Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

UE nie chce tanich żarówek

0
Podziel się:

Po ostrym sporze Komisja UE proponuje utrzymanie dotychczasowego 66-procentowego cła na chińskie żarówki energooszczędne.

UE nie chce tanich żarówek
(PAP/EPA)

Po ostrym sporze Komisja UE proponuje utrzymanie dotychczasowego antydumpingowego cła na chińskie żarówki energooszczędne.

Tym samym komisarz ds. przemysłu Günter Verheugen przeforsował swoją propozycję wobec planów odpowiedzialnego za handel Petera Mandelsona. "Jesteśmy bardzo zadowoleni, to jest dobre rozwiązanie", powiedział Verheugen w rozmowie z dziennikiem Handelsblatt. Państwa UE mają miesiąc na poparcie propozycji.

Z powodu dużego zapotrzebowania na żarówki energooszczędne w UE Mandelson zamierzał bezzwłocznie znieść 66-procentowe opłaty celne, którymi objęte są żarówki importowane z Chin.

_ Cło wprowadzono w roku 2001, ponieważ Chiny w nielegalny sposób subwencjonują produkcję i eksport żarówek do UE oferując je poniżej kosztów produkcji. _

Konflikt koncernów ukryty pod konfliktem polityków

Za konfliktem wokół zniesienia cła kryje się konkurencyjna walka dwóch największych w Europie producentów żarówek, Philips i Osram.

Wiodący na europejskim rynku holenderski producent Philips domagał się zniesienia antydumpingowego cła, ponieważ swoje energooszczędne żarówki produkuje w dużym stopniu w Chinach. Za zniesieniem cła opowiedzieli się również inni producenci jak General Electric i Sylvania.

Należąca do Siemensa firma Osram jest temu przeciwna i opowiada się za utrzymaniem cła, ponieważ swoje żarówki wytwarza w drogiej Europie. W przeciwnym razie zagrożone będą miejsca pracy w UE.

Komisarz Verheugen stanął po stronie Osram. Popiera go w tym przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso. Środki zapobiegawcze przeciwko tanim żarówkom z Chin miały zostać zniesione w roku 2006. Rzecznik Barroso uzasadnił utrzymanie cła do roku 2008 umożliwieniem producentom łatwiejszego dostosowania się do nowej sytuacji rynkowej.

Dobrze dla gospodarki, gorzej dla klimatu

Tymczasem Mandelson utrzymuje, że obłożenie cłem energooszczędnych żarówek jest niezgodne z celami UE dotyczącymi ochrony klimatu. W marcu UE zobowiązała się do ograniczenia zużycia energii o jedną piątą do roku 2020. Cel ten ma zostać osiągnięty między innymi poprzez zwiększenie stosowania żarówek energooszczędnych.

Spór o ochronę przed chińskimi żarówkami energooszczędnymi jest dopiero przedsmakiem dla oczekiwanego jesienią zasadniczego konfliktu dotyczącego ograniczeń handlowych UE. Mandelson planuje reformę działań antydumpingowych. Oczekuje się, że będzie on chciał ograniczenia stosowania barier handlowych przez UE, ponieważ coraz więcej europejskich firm przenosi swoją produkcję do krajów jak Chiny.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)