Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE oczekuje, że plan Hausnera zostanie zrealizowany

0
Podziel się:

Polska komisarz w UE Danuta Huebner powiedziała, że w Unii Europejskiej jest oczekiwanie na przyjęcie planu wiceministra Jerzego Hausnera. Jak dodała, wdrożenie planu pomoże Polsce w wejściu do strefy euro. Wicepremier Jerzy Hausner skomentował w Poznaniu, że cieszy się, że KE oceniła pozytywnie jego plan.

Polska komisarz w UE Danuta Huebner powiedziała podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami w Warszawie, że w Unii Europejskiej jest oczekiwanie na przyjęcie planu wiceministra Jerzego Hausnera. Jak dodała, wdrożenie planu pomoże Polsce w wejściu do strefy euro. Wicepremier Jerzy Hausner skomentował w Poznaniu, że cieszy się, że KE oceniła pozytywnie jego plan.

Huebner poinformowała, że ministrowie finansów Unii zbierający się w poniedziałek na posiedzeniu Rady UE rozpatrzą dokument, w którym Komisja Europejska rekomenduje polskiemu rządowi przyjęcie planu Hausnera. W opinii Komisji - tłumaczyła Huebner - przyjęcie tego planu pomoże nam w wejściu do strefy euro.

"Jeśli dziś ministrowie finansów przyjmą te rekomendacje, polski rząd do 5 listopada będzie musiał przedstawić program konkretnych działań, umożliwiających wejście do strefy euro" - dodała Huebner.

Wicepremier Jerzy Hausner powiedział w Poznaniu, że cieszy się, że "Komisja Europejska pozytywnie oceniła propozycje rządowe dotyczące naszej strategii finansowej, w tym racjonalizacji wydatków publicznych".

"To, że Komisja może nas do czegoś zachęcać i ponaglać, to normalne reguły gry i nie ma się co zżymać" - dodał.

Hausner podtrzymał także swoją wcześniejszą prognozę dotyczącą przystąpienia Polski do strefy euro w 2009 roku. Jego zdaniem rząd Marka Belki powinien stworzyć warunki do podjęcia odpowiedniej decyzji przez następny gabinet.

"Rok 2009 to nie jest data magiczna, ale realistyczna i wymagająca konsekwencji. Musimy mieć datę, bo bez niej nie będziemy się mobilizować" - powiedział.

Huebner poinformowała także, że KE nie zmieniła zdania i wciąż opowiada się za nie zmniejszaniem składek członkowskich do budżetu UE, o co zabiegały niektóre kraje, które są płatnikami netto. Głównie Francja i Niemcy domagały się ograniczenia wydatków na UE poniżej 1 proc. PKB. Huebner wyjaśniała, że najpierw trzeba określić potrzeby Unii, potem decydować o środkach na te cele.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)