Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Turcja: Obrady najbiedniejszych państw świata

0
Podziel się:

Najuboższe kraje boją się rosnących cen żywności i ropy. Konferencja ONZ ma na celu wypracowanie 10-letniego planu pomocowego.

Turcja: Obrady najbiedniejszych państw świata
(FlashStef/CC/Flickr)

Złowieszczymi ostrzeżeniami przed groźbą rosnących cen żywności i ropy na świecie rozpoczęła się w Stambule pięciodniowa konferencja ONZ mająca na celu wypracowanie planu pomocowego dla najbiedniejszych krajów na świecie na kolejne 10 lat.

Jednym z pierwszych prelegentów był premier Nepalu Jhala Nath Khanal, który podkreślił, że rosnące koszty żywności i paliw uderzają w najbiedniejszych na świecie oraz że zmiany klimatu w postaci suszy, czy powodzi stanowią dla nich dodatkowe obciążenie.

- _ Inwestowanie w najmniej rozwiniętych krajach świata (ang. LDCs) nie jest działalnością charytatywną. To jest możliwość dla wszystkich _ - powiedział sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, jeden z około 8 tys. delegatów przybyłych do Stambułu. - _ Inwestowanie w LDCs może dostarczyć bodźców, które mogą pomóc w inicjowaniu i podtrzymaniu procesu wychodzenia z kryzysu gospodarki światowej _ - dodał.

Do grupy 48 najuboższych państw świata zaliczają się 33 państwa afrykańskie, 14 krajów z Azji oraz Haiti - jedyny przedstawiciel zachodniej hemisfery. Według organizatorów konferencji, grupa obejmuje 13 proc. populacji na świecie, lecz tylko 1 proc. udziału w światowym handlu. Ostatnia takie spotkanie miało miejsce w 2001 roku w Brukseli.

Kraje, które należą do grupy, mają roczny dochód, według różnych danych, od 745 do 905 USD per capita. Oznacza to, że 75 proc. z tej 885-milionowej populacji żyje za mniej niż 2 dolary dziennie. Jednak niektóre z tych najmniej rozwiniętych krajów cieszyły się w ostatnich latach relatywnie wysokimi wskaźnikami wzrostu - twierdzą organizatorzy konferencji. Mimo to charakteryzuje je wysoka śmiertelność wśród dzieci, czy słaby dostęp do edukacji.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/173/t26285.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ubogi;jak;niemiec;co;szosty;klepie;biede,204,0,701644.html) Ubogi jak Niemiec? Co szósty klepie biedę
Jak podkreślił sekretarz generalny ONZ, ważne jest, aby w dłuższym okresie monitorować obietnice pomocy składane przez rozwinięte i rozwijające się gospodarki. - _ Otrzymaliśmy wiele bardzo hojnych zobowiązań, lecz nie wszystkie z nich zostały zrealizowane _ - zauważył Ban Ki Mun.

Jak podała agencja Associated Press, Turcja zapłaciła za podróż na tegoroczną konferencję około 11 delegatów z każdego z 48 państw. Spotkanie przyciągnęło również organizacje pomocowe, deputowanych, naukowców i biznesmenów.

AP zauważa, że przeszkodą dla rozwoju najuboższych państw są konflikty zbrojne. W grupie najbiedniejszych znajdują się m.in. Afganistan, gdzie siły międzynarodowej koalicji walczą z talibskimi rebeliantami, oraz Jemen, którego władze tłumią protesty mające na celu obalenie prezydenta.

Od kiedy 10 lat temu ONZ wprowadziła kategorię _ najmniej rozwiniętych państw _, tylko Botswana, Zielony Przylądek i Malediwy rozwinęły się na tyle, że usunięto je z tej grupy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t134520.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wydarzenia;w;afryce;to;rewolucja;glodu,248,0,789240.html) "Wydarzenia w Afryce to rewolucja głodu" Zdaniem ekspertki ONZ, kiedy ludzie nie mają co jeść, mają do wyboru: zbuntować się, emigrować albo umrzeć.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89048.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/cena;ropy;w;gore;przez;decyzje;onz,225,0,796129.html) Cena ropy w górę. Przez decyzję ONZ Ceny przekroczyły 103 dol. za baryłkę. Inwestorzy obawiają się, że operacja wojskowa przeciw siłom Kaddafiego zagrozi eksportowi ropy naftowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t134634.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/160;mln;dolarow;na;pomoc;dla;ofiar;w;libii,51,0,789811.html) 160 mln dolarów na pomoc dla ofiar w Libii ONZ i pozarządowe organizacje apelują o utworzenie specjalnego funduszu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)