Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mieszko Rozpędowski
Mieszko Rozpędowski
|

Ten rynek jest wart ponad 127 mld dolarów. Jakie zastosowanie dla dronów w biznesie?

0
Podziel się:

127,2 mld dolarów - na tyle oszacowano światowy potencjał biznesowego wykorzystania dronów w 2015 roku – wynika z analizy firmy doradczej PwC. Polska jako pierwszy kraj na świecie w 2013 roku wprowadziła regulacje prawne umożliwiające w pełni komercyjne wykorzystanie technologii dronowych.

Ten rynek jest wart ponad 127 mld dolarów. Jakie zastosowanie dla dronów w biznesie?
(David Rodriguez Martin/Flickr)

127,2 mld dolarów – na tyle oszacowano światowy potencjał biznesowego wykorzystania dronów w 2015 roku – wynika z analizy firmy doradczej PwC. Polska jako pierwszy kraj na świecie w 2013 roku wprowadziła regulacje prawne umożliwiające w pełni komercyjne wykorzystanie technologii dronowych.

Drony wyposażone w kamery i czujniki mogą dostarczyć firmom niezbędnych informacji. Odpowiadają m.in. za monitoring, transport i wywierają coraz większy wpływ na strategie biznesowe nowoczesnych przedsiębiorstw – od firm budowlanych poprzez ubezpieczeniowe, aż po firmy wydobywcze.

Jakie zastosowanie dronów?

Według raportu PwC "Światowy rynek zastosować technologii dronowych", największy potencjał do wykorzystania dronów w biznesie wykazują trzy sektory: infrastruktury, rolnictwa i transportu.

Nadzór nad inwestycjami – to główne zastosowanie dronów w sektorze infrastruktury. Wartość globalna tego sektora przekroczyła w 2015 roku 45 mld dolarów. Rolnictwo jest drugą gałęzią o największym potencjale do komercyjnego wykorzystania dronów. Bezzałogowe statki powietrzne mogą służyć m.in. przy monitoringu upraw, analizie pola i gruntów czy ocenie kondycji upraw. Mogą także wykonywać precyzyjne opryski. Do głównych założeń dla dronów w trzecim sektorze - transporcie, należy dostawa towarów i jedzenia. Potencjał rynku w 2015 roku wyceniono na 13 mld dolarów.

Kolejne sektory zastosowań komercyjnych dronów to bezpieczeństwo cywilne. Jak przekonują autorzy raportu – drony mogą monitorować granice i obiekty, a także reagować na zagrożenia. Dotychczas najpopularniejszą formą ich wykorzystania jest rynek mediów i rozrywki. Drony są popularnym narzędziem przy realizacji teledysków, spotów czy efektów specjalnych w filmach. Ich zastosowanie w tej grupie to także realizacja reklam, wykonywanie fotografii i działania marketingowe.

Bezzałogowe statki powietrzne mogą być też używane w sektorze ubezpieczeń przy ocenie ryzyka, wsparciu procesu analizy roszczeń czy wykrywaniu oszust. Ich dokładność i możliwość porównania danych ogranicza ewentualne roszczenia wynikające z tytułu odszkodowań. W sektorze telekomunikacji drony mogą pomagać w utrzymaniu wież telekomunikacyjnych, co znacząco redukowałoby koszty ich utrzymania.

Najniższy potencjał dronów zaobserwować można w sektorze górnictwa. Obejmuje on górnictwo odkrywkowe, gdzie drony mogą monitorować proces wydobywania węgla czy oceniać wpływ działań na środowisko. Potencjał dla technologii dronowych w tym sektorze jest wart 4,3 mld dolarów.

Potencjał rynku technologii dronowych na świecie
Sektor Wartość w mld dolarów
Infrastruktura 45,2
Rolnictwo 32,4
Transport 13
Bezpieczeństwo cywilne 10
Media i rozrywka 8,8
Ubezpieczenia 6,8
Telekomunikacja 6,3
Górnictwo 4,4
*Wartość ogółem * 127,3
PwC

- Drony to doskonałe narzędzie do zbierania szczegółowych i aktualnych danych - przede wszystkim wizualnych. Widzimy ogromne zainteresowanie naszymi usługami - przede wszystkim ze strony firm zaangażowanych w budowę i utrzymanie rozległej infrastruktury - mówi Michał Mazur, partner w PwC i lider zespołu Drone Powered Solution. - Szybkość pozyskania danych, możliwość ich przetworzenia i dostępność poprzez dedykowaną aplikację znacząco zwiększa konkurencyjność zarówno w firmach realizujących zlecenia budowy lub utrzymania infrastruktury, ale stanowi też wiarygodne źródło danych dla firm finansujących czy ubezpieczających te inwestycje. Tak naprawdę to dopiero początek zastosowań dla tych urządzeń w świecie biznesu - dodaje.

Polska liderem

Polska jest pierwszym krajem, który wypracował kompletne regulacje prawne w zakresie lotów dronami. W 2013 roku opublikowano rozporządzenie Ministrów Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej dotyczące ustawy Prawo lotnicze, w którym mowa o "obiektach latających i bezzałogowych statkach powietrznych".

Kluczowe dla prowadzenia działalności gospodarczej przez drony są zapisy prawne dotyczące m.in. możliwości lotów komercyjnych, uzyskania licencji do wykonywania lotów, ubezpieczenia dla lotów komercyjnych czy niezbędnych szkoleń dla pilotów w celu uzyskania licencji.

W ciągu trzech lat, żaden z krajów nie wprowadził podobnych, kompleksowych regulacji prawnych. Nad wdrożeniem takich rozwiązań pracują obecnie m.in. Chiny, Stany Zjednoczone, Niemcy, Kanada czy Japonia.

Zagrożenie dla technologii dronowych w biznesie

Autorzy raportu PwC podkreślają, że wciąż istnieje wiele czynników, które mogą ograniczać rozwój tego rynku. Jednymi z najważniejszych są rosnący sektor prywatny oraz zapewnienie bezpiecznego nadzoru nad rekreacyjnym i komercyjnym wykorzystaniem dronów.

Elementów bezpiecznego systemu nadzoru może być obowiązkowa rejestracja dronów, która umożliwi właściwym organom identyfikacje operatorów bezzałogowych statków powietrznych w sytuacji łamania przez nich prawa. Kolejnym elementem jest stworzenie systemu zarządzania ruchem powietrznym, tak, aby w przyszłości zapobiec ewentualnym kolizjom z innymi statkami latającymi.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)