Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o rajach podatkowych. Posłowie nie zgłosili poprawek

0
Podziel się:

Chodzi o to, aby ustawa dotycząca zagranicznych spółek kontrolowanych, uszczelniająca system podatkowy i zapobiegająca umieszczaniu działalności spółek w rajach podatkowych, weszła w życie od 2015 r.

Ustawa o rajach podatkowych. Posłowie nie zgłosili poprawek
(Fotolia)

Posłowie nie zgłosili poprawek do projektu, który przewiduje, że ustawa uniemożliwiająca firmom wyprowadzanie zysków do rajów podatkowych wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r. Zmianę popierają wszystkie kluby sejmowe.

Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka poinformowała po drugim czytaniu projektu nowelizacji ustawy o CIT i PIT, że do głosowania zmiany Sejm przystąpi o godzinie 17.

Chodzi o projekt przygotowany przez posłów PO dotyczący ustawy o opodatkowaniu firm, których spółki córki zarejestrowane są w rajach podatkowych. Ustawa ta czeka na wejście w życie. Autorzy projektu zaproponowali, by jej przepisy weszły w życie 1 stycznia 2015 r., a nie rok później, co było konsekwencją zbyt późnego opublikowania ustawy.

Przewodnicząca Komisji Finansów Publicznych Krystyna Skowrońska powiedziała przedstawiając sprawozdanie komisji z prac nad projektem, że zmienia on vacatio legis wejścia w życie ustawy o zagranicznych spółkach kontrolowanych. - _ Próbuje on wskazać termin, który będzie terminem bezsprzecznie obowiązującym _ - powiedziała.

Wskazała, że chodzi o to, aby ustawa dotycząca zagranicznych spółek kontrolowanych, uszczelniająca system podatkowy i zapobiegająca umieszczaniu działalności spółek w rajach podatkowych, weszła w życie od przyszłego roku. - _ Wnioskodawcy i komisja podzielili stanowisko dotyczące potrzeby pilnej naprawy sytuacji _ - dodała. Podała przykłady innych nowelizacji, które były poprawiane w okresie vacatio legis.

Jerzy Żyżyński z PiS poinformował, że jego klub nie sprzeciwia się uszczelnieniu polskiego systemu podatkowego. - _ Zdajemy sobie sprawę, że Polska na tych manipulacjach polegających na wyprowadzaniu pewnych środków do rajów podatkowych traci olbrzymie pieniądze _ - mówił poseł.

Jan Łopata z PSL zwrócił uwagę, że zmiana jest krótka i jednoznaczna - określa datę wejścia w życie przepisów o zagranicznych spółkach kontrolowanych. Według niego nieterminowe jej opublikowanie było wypadkiem, a jego przyczyna jest sprawdzana.

Dariusz Joński z SLD mówił, że nie trzeba nikogo przekonywać, iż ustawa zapobiegająca wyprowadzaniu pieniędzy do rajów podatkowych jest potrzebna; powątpiewał jednak, czy opóźnienie jej publikacji było przypadkiem. Jego zdaniem odpowiedzialność za to powinien ponieść szef Kancelarii Premiera.

Sławomir Kopyciński z TR zaznaczył natomiast, że chodzi o naprawę oczywistego błędu, a Andrzej Romanek z SP powiedział, że o uzasadnioną naprawę nieudolności niektórych osób. Także Paweł Sajak z BiG ocenił, że skrócenie vacatio legis jak najbardziej zasługuje na poparcie.

Wiceminister finansów Janusz Cichoń przypomniał, że resort finansów nie szacował skutków wejścia w życie zmian dotyczących zagranicznych spółek kontrolowanych, bowiem ministerstwo nie dysponuje danymi statystycznymi dotyczącymi struktury i liczby takich firm, ich dochodów i rentowności. Wyjaśnił, że w takim przypadku oszacowanie skutków dla budżetu było niemożliwe.

Ustawa, którą rząd chciał od przyszłego roku ograniczyć wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę, została podpisana 17 września i - by zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2015 r - powinna była zostać opublikowana przed końcem września. Rządowe Centrum Legislacji (RCL) opublikowało ją jednak 3 października, w efekcie istniały obawy, że nowe przepisy wejdą w życie z aż rocznym opóźnieniem.

Zgodnie z nowelą dochody z kontrolowanych spółek zagranicznych (tzw. CFC) mają być opodatkowane w Polsce, jeżeli firma krajowa miałaby w podmiocie zagranicznym ponad 25 proc. udziałów. Zasada ta byłaby stosowana pod warunkiem, że podatek za granicą byłby niższy o co najmniej 25 proc. niż w Polsce, a spółka nie prowadziłaby tam rzeczywistej działalności.

Za zagraniczną spółkę kontrolowaną uznany będzie ponadto każdy podmiot położony w państwie wymienionym w wykazie krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, publikowanym przez ministra finansów w rozporządzeniu. Za spółki tego typu będą również uznawane podmioty położone w państwie, z którym Polska nie wymienia informacji podatkowych.

Nowe przepisy nie będą stosowane wobec podatników kontrolujących zagraniczne spółki położone w państwach UE oraz należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), o ile będą one tam prowadziły rzeczywistą działalność gospodarczą.

W związku z opóźnieniem publikacji ustawy premier Ewa Kopacz zleciała szefowi KPRM Jackowi Cichockiemu wewnętrzną kontrolę w Rządowym Centrum Legislacji i Ministerstwie Finansów. Prezes RCL Maciej Berek informował, że chce, by sprawę wyjaśniło Centralne Biuro Antykorupcyjne, które już otrzymało komplet materiałów dotyczących procedury legislacyjnej w tej sprawie. Opóźnienie publikacji ustawy dotyczącej rajów podatkowych zbadać ma też NIK.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)