Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wskaźnik PMI dla Polski w czerwcu wyniósł 48 punktów

0
Podziel się:

W czerwcu główny wskaźnik PMI spadł z majowej wartości 48,9 pkt. i odnotował poziom 48,0 pkt., najniższy od 35 miesięcy.

Wskaźnik PMI dla Polski w czerwcu wyniósł 48 punktów
(Nejron/Dreamstime)

W czerwcu główny wskaźnik PMI spadł z majowej wartości 48,9 pkt. i odnotował poziom 48,0 pkt., najniższy od 35 miesięcy. Trzeci miesiąc z rzędu wskaźnik ten osiągnął wartość niższą od neutralnego poziomu 50,0 - podał dzisiaj w komunikacie HSBC.

_ - Najnowsze dane z badań polskiego sektora przemysłowego przeprowadzone przez Markit dla HSBC wskazały na pogorszenie warunków w tym sektorze. Warunki ulegały pogorszeniu przez cały II kwartał, co było spowodowane spadkiem liczby nowych zamówień. W czerwcu firmy z tego sektora zmniejszyły wielkość produkcji oraz ograniczyły zakupy środków produkcji. Z kolei poziom zatrudnienia nieco wzrósł. Presja inflacyjna w sektorze ponownie się osłabiła _ - napisano w komentarzu do badań.

W czerwcu liczba nowych zamówień odebranych przez polskich producentów wyraźnie spadła._ - Obecny okres spadków trwa nieprzerwanie od pięciu miesięcy, a tempo tego spadku było najszybsze od trzech lat. Najnowsze dane zasygnalizowały wyraźne osłabienie zarówno na rynku krajowym, jak i rynkach eksportowych. Liczba nowych zamówień eksportowych spadła po raz czwarty w ciągu ostatnich pięciu miesięcy. Tempo tego spadku nie uległo większym zmianom w porównaniu do maja, kiedy to odnotowano najszybsze tempo spadku od trzech lat _ - głosi komunikat.

Z badań wynika, że wraz z wyraźnym spadkiem liczby nowych zamówień, producenci byli w stanie w znacznym tempie realizować rozpoczęte prace._ - Zaległości produkcyjne zmalały trzynasty miesiąc z rzędu i to w najszybszym tempie od czerwca 2009 roku. Okazało się to jednak niewystarczające, aby spowodować ogólny wzrost wielkości produkcji, która spadła drugi miesiąc z rzędu _ - napisano.

Markit wskazuje, że główną pozytywną informacją płynącą z najnowszych badań był dalszy, aczkolwiek niewielki wzrost poziomu zatrudnienia._ - Niewielkie tempo wzrostu liczby nowych miejsc pracy w sektorze było notowane w całym II kwartale tego roku. W czerwcu 12 proc. badanych firm zatrudniło nowych pracowników _ - podkreślają autorzy badania.

W konsekwencji najnowszego spadku zaległości produkcyjnych polscy producenci w czerwcu zmniejszyli aktywność zakupową._ - Odciążyło to zaopatrzeniowców, a czas dostaw był nieco krótszy w porównaniu do maja _ - napisano. Średnie koszty produkcji wzrosły w najwolniejszym tempie od marca 2010 roku.

_ - Tempo inflacji słabnie nieprzerwanie od czasu szczytów rejestrowanych na początku tego roku, odzwierciedlając spadek cen ropy naftowej oraz mniejszy popyt na surowce. W czerwcu inflacja kosztowa ukształtowała się na poziomie poniżej średniej z badań długoterminowych. Z kolei ceny fabryczne ponownie wzrosły, jednak w niewielkim tempie. Inflacja cen wyrobów gotowych jest rejestrowana nieprzerwanie od 27 miesięcy _ - wynika z badań.

Czytaj więcej w Money.pl
Indeks PMI w strefie euro spadł do 45,1 punktów Wstępnie szacowano, że indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro wyniesie 45,0 pkt.
Jest źle. Najgorsze nastroje od początku roku Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł o 0,3 pkt miesiąc do miesiąca i wyniósł w maju 48,9 punktów.
Indeksy PMI. To prawda o europejskiej gospodarce Sprzedaż detaliczna w strefie euro w styczniu 2012 r. w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosła o 0,3 procenta.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)