Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szwecja nie zgodzi się na Gazociąg Północny

0
Podziel się:

Inwestor Gazociągu Północnego powinien się liczyć z tym, że Szwecja może nie wyrazić zgody na proponowaną trasę rurociągu. Taka jest m.in. konkluzja szwedzkiego państwowego Urzędu Ochrony Środowiska (NVV).

Inwestor Gazociągu Północnego powinien się liczyć z tym, że Szwecja może nie wyrazić zgody na proponowaną trasę rurociągu. Taka jest m.in. konkluzja szwedzkiego państwowego Urzędu Ochrony Środowiska (NVV).

Ponadto inwestor powinien przedstawić alternatywne koncepcje przebiegu rurociągu, np. drogą lądową lub trasą omijającą z daleka najbardziej wrażliwe ekologicznie rejony Bałtyku, jakimi są dwie płycizny będące rejonami chronionymi - uważa NVV.

Według szwedzkiego urzędu, przy opracowywaniu tych analiz należy uwzględnić, na ile budowa dostarczającego paliwo naturalne gazociągu współgra ze strategią UE w dziedzinie ekologii, a głównie z problematyką klimatyczną.

Ponadto konieczne jest przedstawienie wnikliwej oceny, jakie jest ryzyko uwolnienia szkodliwych substancji w wypadku tak szerokiego naruszenia dna morskiego i jakie mogą być skutki eksplozji min morskich leżących na dnie oraz uwolnienia i wypłynięcia na powierzchnię gazów i chemicznych środków bojowych zatopionych w morzu.

NVV określa jako "niezadowalające" zamiary spółki Nord Stream rozpoczęcia budowy bez zbadania zawartości trucizn i szkodliwych substancji w osadach dennych na trasie gazociągu. Nie wystarczą w tym wypadku przedstawiane szacunkowe oceny. Konieczne jest dokonanie badań zawartości w tych osadach np. DDT i PCB oraz metali ciężkich.

Szwedzki urząd uważa, że wcale nie jest pewne iż inwestycja będzie mogła powstać w takim kształcie jaki się obecnie proponuje. "Rezultaty badań dna mogą wykazać, że konsekwencje budowy okażą się tak poważne dla środowiska iż wyrażenie na nią zgody będzie niemożliwe" - ostrzega na zakończenie NVV.

Również w piątek dziennik sztokholmski "Dagens Nyheter" opublikował wyniki badań opinii publicznej na temat Gazociągu Północnego. Według nich 51 proc. Szwedów jest przeciwnych tej inwestycji, 24 proc. popiera ją a pozostałe 25 proc. nie ma na ten temat wyrobionego zdania.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)