzorczej TVP.

Szef rządu był pytany o komentarz do tej zbieżności, a także o to, jak przekonał szefa LPR Romana Giertycha do poparcia Skrzypka.

_ " Zbieżność czasowa i zbieżność przyczynowa to dwa rodzaje zbieżności i to jest taki elementarz wykładu dotyczącego związków przyczynowych, także
_ Premier podkreślił, że cieszy się z wyboru Skrzypka, "bo wie, jakie były kłopoty z wyłonieniem kandydata na szefa NBP". _ proszę tego nie mówić
" _ - odpowiedział premier.

Nowymi członkami Rady Nadzorczej TVP zostali Bogusław Szwedo i Szymon Czynsz. Szwedo był kandydatem zgłoszonym przez przewodniczącą KRRiT Elżbietę Kruk, a Czynsza zgłosili w środę tuż przed głosowaniem członkowie KRRiT: Tomasz Borysiuk (rekomendowany przez Samoobronę) i Lech Haydukiewicz (wskazany przez LPR).

"Wiem, że zdarzyło się tutaj wiele rzeczy zupełnie niespodziewanych. Proszę mnie nie pytać o szczegóły - ale się zdarzyło" - powiedział premier.

Skrzypka poparło w Sejmie 239 posłów, 202 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu. Większość bezwzględna konieczna do jego powołania wynosiła 222.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)