Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Radomiu powstanie podstrefa ekonomiczna Euro-Park Wisłosan

0
Podziel się:

Do radomskiej podstrefy wejdą tereny przeznaczone na realizację obiektów przemysłowych o powierzchni 63,7 ha

W Radomiu powstanie podstrefa Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan (TSSE). Agencja Rozwoju Przemysłu wystąpiła do ministra gospodarki o zgodę na wykupienie terenów w tym mieście - poinformował prezes ARP.

'Ten projekt jest powtórzeniem pozytywnych rozwiązań, które stosowaliśmy w Mielcu. W ramach przebudowy tego, co było kiedyś własnością byłego kombinatu WSK PZL Mielec, musieliśmy zmienić całą strukturę gospodarczą regionu' - powiedział w piątek w Radomiu prezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA Arkadiusz Krężel.

'To się udało tylko dlatego, że realizowaliśmy jednocześnie dwie opcje: restrukturyzacji spółek postWSK-owskich, a było to związane z procesem upadłościowym zakładów lotniczych i ich odbudowywaniem, oraz tworzeniem warunków dla nowego kapitału i nowych miejsc pracy. Podobne działania postanowiliśmy zastosować w Radomiu' - dodał Krężel.

Do radomskiej podstrefy wejdą tereny przeznaczone na realizację obiektów przemysłowych o powierzchni 63,7 ha.

Tereny te są zlokalizowane na terenie Zakładu Maszyn do Szycia Łucznik w dzielnicy Gołębiów, na Potkanowie, który stanowi niezabudowaną enklawę południowej strefy przemysłowej miasta i ma możliwość pozyskania niezbędnej infrastruktury technicznej z przyległych terenów, oraz w Wólce Klwateckiej, której niezabudowany, częściowo uzbrojony teren przylega do trasy E-7.

Po przejęciu przez ARP gruntów, budynków i budowli od Łucznika Agencja udostępni zakładowi część obiektów niezbędną do prowadzenia produkcji maszyn do szycia. Agencja ma 5,49 proc. udziałów w kapitale zakładowym Łucznika.

Na radomskim obszarze włączonym do TSSE będzie możliwość utworzenia około 2 tys. nowych miejsc pracy. Zagospodarowana zostanie istniejąca infrastruktura techniczna, a strefa ekonomiczna będzie elementem restrukturyzacji istniejącego przemysłu zbrojeniowego.

Zgodnie z ustawą o specjalnych strefach ekonomicznych i ustawodawstwem Unii Europejskiej firmy inwestujące w strefie otrzymują preferencje. W zamian za określenie terminu, w którym zostaną zrealizowane inwestycje i zobowiązanie utworzenia konkretnej liczby miejsc pracy, inwestorzy dostaną ulgi w podatku dochodowym w wysokości do 50 proc. poniesionych nakładów.

Jednym z pierwszych inwestorów, który wejdzie do radomskiej podstrefy, będzie francuska firma związana z branżą motoryzacyjną. Pod koniec maja Zakład Maszyn do Szycia Łucznik sfinalizuje z Francuzami umowę na produkcję części samochodowych.

Według Krężela Ministerstwo Skarbu Państwa jeszcze w piątek powinno wydać zgodę na wykupienie przez ARP terenów, które wejdą do radomskiej podstrefy. W przyszłym tygodniu transakcja będzie finalizowana.

'Mam nadzieję, że nasz projekt rozrusza radomską infrastrukturę i zmieni wizerunek miasta, w którym nic się nie udaje, a zakłady upadają. Kiedy zaczynaliśmy w Mielcu, bezrobocie dochodziło tam do 20 proc., teraz wynosi niecałe 14 proc.' -powiedział Krężel.

Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Wisłosan została ustanowiona na 20 lat. Jest zlokalizowana w czterech podstrefach: w Tarnobrzegu, Stalowej Woli i Nowej Dębie w województwie podkarpackim oraz w Staszowie w Świętokrzyskiem.

Obecnie w TSSE programy inwestycyjne realizuje kilkadziesiąt firm, które otrzymały zezwolenia na działalność gospodarczą na terenie strefy. Wraz z polskimi inwestorami działają też firmy z udziałem kapitału niemieckiego, duńskiego, belgijskiego i francuskiego.

W strefie zagospodarowano ponad 300 ha terenów, a inwestorzy zorganizują blisko 6,5 tys. stanowisk pracy.

TSSE Euro-Park Wisłosan zarządza Agencja Rozwoju Przemysłu SA w Warszawie.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)