Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W gospodarce zaczyna lekko zgrzytać

0
Podziel się:

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury, informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce wzrósł w czerwcu czwarty raz z rzędu. Pojawiają się jednak pierwsze oznaki możliwości nadejścia spowolnienia gospodarczego.

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury, informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce wzrósł w czerwcu o 0,7 punkta. Był to czwarty z rzędu miesiąc jego nieprzerwanego wzrostu oraz ósmy miesiąc utrzymywania się wyraźnych wzrostowych tendencji. Pojawiają się jednak pierwsze oznaki możliwości nadejścia spowolnienia gospodarczego.

"Coraz częściej pojawia się pytanie jak długo tak pozytywne tendencje mają szanse się utrzymać. Spośród ośmiu składowych wskaźnika pięć poprawiło się, jeden pozostał na poziomie sprzed miesiąca, zaś dwa pogorszyły się" - napisał BIEC.

_ Pomimo wyjątkowo dobrych danych nt. produkcji, sytuacja finansowa w przedsiębiorstwach nie poprawia się równie dynamicznie. _Według badań ekspertów ostatni miesiąc na warszawskiej giełdzie upłynął pod znakiem wyraźnego schłodzenia nastrojów. W kilkunastoletniej historii polskiej giełdy, spadki indeksów zwykle sygnalizowały spowolnienie całej gospodarki.

"Na świecie zależność ta sprawdza się w około 80 proc. przypadków. Co prawda, indeksy giełdowe spadały ostatnio w większości krajów zaliczanych do europejskich rynków wschodzących, głównie za sprawa wzrostu podstawowych stóp procentowych za oceanem. Jednak w przypadku Polski dodatkowym impulsem zniechęcającym inwestorów jest z pewnością ingerencja lub próby ingerencji rządzącej koalicji w skład zarządów spółek notowanych na giełdzie oraz kolejna zmiana na stanowisku ministra finansów" - napisał BIEC.

Z badań wynika, że w przedsiębiorstwach produkcyjnych nieco wolniej napływały zamówienia.

"Spadek tempa napływu nowych zamówień w większym stopniu dotyczy tych przeznaczonych na eksport i jest to już drugi z rzędu miesiąc, kiedy napływają one nieco wolniej. Trudno na razie przesądzać o trwałości tej tendencji, tym bardziej, że ostatnie lata dowiodły, że polscy producenci potrafią utrzymać swą pozycje na rynkach światowych nawet w sytuacji, gdy kurs wymiany złotego nie sprzyjał eksportowi" - napisał BIEC.

BIEC odnotowuje, że pomimo wyjątkowo dobrych danych nt. produkcji, sytuacja finansowa w przedsiębiorstwach nie poprawia się równie dynamicznie.

" Ostatnie dane wskazują raczej, że przedsiębiorcy odczuwają pogorszenie wyników finansowych swych firm. Być może jest to po części konsekwencją nieco słabszego eksportu oraz ciągle wysokich i rosnących kosztów produkcji. Wzrost cen producentów znacznie wyprzedza wzrost cen konsumpcyjnych" - napisał BIEC.

Z badań wynika, że pomimo nieco gorszych wyników finansowych, przedsiębiorcy nadal optymistycznie oceniają kondycję całej gospodarki._ W kilkunastoletniej historii polskiej giełdy, spadki indeksów zwykle sygnalizowały spowolnienie całej gospodarki. _

"Być może mają nadzieję, że zarówno wolniejszy napływ zamówień jak i pogorszenie finansów firm ma charakter jedynie przejściowy" - napisał.

"Za takimi ocenami przemawiać może poziom zapasów wyrobów gotowych w magazynach producentów. W ostatnim miesiącu zmniejszyły się one, co może być dobrym prognostykiem utrzymania wysokiej dynamiki produkcji w najbliższych miesiącach" - dodaje BIEC.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy fundusz płac wzrósł o ponad 7 proc.

"Utrzymują się więc dobre prognozy dla wzrostu popytu krajowego. Dobre dane nt. sprzedaży detalicznej potwierdzają ożywienie konsumpcji" - pisze BIEC.

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)