Na skróty
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeWielka Brytania: Tamiza ustępuje
2007-07-26 11:25

Wielka Brytania: Tamiza ustępuje

Autor: bci, PAP

Wielka Brytania: Tamiza ustępuje
[fot: PAP / EPA]

Z zagrożonych przez powódź terenów wokół Oksfordu ewakuowano kilkuset mieszkańców. Całe szczęście poziom wody w Tamizie ustabilizował się w nocy.

Niektórzy z ewakuowanych znaleźli dach nad głową w zaimprowizowanym ośrodku pomocy na terenie ośrodka sportowego, inni przenieśli się do rodziny, lub znajomych.

W hrabstwie Oksfordshire w trzech punktach obowiązuje stan pogotowia przeciwpowodziowego. Zagrożenie stwarzają wezbrane dopływy Tamizy.ZOBACZ TAKŻE:Powódź w Wielkiej Brytanii - miliardy strat

Na rzece Severn w zachodniej Anglii stan pogotowia obowiązuje w trzech miastach: Gloucester, Tewkesbury i Worcester. Miasta te znalazły się pod wodą w wyniku katastrofalnej ulewy z ubiegłego piątku; nowe deszcze, lub wylewy nie pogorszą i tak trudnej sytuacji, ale opóźnią akcję ratunkową i usuwanie szkód.

Giełda na żywo

GPW traci, ale nadal jest na czele

Negatywne nastroje na najważniejszych parkietach wpłynęły również na GPW....

Giełda na żywo

JSW planuje emisję euroobligacji. Dokonano wyboru

Wybrano m.in globalnych koordynatorów emisji.

Giełda na żywo

Polmed będzi współpracował z ubezpieczycielem

Spółka szacuje, że zawarcie umowy mogłoby generować dla spółki przez pierwsze...

Z Gloucester nadeszły doniesienia o wyczerpywaniu się zapasów wody pitnej. 350 tys. ludzi nie może korzystać z wody dostarczanej wodociągiem miejskim, ponieważ dostawy odcięto z powodu zalania zakładów oczyszczania. W dostawy wody butelkowanej zaangażowała się armia. Policja wzmogła ochronę opuszczonych domów, by zapobiec kradzieżom mienia. Od początku maja do 23 lipca w Anglii i Walii odnotowano opady deszczu przewyższające 387 milimetrów, co oznacza najbardziej mokry kwartał od podjęcia regularnych obserwacji pogodowych 240 lat temu - poinformowała brytyjska służba meteorologiczna Met Office.

Zachodzą obawy, iż zalane mogą zostać Reading, Henley i Caversham - miasta położone nad Tamizą w południowej Anglii, gdzie poziom wód podnosi się. W Henley, znanym ze słynnych regat, Tamiza wystąpiła z brzegów w środę wczesnym wieczorem.

Według prognoz agencji ds. środowiska powódź nie grozi Windsor, Eton i Maidenhead, zaś Marlow, Cookham i Staines mogą zostać zalane na niewielką skalę z końcem tygodnia.

Większa pomoc dla poszkodowanych

Premier Gordon Brown zapowiedział w środę, że rząd wyasygnuje dalsze 46 mln funtów dla władz lokalnych, które z powodu powodzi borykają się z nieprzewidzianymi wydatkami.

Brown zapewnił, że będzie nalegał na towarzystwa ubezpieczeniowe, by wywiązały się ze swoich zobowiązań wobec posiadaczy polis. Wcześniej rząd ogłosił, iż roczny fundusz przeciwpowodziowy i przeciwsztormowy w przypadku miejscowości nadmorskich wzrośnie do 800 mln funtów z 600 mln funtów obecnie do 2010-11 roku.

bci , PAP
Tagi:powódź, wielka brytania
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
Najpopularniejsze