Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo Energii chce zabić smog prądem

17
Podziel się:

Resort policzył, że przy produkcji 1kWh w elektrowni (nawet węglowej) powstaje 10-krotnie mniej pyłów niż w domowym piecu węglowym, nawet najbardziej nowoczesnym.

Ministerstwo Energii chce zabić smog prądem
(MAREK LASYK/REPORTER)

Ministerstwo Energii chce zachęcić Polaków do ogrzewania domów jednorodzinnych piecami zasilanymi energią elektryczną z rozbudowaną akumulacją ciepła - pisze "Puls Biznesu".

Resort policzył, że przy produkcji 1kWh w elektrowni (nawet węglowej) powstaje 10-krotnie mniej pyłów niż w domowym piecu węglowym, nawet najbardziej nowoczesnym.

Jak pisze "Puls Biznesu", ministerstwo kieruje ofertę zwłaszcza do osób ogrzewających domy węglem i śmieciami, czyli do około 3 mln gospodarstw domowych. Zamierza stworzyć rozwiązania na tyle atrakcyjne cenowo, by nawet niezamożne osoby mogły sobie na nie pozwolić. Chodzi o nocną taryfę energetyczną przeznaczoną tylko dla celów grzewczych - dla wszystkich gospodarstw domowych ogrzewających się prądem.

- Cena będzie dużo niższa niż w innych taryfach, chcemy wyeliminować wszystkie narzuty i opłaty nakładane na energię elektryczną - mówi Andrzej Piotrowski, wiceminister energii.

Piotrowski dodaje, że Polska, obok Włoch i Niemiec, jest największym emitentem pyłu w Europie. Jego zdaniem redukcja emisji zanieczyszczeń znacząco poprawi stan zdrowia sporej rzeszy Polaków.

oprac. Katarzyna Kalus

gospodarka
energetyka
ekologia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
WYRÓŻNIONE
vasyl
8 lat temu
W tym kraju to jedynie możesz być spokojny jak mieszkasz na wsi i masz swój las .... ekologia w porządku, pompy ciepła, panele, fotowoltaika tylko to wszystko fajne ale nie przy dochodach Polaków - fajnie się oblicza, fajnie bilansuje tylko kogo na to stać. Obecnie są programy, gdzie ludzie z małych miejscowości mogą montować z pomocą UE wymienione wynalazki ale głównie na tych programach to zyskają producenci, dystrybutorzy i instalatorzy - ani przeciętne gospodarstwo wiele nie zyska ani też środowisko ale piękne hasła można głosić... i interes się kręci - a we współczesnym świecie interes poparty kasą jest priorytetem. Nie trzeba być matematykiem aby stwierdzić, że przy tym wzroście światowej populacji i dostępie do środków niszczących środowisko ziemi zatrzymanie lub też spowolnienie zjawiska jest już niemożliwe. Jedynie radykalne zmniejszenie ludności świata jest rozwiązaniem, być może wtedy ci co zostaną podejmą nową filozofię życia i zmienią podejście do dóbr konsumpcyjnych. Obecnie główną machiną napędową skażenia ziemi nie są tylko zwykli ludzie a ogromne koncerny, które mają gdzieś środowisko a tylko kasa ich interesuje. Prezesi i tak mogą zamieszkać tam gdzie jest czysto, spokój i zdrowa żywność...
pawka
8 lat temu
ale nie tylko gospodarstwa domowe zatruwają powietrze, silniki na olej napędowy, te starsze są zdecydowanie w tej materii "efektywniejsze", a jest ich w Polsce masa i przybywa.
przem503
8 lat temu
Ciekawe.... Ogrzewanie elektryczne to najdroższy sposób ogrzewania. Czy nie powtórzy się historia z piecami na olej opałowy, rząd zachęcał, cena była przystępna więc ludzie masowo wymieniali piece węglowe i gazowe na olejowe. I bach po kilku latach, jeszcze się koszty inwestycji nie zwróciły cena oleju opałowego skończyła mocno w górę, nowe akcyzy a jak... Państwo nie daje nic za darmo - oprócz dobrych stołków swoim, i ludzie wrócili do węgla, ba gaz już też nie jest tani... Nie dajcie się nabrać i przeliczcie 3 razy zanim się skusicie. Ps. Może by jakieś dotacje na modernizację instalacji grzewczych dla domów budowanych przed 1990rokiem: rury grube, grzejniki żeliwne - jedno żeberko to wiadro wody, jeden grzejniki to ok 12 żeberek. Zanim się taka instalacja nadzieje to w komin idzie sporo węgla, drewna... Tu są realne pomysły: dopłata do modernizacji instalacji grzewczej, moze jako ulga podatkowa
NAJNOWSZE KOMENTARZE (17)
kodeks
8 lat temu
koszt wytworzenia 1 kWh to 8 groszy , ale koncerny i zdziecy ni obniżĄ CENY BO JEST ZMOWA, A PRZESYŁ TO KOSMOS NAMY NAJDROŻSZY PRĄD W ue PYTAM KTO Z ure BIERZE KASĘ ZA AKCETACJE TAK WYSOKICH TARYF
belfer
8 lat temu
Ogrzewam dom gazem, a jak jest mróz to palę drewnem sezonowanym przez dwa lata, w specjalnym kotle, żeby nie zatruwać środowiska. Moi sąsiedzi palą w starych kotłach lub piecach węglem. Nie mogę otworzyć okna bo śmierdzi dymem wydobywającym się z ich kominów. Może błękitny węgiel by pomógł, bo na wymianę kotłów w domach sąsiadów nie ma co liczyć, za biedni. Zamiast leczyć skutki (choroby), lepiej usunąć przyczynę (smog).
korpo
8 lat temu
Zakładam, że Ministerstwo Energii jest instytucją poważną i skoro rzuciło pomysł, to teraz przedstawi także na papierze jakiś szkic (projekt) zawierający rysunki, opisy, wyliczenia.
Spadówa
8 lat temu
Niech najpierw zadbają o stabilną infrastrukturę. Z jednej strony straszą, że może być za kilka lat blackout bo złom mamy zamiast energetyki, a z drugiej chcą aby ludzie ze stabilnego własnego ogrzewania rezygnowali lawinowo na rzecz niestabilnej energetyki państwowej, która jedyne co potrafi to defraudowanie pieniędzy w śląskie kopalnie zamiast modernizować się. To nie jest kwestia tylko kosztów, ale kosztów i bezpieczeństwa energetycznego własnego domu.
pawka
8 lat temu
ale nie tylko gospodarstwa domowe zatruwają powietrze, silniki na olej napędowy, te starsze są zdecydowanie w tej materii "efektywniejsze", a jest ich w Polsce masa i przybywa.