Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia Europejska ciągle boi się skutków Fukushimy

0
Podziel się:

Wspólnota przedłużyła do końca roku wzmocnione kontrole żywności i pasz z określonych regionów Japonii.

Unia Europejska ciągle boi się skutków Fukushimy
(Stratum/Dreamstime)

Wspólnota przedłużyła do końca roku wzmocnione kontrole żywności i pasz z określonych regionów Japonii, które mogły być narażone na napromieniowanie w związku z wypadkiem w elektrowni jądrowej Fukushima - podała Komisja Europejska. Uspokaja, że nie ma powodów do obaw.

_ - Unia Europejska przedłuży o trzy miesiące obowiązujące wymogi względem importu żywności i paszy z Japonii nałożone 24 marca po incydencie w elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi. Te wymogi będą obowiązywały do 31 grudnia i będą analizowane każdego miesiąca _ - poinformowała w komunikacie Komisja Europejska.

Decyzję zaakceptowali eksperci do spraw bezpieczeństwa żywności z 27 krajów Unii Europejskiej. Chodzi o zaostrzony reżim kontroli żywności i pasz z niektórych regionów Japonii, który Unia wprowadziła w celu ograniczania ewentualnego ryzyka dla bezpieczeństwa żywności. Wzmocnione kontrole dotyczą produktów pochodzących z regionów Japonii, na których produkcję wpływ mógł mieć wypadek w elektrowni Fukushima.

Komisja Europejska zastrzega, że nie ma żadnych dowodów na narażenie konsumentów w UE na ryzyko zwiększonej radioaktywności żywności, a ryzyko dla bezpieczeństwa żywności, wynikające z incydentu w Japonii jest _ bardzo niskie _.

Japonia może eksportować do Unii Europejskiej tylko cztery rodzaje produktów pochodzenia zwierzęcego: ryby, małże, nawóz i karmę dla zwierząt domowych. Warzywa i owoce także mogą być importowane z Japonii do UE, ale jest to niewielki wolumen, około 9 tys. ton w 2010 roku - zapewnia Komisja Europejska.

Japonia sama dba o testowanie żywności. Unia Europejska postanowiła jednak, że wzmocniona kontrola ma dotyczyć żywności i pasz pochodzących z 12 japońskich prefektur, włącznie z czterema najbardziej dotkniętymi skutkami awarii w elektrowni. Wszystkie produkty z tych regionów muszą być badane przed opuszczeniem Japonii i będą poddawane wyrywkowym testom w UE. Ponadto do każdej partii towaru z tych miejsc będzie musiał być dołączony certyfikat od japońskich władz zaświadczający, że produkt nie zawiera pierwiastków radioaktywnych powyżej poziomu dopuszczalnego w Unii.

Z kolei do żywności i pasz z pozostałych 35 prefektur w Japonii będą musiały być dołączone zaświadczenia o ich pochodzeniu, będą też wyrywkowo poddawane testom po dotarciu do UE.

Dodatkowe obostrzenia dotyczą też importerów w krajach Unii. Będą oni musieli informować władze z dwudniowym wyprzedzeniem o sprowadzeniu każdej partii żywności i pasz z Japonii. Przy czym obostrzenia te nie dotyczą produktów zebranych bądź wytworzonych przed 11 marca, jednak importerzy muszą mieć zaświadczenie, które potwierdzi datę produkcji. Dotyczy to produktów z terenu całej Japonii.

Jeśli chodzi o żywność i pasze zebrane bądź wytworzone w Japonii po 11 marca, to gdy dotrą do granic Unii Europejskiej, inspektorzy skontrolują dokumentację każdej partii towaru. Ponadto badania laboratoryjne przejdzie co najmniej 10 proc. towarów importowanych z 12 wyznaczonych prefektur. Produkty będą wpuszczone po otrzymaniu rezultatów testów, gdy importer okaże celnikom pozytywne wyniki. Produkty o zawyżonych poziomach radioaktywności nie będą dopuszczone na rynek i będą albo bezpiecznie zutylizowane, albo wrócą do Japonii - podała Komisja Europejska.

Czytaj więcej o skutkach katastrofy nuklearnej
[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t135544.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szkoly;w;rejonie;fukushimy;nie;sa;bezpieczne,252,0,899068.html) Normy przekroczone 70 razy. Dzieci zagrożone Promieniowanie miejscami przekracza tam 70-krotnie normy międzynarodowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t155322.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/fukushima;bezpieczna;dopiero;za;20;lat,157,0,898461.html) Uciekli przed kataklizmem. Nie mogą wrócić Obecnie zamknięta pozostaje strefa w promieniu 20 kilometrów wokół elektrowni , skąd ewakuowana około 80 tys. osób.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t140433.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/buduja;namiot;nad;fukushima,201,0,890313.html) Nowy sposób na Fukushimę. Wielki brezent Firma TEPCO, operator japońskiej elektrowni atomowej Fukushima, buduje olbrzymi namiot.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)