Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sprzedadzą "Mein Kampf" po niskiej cenie

0
Podziel się:

W tym roku wygasną prawa autorskie władz Bawarii do książki Adolfa Hitlera. Historycy przygotowują krytyczne wydanie.

Sprzedadzą "Mein Kampf" po niskiej cenie
(Anton Huttenlocher/Wikipedia.org/CC 2.0)

W tym roku wygasną prawa autorskie władz Bawarii do książki Hitlera _ Mein Kampf _. W związku z obawami, że na rynku pojawią się jej komercyjne wydania bez krytycznego komentarza, historycy przygotowują na początek stycznia 2016 roku wydanie naukowe książki.

_ Chcemy, by krytyczne wydanie Mein Kampf ukazało się 4 stycznia _ - powiedział Magnus Brechtken - historyk z Instyturu Historii Najnowszej z Monachium, członek zespołu ekspertów przygotowujących publikację.

Do tej pory władze Bawarii posiadające od zakończenia wojny prawa autorskie do _ Mein Kampf _ skutecznie blokowały wszystkie próby wydania kontrowersyjnego dzieła. Po upływie 70 lat prawa te wygasają, co oznacza, że książkę będzie mógł wydać każdy.

Niemiecki historyk zademonstrował w Berlinie po raz pierwszy publicznie projekt publikacji. Ma ona zawierać oprócz oryginalnego tekstu przypisy oraz komentarze wyjaśniające kontekst historyczny i demaskujące manipulacje stosowane przez Hitlera. _ Naszym zadaniem jest zaoferowanie czytelnikom naukowych wyjaśnień i odmitologizowanie tej książki _ - wyjaśnił Brechtken.

Hitler napisał pierwszą część _ Mein Kampf _ w więzieniu w Landsbergu, gdzie odbywał karę więzienia za próbę puczu monachijskiego w listopadzie 1923 roku. Pierwszy tom ukazał się w 1925 roku, a drugi rok później. Od 1929 roku oba tomy traktowano jako całość.

Przyszły wódz III Rzeszy zawarł w nich swój rasistowski i antysemicki program, zapowiadając między innymi zdobycie _ przestrzeni życiowej _ na Wschodzie. Do końca wojny sprzedano ponad 12 mln egzemplarzy _ Mein Kampf _, co przyniosło autorowi krociowe dochody.

Opracowanie naukowego wydania książki zasugerował w 2012 roku bawarski parlament uchwalając w tej sprawie jednomyślnie rezolucję. Jednak rok później władze Bawarii wycofały swoje poparcie dla tego projektu.

Bawarski minister nauki Ludwig Spaenle uzasadniał zmianę decyzji odczuciami ofiar Holokaustu. Jak tłumaczył, wydanie przy wsparciu władz hitlerowskiego paszkwilu sprawiłoby im wielki ból.

Dyrekcja Instytutu Historii Najnowszej oświadczyła wówczas, że jako niezależna placówka naukowa będzie pomimo zmiany decyzji władz Bawarii kontynuować prace nad krytycznym wydaniem _ Mein Kampf _.

Brechtken powiedział na spotkaniu w Berlinie, że rozumie zastrzeżenia ofiar, jednak książka jest ważnym źródłem historycznym, bez której nie sposób zrozumieć historii 20. wieku. Oryginalne egzemplarze książki dostępne są w antykwariatach, a tekst można też ściągnąć bez większych trudności z internetu. Książka wydawana była m. in. w Turcji, w Indiach, a także w Polsce. Nie można dopuścić do tego, by rynek został zdominowany przez wydania bez naukowego komentarza - zaznaczył Brechtken.

_ Mein Kampf _ jest symbolen negatywnym, ale nie każdy, kto przeczyta tę książkę, staje się od razu rasistą czy nazistą - uspokaja Brechtken. _ Mein Kampf _ zostanie wydany przez Instytut Historii Najnowszej, gdyż nikt nie powinien zarobić na tej publikacji. Historycy zapowiadają przystępną cenę, aby każdy zainteresowany mógł nabyć tę pozycję.

Przedmioty związane z Hitlerem to wielki biznes

Kilka lat temu wielki szum wywołała aukcja w Norymberdze, na której wystawiono na sprzedaż kilka akwarel Adolfa Hitlera, który marzył w młodości o karierze artysty. Władze Norymbergi starały się wtedy bezskutecznie zapobiec aukcji, argumentując, że handel rzeczami Hitlera stanowi naruszenie prawa zakazującego propagowanie nazizmu w Niemczech. Teraz jest inaczej i w Monachium nikt nie ma zamiaru zakazywać zapowiedzianej aukcji.

Egzemplarz _ Mein Kampf _ z osobistą dedykacją autora dla Rudolfa Hessa pojawił się raz po raz na aukcjach w Europie za mniej więcej 5 tys. euro. Nie wiadomo, w czyim jest obecnie posiadaniu, ale tajemnicą poliszynela jest, że wszystko, co ma związek z Hitlerem, cieszy się ogromną popularnością w kręgach niemieckich neonazistów.

Nie przypadkiem willa siostry dyktatora w okolicach Drezna wystawiona została pięć lat temu na sprzedaż za 4,5 mln euro. Jej wartość dodatkowa wynikała z tego, że Hitler był tam ze dwa razy.

Furorę robią akwarele Hitlera, które coraz częściej pojawiają się na aukcjach, gdyż znajdowane są coraz to nowe dzieła niedoszłego artysty. W młodości dwukrotnie starał się - bez powodzenia - o przyjęcie do Wiedeńskiej Akademii Nauk. Uznano jednak, że nie ma talentu. Nie przeszkadzało to Hitlerowi uważać się za geniusza. Jak twierdzi Birgit Schwarz, w książce analizującej artystyczne skłonności Hitlera, mocne przekonanie o swym geniuszu artystycznym przywódca III Rzeszy przeniósł następnie na inne sfery swej aktywności. Z wiadomym skutkiem.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)