Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szczyt UE już jutro. Tusk będzie rozmawiał o energii i podatkach

0
Podziel się:

Trzeba jak najszybciej zastanowić się nad przyczynami wysokich cen energii w krajach UE. Bez tego nie będziemy konkurencyjni.

Szczyt UE już jutro. Tusk będzie rozmawiał o energii i podatkach
(Grzegorz Rogiński/KPRM)

Premier Donald Tusk weźmie jutro udział w jednodniowym szczycie UE. Unijni przywódcy rozmawiać będą o polityce energetycznej, przyczynach i skutkach wysokich cen energii, a także o tym, jak radzić sobie ze zjawiskiem unikania płacenia podatków w krajach UE.

Przed spotkaniem plenarnym Rady Europejskiej premier będzie rozmawiał m.in. z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Czech, Słowacji i Węgier. Według sekretarza stanu ds. europejskich w MSZ Piotra Serafina, głównym celem środowych rozmów w Brukseli będzie znalezienie sposobu na ograniczenie wysokich cen energii w Europie, których skutki mają wpływ na pozycję konkurencyjności gospodarki UE.

_ - To będzie krótka Rada Europejska, ale mam nadzieję, że szefowie państw i rządów zdołają dokonać oceny i przeglądu polityki energetycznej w czasach kryzysu. Dzisiaj, w coraz większym stopniu widzimy, że ceny energii w Europie są wyższe, niż w tych gospodarkach, z którymi musimy konkurować tj. w Stanach Zjednoczonych czy w Chinach _ - powiedział Serafin dziennikarzom, pytany o to, czego można spodziewać się na środowym szczycie UE.

Jego zdaniem, jak najszybciej warto się zastanowić nad przyczynami wysokich cen energii w krajach UE, bowiem, aby Europa była wciąż atrakcyjnym i konkurencyjnym rynkiem, potrzebuje znacznie tańszej energii.

_ - To, co nam dzisiaj naprawdę w Europie jest potrzebne, to są niższe ceny energii, a sposobem na to, by ceny energii, w tym ceny gazu, ograniczyć jest eksploatacja gazu łupkowego, także w Europie _ - powiedział Serafin.

Przyznał, że mimo iż w projekcie dokumentu końcowego szczytu UE mowa jest m.in. o rozwoju rodzimych źródeł energii, do jakich zalicza się gaz łupkowy, to nie należy spodziewać się na tym szczycie rozstrzygnięć o charakterze legislacyjnym w tej kwestii.

_ - Rada Europejska nie będzie wzywać Komisji Europejskiej do przedłożenia inicjatyw legislacyjnych. Rada zwróci się natomiast z prośbą o dokonanie ocen studiów i analiz, w jaki sposób może zwiększać niezależność energetyczną Europy _ - poinformował minister.

Uzyskany projekt dokumentu końcowego szczytu UE stwierdza, że _ należy zająć się skutkami wysokich cen energii _. Przed końcem 2013 r. Komisja Europejska ma przedstawić analizę na ten temat, skupiając się na konsekwencjach wysokich cen energii dla gospodarstw domowych i energochłonnych gałęzi przemysłu oraz pod kątem pozycji konkurencyjnej UE na świecie.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/162/m97442.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/energetyka;odnawialna;glownym;problemem;tzw;trojpaku,179,0,1226931.html) *"Te decyzje muszą nastąpić bardzo szybko" * Głównym problemem w tzw. "trójpaku energetycznym" jest kwestia poziomu wsparcia finansowego dla odnawialnych źródeł energii i rozłożenia akcentów między energetyką odnawialną a klasyczną - uważa minister gospodarki. Ważną rolę w odwróceniu obecnej tendencji wzrostu tych cen prądu mogą odegrać działania, służące poprawie wydajności energetycznej, np. ocieplanie budynków. _ - W tym kontekście należy przyjrzeć się też powiązaniu w kontraktach cen gazu z cenami ropy _ - wskazano w dokumencie.

Serafin, odnosząc się do kwestii polityki podatkowej, które obok spraw energetycznych będą głównym tematem najbliższego szczytu UE, powiedział, że walka ze zjawiskiem unikania płacenia podatków, zwłaszcza podatku VAT, jest istotnym aspektem z punktu widzenia interesu Polski.

_ - Oczekujemy decyzji, które ułatwią ograniczanie skali tego procederu także w Polsce i że Rada Europejska odniesie się także do kwestii unikania płacenia podatków w tych krajach, w których powinny one być płacone, mówimy tu podatkach od oszczędności _ - powiedział Serafin.

Szacuje się, że państwa UE tracą dziesiątki miliardów euro z tego powodu, że pieniądze z podatków zamiast do budżetu, trafiają do europejskich rajów podatkowych. Podatnicy uciekający przed fiskusem w swych krajach, lokują oszczędności m.in. w Szwajcarii, Austrii, Luksemburgu, Liechtensteinie, Monako, Andorze i San Marino.

Komisja Europejska chce uaktualnić umowę w sprawie opodatkowania oszczędności oraz rozszerzyć i przyspieszyć mechanizm wymiany informacji podatkowych między krajami UE, tak, by objęła ona także zyski z dywidend i zyski kapitałowe.

Mechanizm ten ma ułatwić zwrot podatku do kraju pochodzenia nieuczciwego inwestora. W związku z tym, że Austria i Luksemburg blokowały zatwierdzenie mandatu dla KE do negocjowania umowy, ponieważ nie chciały automatycznej wymiany informacji, sprawa ta stanie na środowej Radzie UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Brakuje 13 mld złotych. Rząd obetnie pieniądze na drogi, w nas uderzy mandatami Do kasy państwa wpływa mniej podatków i opłat. W błyskawicznym tempie rośnie deficyt budżetowy.
Ekologiczna energia? Rząd szuka sposobu Polska będzie szukała takich źródeł energii odnawialnej, które są najbardziej adekwatne do naszych możliwości - zapewnia premier. Czyli jakich?
Znamy pomysł Van Rompuya. Cięcia większe o... Wiadomo, ile miliardów euro na przypaść Polsce. Sukces czy porażka naszych negocjatorów?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)