Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stanom Zjednoczonym grozi gospodarcza katastrofa

0
Podziel się:

Opór Republikanów przed Obamcare oznacza blokadę wydatków. Może nastąpić koniec świata - ostrzega noblista Paul Krugman.

Stanom Zjednoczonym grozi gospodarcza katastrofa
(AP/FOTOLINK/East News)

Blokada wydatków rządu, która nastąpi, jeśli Republikanie w Kongresie nie przestaną uzależniać przyjęcia ustawy budżetowej od odłożenia reformy systemu opieki zdrowotnej, grozi katastrofą finansową - piszą New York Times i Washington Post.

Kontrolowana przez Republikanów Izba Reprezentantów, niższa izba Kongresu USA, przyjęła w nocy z soboty na niedzielę nadzwyczajną ustawę o wydatkach państwa, dołączając zapis o odroczeniu o rok wejścia w życie programu reformy opieki zdrowotnej - Obamacare.

_ Tym razem to nie oszalała garść zwolenników Tea Party (konserwatywny odłam partii republikańskiej) doprowadziła rząd USA na krawędź blokady wydatków. Wszystkich 231 Republikanów z Izby Reprezentantów zdecydowało, że sparaliżowanie reformy systemu opieki zdrowotnej jest ważniejsze niż utrzymanie funkcjonującego rządu _ - głosi artykuł redakcyjny _ New York Times _. Nowojorska gazeta nazywa to jednym z najbardziej nieodpowiedzialnych głosowań Kongresu w ostatnich dekadach.

Ustawa, przyjęta w Izbie stosunkiem głosów 231-192, trafiła teraz do zdominowanego przez Demokratów Senatu. Stawiane przez Republikanów warunki z pewnością nie zostaną przyjęte przez Senat, który spotka się _ zaledwie na kilka godzin przed północą, kiedy to wyczerpią się fundusze rządu _ - przypomina _ NYT _. Zdaniem nowojorskiego dziennika Republikanie postanowili podjąć ryzyko zablokowania wydatków rządu, by kompletnie _ wykoleić _ Obamacare.

Jeżeli obie izby Kongresu nie porozumieją się w sprawie ostatecznego brzmienia ustawy, 1 października, kiedy rozpoczyna się nowy rok budżetowy, nastąpiłaby częściowa blokada wydatków budżetowych. Oznaczałoby to zamknięcie różnych instytucji federalnych i przymusowe urlopy tysięcy urzędników.

_ W ten sposób może nastąpić koniec świata - nie na skutek wielkiego wybuchu, lecz ataku złości _ republikańskich Kongresmenów - pisze w poniedziałkowym komentarzu na łamach _ NYT _ laureat ekonomicznej Nagrody Nobla Paul Krugman.

Według Krugmana blokada wydatków rządowych będzie miała fatalny wpływ na kondycję amerykańskiej gospodarki, tłumiąc kruche jeszcze ożywienie po załamaniu finansów w 2008 roku. _ A to jeszcze będzie mało groźne w zestawieniu z tym, co by się działo, jeśli Kongres nie uchwali podniesienia pułapu zadłużenia _ USA - pisze dalej noblista.

Wszystko to _ oznaczałoby natychmiastowe cięcie wydatków, które niemal na pewno pchnęłoby Amerykę z powrotem w recesję. Ponadto, gdyby nie podniesiono limitu zadłużenia, zabrakłoby pieniędzy na obsługę obecnych długów rządu USA _ - prognozuje Krugman.

_ Rynki finansowe od dawna traktowały amerykańskie obligacje rządowe jako najbezpieczniej aktywa na świecie; Założenie, że Ameryka zawsze honoruje swoje zobowiązania finansowe, jest filarem światowego systemu finansowego _ - wyjaśnia publicysta.

Widmo ewentualnej niewypłacalności rządu USA _ spowodowałoby gigantyczny finansowy kryzys, przy którym ten poprzedni wywołany upadkiem (banku) Lehman Brothers pięć lat temu wydałby się karłowaty _ - przestrzega dalej Krugman.

_ Zważywszy na to, kto nas wpakował w poprzedni kryzys, ironią jest to, że najprawdopodobniej to Wall Street w końcu każe liderom Republikanów położyć kres tym nonsensom _ - przewiduje Krugman.

Również _ Washington Post _ zwraca uwagę, że teraz to związane z biznesem grupy nacisków, zazwyczaj bliskie Republikanom, zaczęły wywierać naciski na przywódców tej partii, by przestali uzależniać przyjęcie budżetu i podniesienie limitu zadłużenia rządu USA od odwleczenia, a de facto odrzucenia reformy ubezpieczeń zdrowotnych.

W piątek najważniejsze grupy lobbingowe reprezentujące korporacje oraz Amerykańska Izba Handlowa wystosowały list do Kongresu, w którym nawołują do uniknięcia blokady wydatków publicznych. _ To nie leży w interesie pracodawców ani pracowników, czy w ogóle Amerykanów, by ryzykować blokadę wydatków rządu, która będzie miała niszczycielski wpływ na gospodarkę _ - głosi apel biznesmenów.

Fala uderzeniowa po takiej blokadzie uderzyłaby w całą gospodarkę - pisze _ WP _ i wyjaśnia, że wywołałoby to wstrząs na rynkach finansowych, zwiększyło bezrobocie i spowolniło i tak słaby jeszcze wzrost gospodarczy.

_ A niezdolność do obsługi federalnego długu, która mogłaby się nastąpić w ciągu 30 dni, jeśli Kongres nie podejmie właściwych kroków, byłaby znaczenie gorsza _ - przestrzega _ WP _, powołując się na ekonomistów.

Brak zaufania do amerykańskich papierów dłużnych odbiłby się zaś na całym światowym systemie finansowym, doprowadzając do podniesienia oprocentowania kredytów, kosztów kredytów hipotecznych, obsługi kart kredytowych i innych pożyczek - pisze dalej waszyngtoński dziennik.

Zarówno _ WP _, jak i _ NYT _ przypominają, że amerykański papiery dłużne, a zwłaszcza krótkoterminowe obligacje skarbowe są dla inwestorów _ najsolidniejszym zabezpieczeniem _ pożyczek. _ Obligacje skarbowe (USA) mają tak zasadnicze znaczenie w tej materii, że w sytuacjach bardzo poważnego stresu (finansowego) mają nieco ujemne oprocentowanie - czyli są traktowane jako coś lepszego niż gotówka _ - pisze Krugman, wyjaśniając dlaczego konsekwencje impasu w amerykańskim Kongresie mogą być odczuwalne w całej gospodarce.

Czytaj więcej w Money.pl
Ameryce grozi niewypłacalność! Część Republikanów uzależnia zgodę na budżet i zwiększenie limitu długu publicznego od osłabienia reformy ochrony zdrowia Obamacare.
Syria już nie tak ważna. Bój o "Obamacare" Biały Dom rozpoczął kampanię, by zachęcić ponad 30 mln nieubezpieczonych Amerykanów do kupowania polis ubezpieczeniowych.
Obama nie chce kolejnego kryzysu. Ostrzega Republikanów Rząd i agendy federalne mogą mieć potężne problemy po 1 października.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)