Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Waszyngton nie odpuści, Kadafi musi odejść

0
Podziel się:

Biały Dom zapowiada presję. ONZ alarmuje o humanitarnej katastrofie.

Waszyngton nie odpuści, Kadafi musi odejść
(PAP/EPA)

Aktualizacja: 16:30

Stany Zjednoczone będą wywierać polityczną i finansową presję na przywódcę Libii Muammara Kadafiego dopóki nie odda on władzy. Jeśli tego nie zrobi, w Libii może dojść do prawdziwej katastrofy humanitarnej - oceniła amerykańska ambasador przy ONZ. Za niespełna dwa tygodnie w Brukseli zwołany zostanie specjalny unijny szczyt, który ma wypracować taktykę postępowania wobec Libii.

W programie _ Good Morning America _ w telewizji ABC Susan Rice powiedziała, że mieszkańcy Libii _ muszą mieć możliwość określenia swojej przyszłości w pokojowy i demokratyczny sposób _.

Według Rice, jest za wcześnie, by mówić o dostarczaniu pomocy finansowej rebeliantom walczącym z będącym u władzy od 42 lat Kadafim. Najpierw powstać musi _ zjednoczona opozycja _.

Zdaniem amerykańskiej ambasador przy ONZ, jedną z opcji dla Kadafiego jest wygnanie. W podobnym tonie wypowiedział się rzecznik Białego Domu Jay Carney.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t133773.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rezim;szykuje;kontratak;kaddafi;nie;ustapi,60,0,786236.html) Reżim szykuje kontratak? Kaddafi nie ustąpi
Rice podkreśliła jednocześnie, że libijski przywódca będzie musiał stanąć przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym.

Dodała, że najwyższy czas, by Kadafi _ zszedł ze sceny _, nazywając go przeszkodą przed osiągnięciem pokoju i stabilności w Libii.

_ - Należałoby zastanowić się nad tym, jaki (Kadafi) ma kontakt z rzeczywistością _ - oświadczyła Rice.

11 marca w Brukseli przywódcy 27 unijnych państw, na specjalnym szczycie spróbują wypracować politykę wobec pogrążonego w chaosie kraju.

Przygotowaniem szczytu _ 27 _ ws. Libii, o jaki apelował m.in. francuski prezydent Nicolas Sarkozy, ma się zająć szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

_ - Na szczycie Unia Europejska musi wykorzystać nakaz chwili i wesprzeć transformację demokratyczną w Afryce Północnej. To oczywiście proces na dekady, ale UE musi teraz pokazać, że wspiera dążenie demokratyczne tych narodów, korzystając z doświadczeń ze wschodniej Europy po upadku muru berlińskiego _ - powiedział dyrektor unijnego Instytutu ds. Badań nad Bezpieczeństwem (Institute for Security Studies) Alvaro de Vasconcelos.

_ - Musimy zaangażować tyle wysiłków i środków, ile wówczas zostało zaangażowanych w Europie Wschodniej i Środkowej, bez względu na to, że mamy teraz kryzys gospodarczy _ - dodał.

Zaapelował, by UE, tak jak wspiera obecnie rozwój demokracji na Białorusi, wspierała narody Afryki Północnej.

_ Przestańmy myśleć, że ludzie walczący o demokrację w Afryce Północnej to ekstremiści. Zajmujmy się Syrią, tak jak Białorusią _ - zaapelował.

Szczyt 27 szefów państw i rządów ws. Libii odbędzie się - jak powiedziały polskie źródła dyplomatyczne - 11 marca po południu, przed wieczornym szczytem 17 państw strefy euro poświęconym zacieśnianiu polityk gospodarczych i kryzysowi zadłużenia - w odpowiedzi na francusko-niemiecką inicjatywę _ Pakt na rzecz konkurencyjności _.

Zobacz także: REBELIANCI FORMUJĄ ARMIĘ DO WALKI Z KADAFIM (AlJazeera, ang):

Tysiące wciąż uciekają z Libii

Sytuacja na granicy libijsko-tunezyjskiej jest krytyczna - alarmują przedstawiciele ONZ zajmujący się uchodźcami. Rzeczniczka UNHCR poinformowała, że od 20 lutego z Libii przez granice lądowe uciekło już co najmniej 75 tysięcy osób. Wczoraj przejście z Tunezją przekroczyła rekordowa liczba 14 tysięcy osób.

W ciągu minionych 5 dni z Libii udało się ewakuować 55 Polaków. Poinformowało o tym w komunikacie ministerstwo spraw zagranicznych. Tym samym od początku zamieszek z Libii wyjechało już 161 Polaków. Dyrektor biura prasowego MSZ Paulina Kapuścińska mówi Polskiemu Radiu, że na razie nie ma nowych zgłoszeń od osób, które chciałyby opuścić Libię.

MSZ wciąż zaleca pozostającym w Libii Polakom, aby jeśli to możliwe, jak najszybciej opuściły ten kraj.

W poniedziałek Stany Zjednoczone zaczęły przemieszczać swoje okręty wojenne i samoloty bliżej Libii. Mogą one posłużyć w akcjach humanitarnych i ratowniczych.

Wcześniej USA poinformowały, że odcięły przywódcy Libii i jego rodzinie dostęp do libijskich aktywów majątkowych w łącznej kwocie około 30 mld dolarów.

W następstwie upadku reżimów w Tunezji i Egipcie, w Libii trwa od połowy lutego krwawa rewolta przeciwko władzy Kadafiego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t133572.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sankcje;zamrozone;miliardy;kaddafi;sie;smieje,188,0,786108.html) Sankcje. Zamrożone miliardy. Kaddafi się śmieje Libijskji dyktator zaśmiał się, pytany czy ustąpi ze stanowiska. Zaprzeczył, że samoloty bombardowały cywilów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/160/t133792.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ue;sladami;onz;nalozyla;sankcje;na;libie,157,0,785821.html) UE śladami ONZ nałożyła sankcje na Libię Sankcje, zgodnie z oczekiwaniami obejmują embargo na sprzedaż broni do Libii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t133773.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/walki;w;libii;rebelianci;zestrzelili;wojskowy;samolot,232,0,785640.html) Walki w Libii. Rebelianci zestrzelili wojskowy samolot Przeciwnicy Muammara Kadafiego odparli atak sił lojalnych wobec pułkownika w pobliżu miasta Misrata.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)