Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. "Sankcje kosztowały kraj około 4 mld dolarów"

0
Podziel się:

Syryjski minister przyznał, że surowe międzynarodowe sankcje wobec sektora paliwowego Syrii kosztowały kraj około 4 mld dolarów.

Wojna w Syrii. "Sankcje kosztowały kraj około 4 mld dolarów"
(AP/FOTOLINK/East News)

Syryjski minister ds. ropy naftowej Sufian Alaw przyznał , że surowe międzynarodowe sankcje wobec sektora paliwowego Syrii kosztowały kraj około 4 mld dolarów. Chodzi o zastosowane we wrześniu 2011 roku embargo na syryjską ropę naftową.

Alaw powiedział, że sankcje nałożone przez USA i Unię Europejską w celu wywarcia presji na prezydenta Syrii Baszara el-Asada są przyczyną braków, które zmuszają Syryjczyków do wystawania w długich kolejkach i płacenia zawyżonych cen za gaz do gotowania i inne produkty.

Przed antyreżimowymi buntami, które rozpoczęły się w Syrii w marcu 2011 roku, sektor paliwowy był filarem gospodarki syryjskiej. Według Davida Schenkera z waszyngtońskiego Instytutu Polityki Bliskowschodniej eksport ropy, głównie do UE, przynosił 7-8 mln dolarów dziennie. Te wpływy były kluczowe dla utrzymania rezerw walutowych w wysokości 17 mld dolarów, które rząd miał na początku rebelii.

Zobacz, jak zmieniały się ceny ropy w ostatnim roku:

Minister Alaw powiedział, że ceny gazu w butlach (propan-butan) wzrosły czterokrotnie, braki są odczuwalne w całym kraju, a produkcja krajowa pokrywa tylko połowę zapotrzebowania. W celu uzupełnienia braków władze Syrii uciekają się do importu z państw, które nie przyłączyły się do sankcji wobec Damaszku.

O sankcjach dla Syrii czytaj więcej w Money.pl
Rosja sprzeciwia się UE. Nie chce sankcji Minister spraw zagranicznych Rosji potępił wprowadzone przez Unię Europejską sankcje wobec Syrii.
Bruksela uderza w reżim. Zaostrza sankcje Unia Europejska zaostrzyła sankcje wobec Syrii, wprowadzając zakaz importu, kupna oraz transportu do krajów unijnych syryjskiej ropy naftowej oraz produktów pochodnych.
Unia Europejska naciska. Kolejny bat na Syrię Zakazano eksportu produktów luksusowych do tego kraju oraz nałożono inne ograniczenia w handlu z Damaszkiem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)