Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szwecja najlepszym krajem dla seniorów

1
Podziel się:

ONZ dokonała porównania jakości życia ludzi starych w 91 krajach. Pod uwagę wzięto 13 kryteriów, takich jak dochody, zatrudnienie, ochrona zdrowia i środowisko naturalne. Najlepiej wypadła Szwecja.

Szwecja najlepszym krajem dla seniorów
(Dean Mitchell/iStockphoto)

Szwecja jest najlepszym krajem na świecie dla ludzi w starszym wieku a Afganistan najgorszym - wynika z opublikowanego wczoraj opracowania Global AgeWatch Index wykonanego na zlecenie ONZ.

Organizacja dokonała porównania jakości życia ludzi starych w 91 krajach. Pod uwagę wzięto 13 kryteriów, takich jak dochody, zatrudnienie, ochrona zdrowia i środowisko naturalne.

Decydował nie tylko poziom życia bowiem kraje takie jak Sri Lanka, Boliwia i Mauritius wyprzedziły wiele krajów bogatszych. Dalekie miejsca zajęły Rosja (78), Indie (73) i Turcja (70). Wyżej sklasyfikowano natomiast Brazylię i Chiny, które zajęły odpowiednio 31 i 35 miejsce.

Na czele listy, po Szwecji, znalazły się Norwegia i Niemcy a na dalszych miejscach Holandia, Kanada, Szwajcaria i Nowa Zelandia. Pierwszą 20 zdominowały państwa Europy Zachodniej i Ameryki Północnej.

Za najmniej sprzyjające seniorom państwa uznano Afganistan, Tanzanię i Pakistan.

Autorzy opracowania wskazali, że wszystkie państwa stają przed wyzwaniem jakim jest szybkie starzenie się ludności na całym świecie.

_ Wciąż utrzymujące się pomijanie procesu starzenia się z narodowych i światowych programów jest jedną z największych przeszkód uniemożliwiających sprostanie problemom starzejącej się ludności świata _ - powiedziała Silvia Stefanoni kierująca organizacją HelpAge International.

Czytaj więcej w Money.pl
Sami wytrzymaliby tydzień. Szukają sojusznika W przypadku ataku zbrojnego Szwecja jest w stanie bronić się samodzielnie tylko przez tydzień. Dlatego, szuka sojuszników w Europie.
Możliwości zakupowe emerytów spadły o... Nieco mniejsze spadki dotknęły portugalskich pracowników. Siła nabywcza osób zatrudnionych w sektorze prywatnym zmalała w ostatnich trzech latach o 15 proc.
Meduzy wyłączyły elektrownię atomową Napływ meduz był już tak duży, że zdecydowano o pełnym zatrzymaniu szwedzkiego reaktora.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
emeryt
4 lata temu
A jak wypadła Polska?