Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Tauron zbuduje magazyn energii z wiatraków. Amerykański program zacznie się w Lipnikach

6
Podziel się:

Tauron włączył się w globalny program testów magazynów energii do wiatraków. Pierwsza taka konstrukcja zacznie działać za półtora roku.

Brak regularności w produkcji prądu z wiatraków był dotąd problemem
Brak regularności w produkcji prądu z wiatraków był dotąd problemem (PIOTR KAMIONKA/REPORTER)

Farmy wiatrowe mają największą zmienność produkcji energii w porównaniu do innych źródeł. Raz wiatr jest silny, raz słaby. W zależności od pory dnia i roku jest inaczej. A odbiorcy energii nie chcą być uzależnieni od zmian, więc duże elektrownie wiatrowe muszą być wspomagane przez te klasyczne. Z kolei, gdy produkcja wiatraków jest za duża, prąd musi być wysyłany na duże odległości, a tu wchodzą straty na przesyle.

Dużo można by zaoszczędzić, gdyby energię z wiatraków magazynować w czasie większej wietrzności i wysyłać z takich magazynów do odbiorców w czasie flauty. A akurat w Polsce udział w produkcji energii elektrycznej w Polsce ze wszystkich odnawialnych źródeł energii jest największy.

Zobacz też: PFR inwestuje w Startupy. Już teraz przeznacza na to ponad 640 mln zł

Taki projekt właśnie zaczął się w Polsce. Tauron realizuje go w Cieszanowicach w województwie opolskim. System magazynowania zostanie oddany do użytku w czwartym kwartale 2019 r.

"Magazynowanie energii, ze względu na potencjał stabilizujący funkcjonowanie energetyki rozproszonej, traktowane jest jako jeden z podstawowych kierunków rozwojowych Grupy Tauron zaprezentowanych w Strategicznej Agendzie Badawczej" - podkreślono w komunikacie.

- Dzięki współpracy z amerykańskim Electric Power Research Institute uczestniczymy w globalnym programie badawczym dotyczącym magazynowania, współpracując równocześnie ze startupem, który przygotowuje obiecujące rozwiązania w tej dziedzinie - powiedział wiceprezes Tauron Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Jarosław Broda. - Magazyn pilotażowy w Cieszanowicach to szansa na sprawdzenie w rzeczywistych warunkach wypracowanych dotychczas rozwiązań - dodał.

System powstaje przy stacji energetycznej w miejscowości Cieszanowice w gminie Kamiennik w woj. opolskim. Z punktu widzenia realizacji celów projektu ta lokalizacja ma być najkorzystniejsza, bo stacja współpracuje z należącą do Grupy Tauron farmą wiatrową Lipniki o mocy ok. 30 MW, zlokalizowaną w odległości 7,5 km od projektowanego magazynu.

"Moc czynna magazynu wyniesie co najmniej 2000 kW, a pojemność użyteczna co najmniej 500 kWh. Powstanie magazynu doprowadzi do poprawy jakości i niezawodności dostaw energii elektrycznej dla klientów kilku gmin woj. opolskiego" - napisano w komunikacie.

Grupa Tauron liczy, że doświadczenia zdobyte przy realizacji inwestycji zostaną wykorzystane w innych lokalizacjach, gdzie są zainstalowane mało stabilne źródła energii.

Mniejsze straty sieciowe

- Projekt docelowo ma potwierdzić w praktyce korzyści z magazynowania energii elektrycznej w oparciu o innowacyjne magazyny energii wykorzystujące ogniwa elektrochemiczne - podkreślił prezes Tauron Dystrybucja Robert Zasina. - Z punktu widzenia operatora systemu dystrybucyjnego istotne jest również zmniejszenie technicznych strat sieciowych poprzez poprawę gospodarowania energią elektryczną oraz stabilizacja pracy sieci poprzez efektywniejsze sterowanie strumieniami przepływu energii - dodał.

Pozytywne efekty realizacji projektu będą bezpośrednio wpływać na odbiorców energii zasilanych z GPZ Cieszanowice. W dalszej perspektywie, po wdrożeniu podobnych rozwiązań w innych lokalizacjach, beneficjentami przedsięwzięcia mogą być kolejni klienci przyłączeni do sieci Tauron Dystrybucja. Uzyskane w demonstracyjnym projekcie wyniki i doświadczenia będzie można wykorzystać w przyszłości przede wszystkim tam, gdzie zlokalizowane są odnawialne źródła energii grupy, w tym farmy wiatrowe.

Do realizacji projektu Tauron pozyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Planowany termin uruchomienia systemu magazynowania to koniec 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

oze
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
sdf
6 lat temu
Kiedyś magazynem energii była elektrowania szczytowo przepompowa.
Jacenty
6 lat temu
W mojej ocenie 90% artykułu to bełkot.
Andrzej z Gda...
6 lat temu
Nie ma to jak okrągłe słówka: 'Projekt docelowo ma potwierdzić w praktyce korzyści z magazynowania energii elektrycznej w oparciu o innowacyjne magazyny energii wykorzystujące ogniwa elektrochemiczne'. A mnie, prostemu inżynierowi, 2 ostatnie zacytowane słowa pchają przed oczy obraz dużej baterii akumulatorowej (natuarlnie z otaczającą je elektroniką) zamkniętej w kontenerze, bo czymże innym jest 'ogniwo elektrochemiczne' jeśli nie AKUMULATOREM???
zzzppp
6 lat temu
no i czytam tytuł: magazyn prądu z wiatraków. I powstaje myśl - jak ja bym magazyn energii budował, to z akumulatorów,......i dopiero później tłumaczę sobie: magazyn na energię z wiatraków, czy dla energii z wiatraków, czy coś podobnego, a nie aż tak mocno dwuznacznego.
m-53
6 lat temu
[QUOTE] pojemność użyteczna co najmniej 500 kWh [/QUOTE] Przeczytałem i.... popękały mi zajady. Magazyn na 15 minut pracy pełną mocą jednego wiatraka. Oddający pełną moc również przez 15 minut. Albo jak kto woli 200 czajników przez godzinę. Moja kuchenka elektryczna ma max. moc 12 kW. To starczy na 40 godzin. No i ani słowa o cenie tego cudu. O akumulatorach i ich trwałości też ani słowa. Bo domyślam się, że to po prostu wielka bateria akumulatorów. Wydaje mi się, że jedynym sensownym rozwiązaniem pozostają dobrze znane elektrownie szczytowo-pompowe. Żarnowiec ma pojemność 6 - 7 tys. razy większą od tych baterii. I pracuje niezawodnie od ponad 30. lat.