Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef BBN: jest nadzieja na pokojowe rozwiązanie

0
Podziel się:

Szef BBN zwrócił uwagę, że nie ma pewności, iż amerykański Kongres poprze prezydencką propozycję interwencji zbrojnej w Syrii.

Szef BBN: jest nadzieja na pokojowe rozwiązanie
(Maj/Reporter)

Generał Stanisław Koziej ma nadzieję na pokojowe zakończenie kryzysu wokół Syrii. Taką szansę stwarza nowa sytuacja, jaka powstała po ogłoszeniu wczoraj propozycji przekazania syryjskiej broni chemicznej pod kontrolę międzynarodową.

Goszczący w Trójce generał Koziej uznał ten fakt za bardzo ważny - _ Proszę zwrócić uwagę, że to jednym głosem zaczynają mówić USA, Rosja i Syria. To jest pozytywne i to już jest coś, że zaczynają wspólnie myśleć i idą w jakimś kierunku. _

Szef BBN zwrócił uwagę, że nie ma pewności, iż amerykański Kongres poprze prezydencką propozycję interwencji zbrojnej w Syrii. Zdaniem generała Kozieja, czeka nas teraz okres gry dyplomatycznej. Amerykański Kongres będzie starał się odkładać głosowanie w sprawie interwencji, a parlamentarzyści będą dyskutować i rozmawiać z ekspertami. Szef BBN podkreślił, że nie da się w ciągu tygodnia przekazać syryjskiej broni chemicznej pod międzynarodową kontrolę.

Generał Koziej oświadczył, że stanowisko Polski w sprawie Syrii jest konsekwentne i racjonalne. Podkreślił, że nasz kraj zdecydowanie potępia użycie broni chemicznej. Szef BBN dodał, że Polska jest ostrożna w sprawie ewentualnej interwencji w Syrii, gdyż mogłaby ona doprowadzić do rozszerzenia się konfliktu - _ Proszę zwrócić uwagę, że najważniejsza w tym wszystkim jest groźba militarnego ataku, a nie jego wykonanie. Ta groźba jest ważnym narzędziem i to odegrało swoją rolę. _

Zdaniem Kozieja, gdyby wojna w Syrii przeniosła się do Turcji, to NATO musiałoby zareagować na zagrożenie jednego z państw członkowskich. Po stronie Turcji stanęłaby wtedy także Polska. Szef BBN-u dodał, że rozlanie się konfliktu w Syrii poza jej granice byłoby bardziej niebezpieczne, niż wojna w Iraku. Mogłoby bowiem dojść do wojny regionalnej, nawet z użyciem broni masowego rażenia.

Generał Koziej zwrócił uwagę, że prezydentowi Barackowi Obamie zależy nie tylko na zniszczeniu syryjskiej broni chemicznej, ale i na uniemożliwieniu jej użycia w przyszłości, nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale i w innych częściach świata. Amerykańska reakcja na rosyjską propozycję wpisuje się w tę logikę.

Czytaj więcej w Money.pl
Sikorski: Tutaj jest potrzebne szybkie działanie Sikorski dodał, że ze strony Rosji potrzebne są konkrety.
Iran popiera propozycję Rosji ws. Syrii Władze Iranu popierają najnowszą propozycję Rosji w sprawie ustanowienia międzynarodowego nadzoru nad bronią chemiczną w Syrii.
Pentagon: Atak na Syrię zniechęci Koreę Płn. Wiceszef Pentagonu zaznaczył, że podczas rozmów z przedstawicielami chińskiego ministerstwa obrony domagał się utrzymania norm dotyczących tego rodzaju broni.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)