Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Większość z nas dobrze ocenia ustawę śmieciową

0
Podziel się:

78 procent Polaków uważa, że nowe regulacje zmobilizują do segregacji odpadów, co przyczyni się do lepszego recyklingu - wynika z sondażu CBOS.

Większość z nas dobrze ocenia ustawę śmieciową
(Jacek Dominski/REPORTER)

78 procent Polaków uważa, że nowe regulacje zmobilizują do segregacji odpadów, co przyczyni się do lepszego recyklingu - wynika z sondażu CBOS.

Wynika z niego, iż 53 proc. ankietowanych uważa, że po 1 lipca, czyli po wprowadzeniu nowych rozwiązań dotyczących gospodarki odpadami w gminach, mniej śmieci trafi na dzikie wysypiska, np. do lasów. 37 proc. Polaków było przeciwnego zdania. 69 proc. badanych zadeklarowało, że w ciągu ostatniego roku segregowało śmieci. W 2000 roku było to niespełna 38 proc. Polaków, w 2006 - 56 proc., w 2011 - 71 proc.

Zdecydowana większość z nas (68 proc.) pozytywnie ocenia najważniejsze rozwiązania, jakie wprowadza ustawa śmieciowa. 16 proc. ocenia ustawę raczej źle, a 7 proc. bardzo źle. Jak wskazano w sondażu, 69 proc. ankietowanych twierdzi, że po pierwszym lipca zapłaci więcej za śmieci niż obecnie. Co piąty respondent (20 proc.) uważa, że koszty pozostaną mniej więcej na tym samym poziomie, natomiast 8 proc. myśli, że opłaty będą niższe.

57 proc. pytanych zna już nowe stawki za wywóz odpadów, a 43 proc. nie trzymało jeszcze takich informacji. Najlepiej poinformowani o nowych kosztach odbioru odpadów komunalnych są mieszkańcy domów jednorodzinnych (64 proc.). Autorzy sondażu wyjaśnili, że jest to związane z koniecznością osobistego złożenia deklaracji śmieciowych do urzędów gmin przez właścicieli nieruchomości oraz bezpośrednim rozliczaniem się z opłaty śmieciowej. Najgorzej poinformowani o nowych zasadach są mieszkańcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych - taką wiedzę posiada jedynie po 40 proc. z nich. Wiąże się to m.in. z tym, iż rozliczeń za śmieci dokonują administratorzy budynków.

Sondaż przeprowadzono na początku maja na liczącej 1101 osób reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków. Od 1 lipca gminy będą miały obowiązek przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Przejmą obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiwaniem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Samorządy są także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

Czytaj więcej w Money.pl
To dlatego Gronkiewicz-Waltz straci fotel Najwyższe ceny biletów w Polsce, niekorzystne zmiany w komunikacji, wpadka z uchwałą śmieciową - to sprawi, że do referendum w sprawie odwołania prezydent dojdzie.
Kto wywiezie nasze śmieci? Idą zmiany Zmiany zaczną obowiązywać 1 lipca - tak, jak jest zapisane w tej ustawie. W ten sposób minister środowiska Marcin Korolec skomentował decyzję władz Warszawy, które chcą opóźnić nowe przepisy.
Wiedzą, co zrobią ze śmieciami w stolicy? Miasto oświadczyło, że wydłuży się termin rozstrzygnięcia przetargu i podpisania umów z firmami, jednak _ nie istnieje zagrożenie, że śmieci po 1 lipca nie będą odbierane. _
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)