Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE będzie potrzebowała 20 mln imigrantów

0
Podziel się:

Unia Europejska do 2030 roku powinna przyjąć
około 20 mln imigrantów, jeśli będzie chciała utrzymać poziom
rozwoju gospodarczego - uważa prezes Fundacji domosEuropa -
Centrum Strategii Europejskiej Paweł Świeboda.

Unia Europejska do 2030 roku powinna przyjąć około 20 mln imigrantów, jeśli będzie chciała utrzymać poziom rozwoju gospodarczego - uważa prezes Fundacji domosEuropa - Centrum Strategii Europejskiej Paweł Świeboda.

W poniedziałek w Warszawie, w ramach trwających w dniach 7-13 maja Polskich Spotkań Europejskich, odbyła się polsko-hiszpańska konferencja "Europejska polityka migracyjna - wyzwania i możliwości", której organizatorem była Fundacja domosEuropa.

Jak poinformował Świeboda, już w ostatnich 20 latach można zaobserwować w Europie ponad dwukrotne zwiększenie ruchu migracyjnego. Dodał jednak, że obecnie duża część migracji odbywa się w sposób nielegalny, a np. w UE każdego roku około 100 tys. kobiet pada ofiarami handlu ludźmi.

Według Świebody "Polska na razie nie doświadcza żywiołowego napływu imigrantów, tak jak jest to w przypadku Hiszpanii, ale trzeba się liczyć, że ta sytuacja wkrótce może się zmienić". Dodał, że racjonalna polityka migracyjna powinna polegać na kontrolowanym napływie imigrantów, "najlepiej wykwalifikowanych, których brakuje nowoczesnym gospodarkom".

Natomiast Marzenna Guz-Vetter z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, powiedziała dziennikarzom, że polityka migracyjna, to "nie tylko uszczelnianie granic" ale także problem o wymiarze humanitarnym i gospodarczym. Dlatego jej zdaniem muszą zostać wypracowane w UE lepsze rozwiązania prawne umożliwiające legalną imigrację.

Jak zauważył ambasador Hiszpanii w Polsce Rafael Mendivil, zarówno Polska, jak i Hiszpania są państwami odpowiadającymi za najważniejsze odcinki granicy UE i dlatego powinny inicjować w Europie projektowanie nowoczesnej polityki migracyjnej.

Fundacja domosEuropa - Centrum Strategii Europejskiej"powstała w 2006 roku. Jej celem jest m.in. analiza procesów i zjawisk związanych z kwestiami europejskiej integracji.

W ramach XIV Polskich Spotkań Europejskich odbędzie się do niedzieli cykl konferencji, spotkań warsztatów i debat promujących ideę zjednoczonej Europy i poruszających najważniejsze problemy przed jakimi stają obecnie europejskie państwa. Podsumowaniem tygodniowych obchodów będzie sobotnia Parada Schumana, w której ulicami Warszawy przejdą politycy, młodzież szkolna i mieszkańcy stolicy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)