Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Pilewski
Piotr Pilewski
|

VAT na budownictwo mieszkaniowe bez zmian

0
Podziel się:

Utrzymanie 7-procentowego VAT-u w całym obszarze budownictwa mieszkaniowego oraz przeciwstawienie się rządu fałszywym sygnałom dotyczącym stawki VAT po 2007 r. - to postulaty, jakie sejmowa Komisja Infrastruktury skierowała pod adresem premiera Jarosława Kaczyńskiego.

VAT na budownictwo mieszkaniowe bez zmian
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Utrzymanie 7-procentowego VAT-u w całym obszarze budownictwa mieszkaniowego oraz „przeciwstawienie się rządu fałszywym sygnałom dotyczącym stawki VAT po 2007 r.” – to postulaty, jakie sejmowa Komisja Infrastruktury skierowała pod adresem premiera Jarosława Kaczyńskiego.

Zdaniem Komisji jednym z istotnych czynników wzrostu cen mieszkań był brak informacji o rozwiązaniach w sprawie VAT po 2007 r. „Nie ma żadnych przesłanek do tego, żeby jakimikolwiek hasłom i demagogiom dać wiarę, że mieszkania w Polsce muszą drożeć tylko dlatego, że rząd, czy Sejm nie uchwalił w odpowiednim czasie, odpowiednich ustaw” – mówi poseł Jan Bestry (Samoobrona), szef sejmowej podkomisji ds. budownictwa.

Bestry: To, co dzieje się na rynku to wina developerów„Zastanawialiśmy się wielokrotnie, jak to się dzieje, że ceny rosną tak gwałtownie. Nie ma żadnych obiektywnych uzasadnień, co do tak wysokich cen mieszkań” – mówi Antoni Jaszczak. „Zrobimy wszystko, aby 7 proc. stawka została utrzymana” – zapewnia minister budownictwa.

Posłowie chcą również, aby rząd, na wspólnym posiedzeniu Komisji Infrastruktury oraz Komisji Finansów Publicznych (ma się ono odbyć w październiku – przyp. red.) przedstawił projekty ustaw, zapewniające realizację owych postulatów.

Premier nie jest zobowiązany do wykonania przedstawionych przez Komisję postulatów. Jednak w ciągu 30 dni musi wobec nich zająć stanowisko.

Zgodnie z unijnymi przepisami, 7-procentowa stawka VAT w budownictwie ma jeszcze obowiązywać przez cały 2007 rok. Od 2008 roku zacznie obowiązywać 22 procent podatku VAT.

Unia Europejska dopuszcza jednak możliwość utrzymania niższej stawki na mieszkania budowane w systemie społecznym. Stąd apel do rządu, by jasno określić, jakiej wielkości mieszkania uznać za budownictwo społeczne.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)