Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Transporterem opancerzonym do ślubu? Czemu nie

0
Podziel się:

Państwo młodzi poznali się trzy dni przed Wielkanocą i byli na Majdanie, gdy ginęli ludzie.

Transporterem opancerzonym do ślubu? Czemu nie
(PAP/EPA)

Obok miasteczka namiotowego na kijowskim Majdanie nakryto weselne stoły. Państwo młodzi, którzy poznali się podczas protestów, pojechali do urzędu stanu cywilnego transporterem opancerzonym.

Zanim orszak weselny wyruszył z Majdanu, na dachu udekorowanego kolorowymi balonami i flagą ukraińską transportera usadowiła się pięcioosobowa orkiestra. Przyszli małżonkowie, ubrani w spodnie moro oraz tradycyjne koszule ukraińskie, jechali przez miasto do wtóru ludowej muzyki ukraińskiej.

Oboje państwo młodzi należą do Prawego Sektora i wesele odbyło się przed siedzibą kijowskiego oddziału tej partii. Biorący udział w przygotowaniach do wesela mężczyzna, który wychodzi ze środka, gdy tylko dowiaduje się, że rozmawia z polską dziennikarką, wykrzykuje: _ Polska! Nasi przyjaciele! _.

_ - Ja przyjechałam na Majdan z obwodu donieckiego - powiedziała panna młoda. - A Witalij jest z Jakucka. Ale jego dziadkowie byli bohaterami UPA, więc płynie w nim także tutejsza krew. Wydał oszczędności na bilet i przyjechał na Majdan pomagać _.

Państwo młodzi poznali się trzy dni przed Wielkanocą i byli na Majdanie, gdy ginęli tu ludzie. _ - Ja biegałam na ulicę Instytucką (gdzie w lutym zginęło najwięcej osób - PAP), pytałam, czego chłopakom trzeba, i przez internet zwracaliśmy się do ludzi o te rzeczy. Witalij też tu był w najtrudniejszych dniach. Na jego oczach zabito mu kolegę. Wtedy postanowił, że nie odejdzie z Majdanu, dopóki na Ukrainie nie będzie stabilności _ - mówi panna młoda.

Miasteczko namiotowe zajmuje obecnie część Majdanu Niepodległości i głównej ulicy Kijowa, Chreszczatyku, ale widać, że dokoła powoli wraca zwykle życie. Wolnymi pasami jezdni spacerują przechodnie, a kawiarnie i restauracje po obu stronach ulicy są pełne gości.

W dzień przed wyborami prezydenckimi można było u handlarzy ulicznych kupić zarówno symbolikę narodową - niebiesko-żółte chorągiewki i wstążki, koszule z ukraińskim haftem, wianki ze sztucznych kwiatów - jak i drobiazgi przypominające o niedawnych tragicznych wydarzeniach na Ukrainie, takie jak naklejki ze zdjęciami z walk.

W jednym miejscu ktoś ułożył z pomalowanych na niebiesko, żółto i czerwono cegieł duży napis, stanowiący próbę odpowiedzi na rosyjską propagandę, która rozpowszechnia tezę, że protesty na Ukrainie zostały rozpętane przez _ faszystów _ z zachodniej Ukrainy: _ Idea Majdanu to patriotyzm. Stop propagandzie. Tu nie ma faszyzmu _.

Idąc wzdłuż Chreszczatyku można się natknąć na stolik, przy którym pod napisem _ Punkt informacyjny _ siedzi dwoje ludzi. Obok zaimprowizowano małą wystawę przedmiotów przypominających o niedawnych tragicznych wydarzeniach. Są tu odłamki granatów, pociski, hełmy, metalowe kamizelki kuloodporne domowej roboty oraz duże rury, których przeznaczenie nie jest dla osoby niezorientowanej jasne.

_ - To elementy wyrzutni koktajli Mołotowa. Wsuwano do środka koktajle Mołotowa, podpalano je i w tym samym momencie wystrzeliwano przy użyciu tej butli ze sprężonym powietrzem - tłumaczy mężczyzna siedzący w punkcie informacyjnym. - Koktajl mógł lecieć nawet na odległość 200 m _.

_ - A co, pani z Białorusi, że tak się dopytuje? - pyta dziennikarkę PAP przechodzący obok mężczyzna. - Bo oni cały czas tu przyjeżdżają, żeby się uczyć, jak się robi rewolucję _.

Mężczyzna z punktu informacyjnego mówi, że najczęściej pytają go, co dalej z Majdanem i na kogo głosować w wyborach._ - Wszystkim mówię, że wszystko jedno, byle nie na (Petra) Poroszenkę, bo jak on zwycięży, do władzy wrócą przedstawiciele Partii Regionów. On jest z nimi związany _ - mówi. Sam zapewne odda głos na kandydata Partii Radykalnej Ołeha Laszko. _ Walczył razem z nami. To patriota _ - argumentuje.

Zdecydowanie na Poroszenkę zamierza natomiast głosować kobieta, która wraz z 5-letnim synkiem idzie przez Chreszczatyk na zajęcia plastyczne. _ - Nie wiem, czy mu się uda poprawić sytuację. Wszystko zależy od tego, jaką będzie miał ekipę. Gdy zaczynali (b. prezydent Wiktor) Juszczenko i (b. premier Julia) Tymoszenko, też byłam pełna optymizmu, ale szybko zaczęli się kłócić. Sam Poroszenko nie ma swojego zespołu, ale poparł go (lider partii Udar Witalij) Kliczko, który ma dobrą ekipę _ - mówi.

Czytaj więcej w Money.pl
Ciężarówki z uzbrojonymi ludźmi przedostały się na Ukrainę MSZ Ukrainy apeluje o niezwłoczne podjęcie działań, które powstrzymają agresora i pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie wyborów.
Tak Arsenij Jaceniuk zachęca do głosowania Premier zwrócił się także do mieszkańców obwodu donieckiego i ługańskiego, którym, jak mówił, _ wojna toczona przeciw Ukrainie nie pozwoli na przyjście do lokali wyborczych _.
Szef separatystów: Wyborów nie będzie. Pieczęcie komisji wyborczych są już u mnie W okręgowych komisjach brak kart do głosowania i dokumentów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)