Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojskowe lotniska idą do cywila

0
Podziel się:

W ciągu kilku najbliższych lat w centralnej Polsce w miejscu wojskowych lotnisk mają powstać trzy nowe regionalne porty lotnicze.

Wojskowe lotniska idą do cywila
(PAP / EPA)

W ciągu kilku lat w centralnej Polsce w miejscu wojskowych lotnisk powstaną trzy nowe regionalne porty lotnicze.

"Nowe lotniska mają powstać w Sochaczewie, Radomiu, Mińsku Mazowieckim. Będą umiejscowione na terenach dawnych obiektów wojskowych. Samorządy szukają środków na te inwestycje" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

_ Przyspieszenie inwestycji umożliwi umowa o udostępnianiu lotnisk wojskowych cywilom, podpisana wczoraj przez ministra transportu Jerzego Polaczka i nowego wiceszefa MON Jacka Kotasa. _W Mińsku, w którym działa baza lotnicza, wojsko odda cywilom ok. 20 hektarów terenu. Na tym terenie ma powstać pasażerski terminal. Wcześniej jednak należy ustalić szczegóły umowy i podział obowiązków. Podobna sytuacja jest w Radomiu, gdzie wciąż istnieje wojskowa baza treningowa.

"Z kolei w bazie Bielice pod Sochaczewem armia nie utrzymuje już samolotów. Choć miasto to przegrało z Modlinem rywalizację o lokalizację lotniska dla tanich linii, planuje, że w 2010 roku, po zainwestowaniu ok. 250 mln złotych, będzie przyjmowało rocznie ok. 1,5-2 mln pasażerów. Chce też przy lotnisku zbudować terminale towarowe" - podaje "Rzeczpospolita".

Wszystkie samorządy, które planują budowę regionalnych lotnisk, mogą liczyć na pieniądze z UE. Gazeta wylicza: w latach 2007 - 2013 przeznaczono na to 989 mln euro. Kolejne 45,5 mln euro na inwestycje związane z bezpieczeństwem ruchu lotniczego przeznaczy Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

_ Zdaniem ekspertów na Mazowszu jest miejsce na co najmniej cztery regionalne porty lotnicze _

Inwestycje na dawnych obiektach wojskowych pochłoną dziesięć razy mniej środków niż budowa Okęcia bis, która kosztować będzie 10 mld złotych - czytamy z kolei w „Dzienniku", który także napisał o sprawie. Dziennik dodaje, że w pierwszej kolejności na pieniądze z samorządu może liczyć lotnisko w Modlinie i w Sochaczewie. Port w Modlinie wystartuje już w drugiej połowie przyszłego roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)