Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Donald Trump odwołał odwilż Obamy w kontaktach z Kubą. Uważa, że USA poczyniły zbyt wiele ustępstw

5
Podziel się:

Podczas wystąpienia w Miami na Florydzie, Trump nazwał porozumienie z Kubą niefortunnym i dodał, że "czas tej umowy już się skończył".

Miami, 16.06.2017. Donald Trump prezentuje podpisane przez siebie memorandum w sprawie Kuby.
Miami, 16.06.2017. Donald Trump prezentuje podpisane przez siebie memorandum w sprawie Kuby. (PAP/EPA/Cristobal Herrera)

Donald Trump poinformował w piątek o unieważnieniu "z efektem natychmiastowym" większości pojednawczych inicjatyw podjętych za rządów jego poprzednika, Baracka Obamy, wobec komunistycznego reżimu na Kubie.

Aktualizacja 22:03

- Nie będziemy już milczeć wobec komunistycznych prześladowań na Kubie - powiedział Trump, występując w piątek w Małej Hawanie, czyli kubańskiej dzielnicy Miami na Florydzie.

- Wierzę, że koniec komunizmu to kwestia bardzo niedalekiej przyszłości - stwierdził. Porozumienie z Kubą nazwał niefortunnym i dodał, że "czas tej umowy już się skończył".

Jak podkreślił Trump, za ustępstwa wobec Kuby władze amerykańskie nie otrzymały nic w zamian. Więźniowie polityczni zwolnieni przed historyczną wizytą Obamy w Hawanie w marcu ubiegłego roku zostali ponownie aresztowani po jego wyjeździe.

W ramach przedstawionego w piątek "powrotu do przeszłości" w amerykańskiej polityce wobec Kuby, Trump przywrócił zakaz zawierania przez amerykańskie przedsiębiorstwa i indywidualnych inwestorów porozumień z kubańskimi spółdzielniami i spółkami o mieszanym, rządowym i prywatnym kapitale, które mają powiązania z kubańskim ministerstwem obrony.

Ponowne wprowadzenie tego zakazu, popierane przez kongresmenów kubańskiego pochodzenia, ma olbrzymie znaczenie dla sektora turystycznego Kuby, który jest kontrolowany przez siły zbrojne. Turystyka jest dla władz kubańskich podstawowym źródłem dewizowych zysków.

Prezydent USA zapowiedział, że restrykcje wobec Hawany pozostaną w mocy do czasu, aż tamtejszy rząd uwolni więźniów politycznych, przestanie represjonować przeciwników i zacznie szanować wolność słowa.

Aby zachować możliwość negocjowania z Kubą, prezydent USA nie zerwał jednak stosunków dyplomatycznych z Kubą, które za rządów Obamy przywrócono do szczebla ambasad.

Ambasada USA w Hawanie i Kuby w Waszyngtonie nie zostaną zamknięte. Zakończona za Obamy polityka "mokrej stopy i suchej stopy" - dzięki której większość kubańskich migrantów, którzy zdołali dotrzeć do lądu w USA - nadal nie będzie obowiązywać.

Przekazy pieniężne na Kubę będą nadal możliwe. Zakazane będą na powrót wycieczki "people-to-people", których celem jest przybliżenie Amerykanom podróżującym na Kubę codziennego życia i kultury mieszkańców wyspy i vice versa.

Zapowiedź przywrócenia przez administrację Trampa bardziej restrykcyjnej polityki wobec Kuby sprzed rządów Baracka Obamy nie jest zaskoczeniem. Normalizacja stosunków z Kubą, przedstawiana jako jedno z największych osiągnięć polityki zagranicznej demokratycznego prezydenta, wywołała protesty społeczności kubańsko-amerykańskiej, szczególnie wśród przedstawicieli tradycyjnie konserwatywnego, starszego pokolenia uchodźców z Kuby.

Zdaniem przeciwników polityki Obamy wobec Kuby, złagodzenie kursu wobec komunistycznych władz wyspy nie przyczyniło się do większego poszanowania praw człowieka przez władze w Hawanie.

Obiecując odejście od pojednawczej polityki Obamy wobec Kuby podczas kampanii wyborczej, Trump nie tylko pozyskał głosy społeczności kubańskiej na Florydzie, która jest coraz bardziej znaczącym stanem na wyborczej mapie USA, ale też osłabił konkurencję ze strony republikańskich senatorów kubańskiego pochodzenia, Marco Rubio i Teda Cruza, którzy także ubiegali się o nominację Partii Republikańskiej w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
czy wiecie, ż...
7 lat temu
Ściemniają i kręcą, pod płaszczykiem komunistycznych prześladowań, kombinują żydzi jak położyć łapę,dobrać się do ich majątku i banku centralnego. Oprócz Kuby jeszcze tylko w Iranie i Korei Płn. banki centralne na świecie nie są pod ich kontrolą.
moje imię
7 lat temu
No, są jeszcze komunistyczne Chiny, niech z nimi spróbuje. Bhh.
Olek
7 lat temu
Wspaniały prezydent brawooo
marek
7 lat temu
po co sie meczyc na etacie jak mozna na wlasna reke zarobic duzo wiecej? Ja dzialam w necie, zaczynalem tu: finway.ga a teraz wyciagam 20 tys miesiecznie.
l;,./
7 lat temu
ale podpis tramp ma po zbóju !