Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA wzmacniają flotę na Pacyfiku. Chiny zaniepokojone

0
Podziel się:

Stany Zjednoczone wzmocnią pozycję na Oceanie Spokojnym. - Chodzi o sześć lotniskowców, ale i o większość okrętów wojennych oraz okrętów podwodnych - twierdzi szef Pentagonu.

USA wzmacniają flotę na Pacyfiku. Chiny zaniepokojone
(Bill Larned/CC/U.S. Navy)

Jako _ niepożądaną _ oceniły w poniedziałek Chiny decyzję Stanów Zjednoczonych o przekierowaniu dużej części swej floty na Ocean Spokojny. Pekin zażądał od Waszyngtonu, by szanował interesy i obawy wszystkich stron regionu Azji-Pacyfiku.

W sobotę amerykański minister obrony Leon Panetta ogłosił w Singapurze, że do 2020 roku amerykańska marynarka wojenna _ przepozycjonuje swoje siły rozmieszczone w proporcji mniej więcej 50 proc. do 50 proc. między Pacyfikiem i Atlantykiem do 60-40 proc. na korzyść Pacyfiku _. _ - Chodzi o sześć lotniskowców, ale i o większość okrętów wojennych oraz okrętów podwodnych _ - dodał szef Pentagonu.

_ - Wszystkie strony powinny dążyć do obrony i promowania pokoju, stabilności i rozwoju w regionie Azji-Pacyfiku _ - oświadczył w poniedziałek rzecznik chińskiego MSZ Liu Weimin, pytany na konferencji o plany USA. Decyzję o wzmocnieniu obecności militarnej i wsparciu sojuszników, _ by dać priorytet kwestiom militarnym i bezpieczeństwa _ ocenił jednak jako _ niepożądaną _.

Rzecznik zapewnił, że Chiny pozytywnie podchodzą do faktu, że Stany Zjednoczone _ odgrywają konstruktywną rolę w regionie Azji-Pacyfiku _. Wyraził nadzieję, że _ strona amerykańska uszanuje interesy i niepokoje wszystkich stron w regionie, w tym Chin _.

Zapowiedź Waszyngtonu zbiegła się z narastającym niepokojem w regionie wokół rosnących ambicji Chin, które podnoszą wydatki wojskowe, i deklaracji Pekinu o morskiej suwerenności - odnotowuje agencja AFP.

W Singapurze Panetta wyjaśniał, że decyzja o wysłaniu okrętów na Pacyfik, równolegle ze wsparciem udzielonym wojskowym partnerom w regionie, wpisuje się w wysiłki dynamizowania roli USA w tym kluczowym dla ich przyszłości regionie. Zapewnił, że nie stanowi to wyzwania rzuconego Chinom ponieważ we wspólnym interesie obu krajów leży rozwój bezpieczeństwa i handlu w regionie Pacyfiku.

Czytaj więcej w Money.pl
Od władz zależy jego los. Zezwolą na wyjazd? Chen Guangcheng, chiński obrońca praw człowieka, od ponad tygodnia przebywa w jednym z pekińskich szpitali.
Rozmowy na szczycie zakłócił niewidomy Ze specjalną wizytą pojechała do Chin sekretarz stanu USA Hillary Clinton.
Chcą zakazać broni jądrowej. Wszystkim Chiny nawołują do dokonania dalszej drastycznej redukcji ich arsenałów nuklearnych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)