Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

US Steel złoży ofertę w ramach prywatyzacji PHS

0
Podziel się:

US Steel złoży ofertę w ramach prywatyzacji Polskich Hut Stali, niezależnie od wyniku przetargu na samolot wielozadaniowy dla polskiego wojska

- powiedział w środę na konferencji Anton Lukacz, wiceprezes US Steel Koszyce.

'Uzgodniliśmy z Lockheed Martin, że będziemy częścią programu offsetowego. Jesteśmy zainteresowani, by oferta amerykańska wygrała, jednak uczestnictwo w prywatyzacji PHS jest naszym interesem strategicznym i nie jest zależne od tego, kto wygra ten przetarg' - powiedział Lukacz.

Dodał, że nie może jeszcze podać konkretnej oferty US Steel, gdyż polski rząd nie ogłosił jeszcze warunków przetargu.

'Wysokość inwestycji w PHS będzie zależała od warunków i struktury oferty prywatyzacyjnej, od tego ile będzie my musieli przejąć długów i co będzie wchodziło w skład oferty prywatyzacyjnej. Jeżeli kluczowe spółki-córki nie będą zawarte w propozycji prywatyzacyjnej, to wartość PHS będzie niższa'- powiedział.

Lukacz zapowiedział, że jeśli US Steel będzie uczestniczył w prywatyzacji PHS, to koncern będzie kontynuował 4 duże inwestycje. Są to modernizacja walcowni walcówki w Hucie Cedlar, modernizacja walcowni gorącej w Hucie im. Sędzimira, budowa trzeciego COS-u w Hucie Katowice oraz budowa nowej linii powlekania blach w Hucie Florian.

We wtorek wiceminister gospodarki Andrzej Szarawarski poinformował, że najprawdopodobniej w tym tygodniu zostaną skierowane do potencjalnych inwestorów zaproszenia w sprawie kupna akcji Polskich Hut Stali SA.

Wcześniej wiceminister gospodarki informował, że wyłonienie partnera do prywatyzacji PHS powinno potrwać nie dłużej niż do końca stycznia przyszłego roku.

Zainteresowanie prywatyzacją PHS wykazywały dotychczas m.in. amerykańskie US Steel, międzynarodowy LNM (obie firmy przeprowadziły już w PHS due diligence, czyli badanie finansowe spółki), a także francusko-belgijski Arcelor i niemiecki Thyssen Krupp.

Pierwszym etapem prywatyzacji PHS będzie sprzedaż ok. 1,6 mld zł wierzytelności holdingu i ich konwersja (zamiana) na akcje. Następnie inwestor ma podnieść kapitał PHS o równowartość ok. 100-150 mln dolarów, potem kupić jego akcje od Skarbu Państwa, a także zobowiązać się do realizacji określonego pakietu socjalnego. Docelowo Skarb Państwa chce zachować 25 proc. akcji PHS.

US Steel jest największą kapitałową grupą przedsiębiorstw hutniczych w Ameryce Północnej.

W roku 2000 US Steel nabył stalownie i inne zakłady hutnicze VSZ a.s. (we Wschodniej Słowacji), które były bliskie upadłości.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)