Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. Turcja i Egipt potępiają

0
Podziel się:

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że prezydent Baszar el-Asad stworzył w Syrii państwo terrorystyczne, a prezydent Egiptu Mohammed Mursi ponowił apel o zmianę władzy w Damaszku i wezwał kraje arabskie do znalezienia rozwiązania konfliktu.

Wojna w Syrii. Turcja i Egipt potępiają
(AP/Fotolink/East News)

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że prezydent Baszar el-Asad stworzył w Syrii państwo terrorystyczne, a prezydent Egiptu Mohammed Mursi ponowił apel o zmianę władzy w Damaszku i wezwał kraje arabskie do znalezienia rozwiązania konfliktu.

_ - Nadszedł czas na zmiany _ - oświadczył Mursi, otwierając spotkanie ministrów spraw zagranicznych Ligi Arabskiej w Kairze. Prezydent nawiązał do upadku autorytarnych reżimów w następstwie arabskiej wiosny i wezwał reżim Asada do _ wyciągnięcia wniosków z najnowszej historii _.

_ - Chcę powiedzieć syryjskiemu reżimowi, że są jeszcze szanse na powstrzymanie rozlewu krwi _ - dodał Mursi i zaapelował o szybką zmianę władzy w Damaszku.

_ - W Syrii krew leje się dzień i noc, a my za to odpowiadamy. Nie możemy spać, gdy przelewa się syryjska krew _ - podkreślił szef państwa egipskiego i wezwał arabskich ministrów, by _ ciężko pracowali w celu znalezienia pilnego rozwiązania _ syryjskiego konfliktu.

Podczas zeszłotygodniowego szczytu Ruchu Państw Niezaangażowanych w Teheranie Mursi ocenił, że Syrią rządzi opresyjny reżim i pomoc dla ludności syryjskiej to obowiązek etyczny. Porównał sytuację w Syrii do zeszłorocznej rewolucji w swoim kraju. Szef państwa wyraził też frustrację brakiem międzynarodowej zgody na działania mające na celu powstrzymanie chaosu w Syrii.

Z kolei premier Turcji Erdogan podczas konferencji swojego ugrupowania Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) powiedział w środę, że _ Syria stała się teraz państwem terrorystycznym _. _ Wciąż rośnie liczba masakr w Syrii, które przybierają na sile z powodu bierności społeczności międzynarodowej _ - podkreślił szef rządu i dodał, że Turcja nie może sobie pozwolić na luksus obojętności wobec krwawego konfliktu.

Ankara początkowo utrzymywała dobre stosunki z reżimem Asada, jednak po wybuchu powstania w Syrii w marcu 2011 roku Erdogan stał się jednym z najbardziej zagorzałych krytyków syryjskiego prezydenta.

Turcja, do której trafiło 80 tys. syryjskich uchodźców, wielokrotnie apelowała o utworzenie stref bezpieczeństwa na terytorium Syrii, które byłyby chronione przez siły międzynarodowe. Jednak pomysł ten nie spotkał się z poparciem społeczności międzynarodowej.

Czytaj więcej w Money.pl
USA zabrania tam lotów. Iran łamie zakaz Iran wznowił transport sprzętu wojskowego do Syrii przez przestrzeń powietrzną Iraku.
ONZ zabrakło pieniędzy. Kraje im nie płacą Ban Ki Mun nie kryje rozczarowania brakiem finansowego zaangażowania wielu członków ONZ w pomoc dla syryjskich uchodźców.
Wielki apel. Przeciw bezczynności świata Grupa 40 osób - Syryjczyków, ale i obywateli innych krajów - prowadzi strajk głodowy, protestując przeciw bezczynności świata wobec kryzysu syryjskiego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)