Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wicekanclerz Niemiec zabiega o poparcie Chin

0
Podziel się:

Sigmar Gabriel apelował do swoich chińskich rozmówców o wywarcie presji na Rosję w celu pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie.

Wicekanclerz Niemiec zabiega o poparcie Chin
(Andrzej Barabasz/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Sigmar Gabriel podczas wizyty w Chinach apelował do swoich chińskich rozmówców o wywarcie presji na Rosję w celu pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie. Władze uniemożliwiły mu spotkanie z chińskim dysydentem.

_ - Chiny ponoszą obecnie większą odpowiedzialność za sprawy międzynarodowe i powinny wykorzystać swoją wzmocnioną pozycję na świecie do deeskalacji sytuacji na wschodniej Ukrainie _ - powiedział Gabriel przed spotkaniem z premierem Chin Li Keqiangiem w Pekinie.

Rząd Niemiec ostatnio bardzo intensywnie zabiega o poprawę stosunków z Pekinem. Jak twierdzą niemieckie media, Berlin tworzy w ten sposób przeciwwagę dla pogarszających się kontaktów z Rosją. Nadzieję Niemiec wzbudziło wstrzymanie się Chin od głosu podczas głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ nad rezolucją potępiającą referendum na Krymie. Postawa przedstawiciela Pekinu została odebrana w Berlinie jako sygnał zdystansowania się od Rosji.

Pod koniec marca wizytę w Niemczech złożył prezydent Chin Xi Jinping. Na krótko przed Gabrielem w Pekinie przebywał niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier. W lipcu wizytę w Chinach ma złożyć kanclerz Niemiec Angela Merkel, a na październik zaplanowano niemiecko-chińskie konsultacje rządowe w Berlinie.

Gabriel, który w rządzie Angeli Merkel piastuje stanowisko ministra gospodarki i energetyki, zaproponował stronie chińskiej bliską współpracę w zakresie ochrony środowiska i zmniejszania energochłonności przemysłu. W marcu Li Keqiang zapowiedział radykalne działania mające ograniczyć zanieczyszczenie powietrza. Niemieckie firmy liczą w związku z tym na lukratywne zamówienia, obawiają się jednak, że Chińczycy mogą skopiować ich technologię. Skarżą się też na nieuczciwą konkurencję ze strony chińskich firm.

Gabriel powiedział, że sens ma tylko współpraca _ na równych warunkach _. Pekin musi zaprzestać szykanowania niemieckich inwestorów i zwalczać kradzież opatentowanych rozwiązań - podkreślił wicekanclerz.

Podczas wizyty Gabriela w Pekinie doszło do afrontu. Chińska policja uniemożliwiła spotkanie niemieckiego polityka z chińskim dysydentem - adwokatem Mo Shaoping. Obrońca praw człowieka powiedział agencji dpa, że policjanci zakazali mu rozmowy z Gabrielem, uzasadniając to _ nakazem z góry _. Mo Shaoping spotkał się tydzień temu ze Steinmeierem. Jego kancelaria reprezentuje interesy wielu prześladowanych przez władze działaczy, w tym aresztowanego noblisty Liu Xiaobo.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)