Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Od nowego roku zapłacimy więcej za wsparcie OZE

27
Podziel się:

Opłata OZE pojawiła się na naszych rachunkach za energię w lipcu br. gdy weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, konkretnie jej rozdział czwarty.

Od nowego roku zapłacimy więcej za wsparcie OZE
(Andreas Klinke Johansen/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Od 1 stycznia 2017 r wzrośnie stawka opłaty OZE do 3,70 zł/MWh - wynika z informacji na stronach Urzędu Regulacji Energetyki. Teraz jest to 2,51 zł za jedną megawatogodzinę (MWh) zużytej energii.

Nowa stawka ma obowiązywać do 31 grudnia 2017 r.

Opłata OZE pojawiła się na naszych rachunkach za energię w lipcu br. gdy weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, konkretnie jej rozdział czwarty. Nowela ta była kolejną zmianą ustawy o wsparciu OZE (poprzednia pochodzi z lutego 2015 roku). Ma ona pozwolić uzyskać do 2020 r. 15-proc. udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii, co wpisuje się w politykę energetyczną Unii Europejskiej.

Po zmianie rządu, nowy Sejm przegłosował tzw. małą nowelizację ustawy o OZE w ostatnich dniach 2015 roku. Na jej mocy wejście w życie czwartego rozdziału ustawy o OZE, dotyczącego m.in. aukcyjnego systemu wsparcia OZE, który ma zastąpić stosowane dotychczas "zielone certyfikaty" oraz wsparcie dla prosumentów, czyli jednoczesnych producentów i konsumentów energii z małych źródeł odnawialnych został odłożony o pół roku, do lipca.

System aukcyjny polega na tym, że rząd zamawia ilość energii odnawialnej; jej wytwórcy przystępują do aukcji, którą wygrywa ten, kto zaoferuje najkorzystniejsze warunki.

Projekt nowelizacji, choć przygotowany w resorcie energii trafił do Sejmu jako inicjatywa poselska, grupy posłów PiS.

Przyjęte w lipcowej nowelizacji przepisy największe wsparcie w systemie aukcji energii z OZE przewidują przede wszystkim dla tych technologii, które wytwarzają energię w sposób stabilny i przewidywalny. Mniejsze przeznaczone będzie na produkcję energii z wiatru i słońca.

gospodarka
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(27)
WYRÓŻNIONE
anal
8 lat temu
czyli zaplacimiy za spalanie w kotlach elektrowni lasow ministra szyszki, tylko po to zeby nie oddac monopolu energetycznego w rece ludu, ktory moglby sobie jeszcze czasem zrobic z slonca wody i wiatru prad na wlasne potrzeby
ns
8 lat temu
jeśli zestawi się ten podatek z koscielnym projektem "parafialnych farm fotowoltaicznych" - to smiedzi to na milę kolejnymi dotacjami dla kieckowych
frek16
8 lat temu
Każdy rząd przy władzy po kolei serwuje nam kolejne podwyżki KWh, dużo by tu wymieniać.... SLD (elektrownia atomowa) której nie ma, PSL elektrownie wodne nowych nie ma a stare sypią się, PO - znowu elektrownia atomowa i nowe konwencjonalne, miały ruszyć 2013 roku???, no teraz znowu PiS zaczyna starą śpiewkę, jeżeli chodzi o OZE to mżna to skomentować, że każdy sposób jest dobry żeby skubnąć kasę na hućpy i swawole w hoteliku sejmowym a i moze coś tata Rydzyk skubnie , ja proponuję wybudować kopalnie parafiny i fabrykę świeczek i wrócić do czasów Łukasiewicza.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (27)
Ja504
8 lat temu
Ta ustawa nie daje nam nic tylko drąży nasze kieszenie !!! Polska jako jedyny kraj w tej materii doi ludzi którzy chcą energii odnawialnej ale koszty jej eksploatacji przewyzszaja koszty jej zakupu !!!! To samo dotyczy solarów, pompy ciepła itp. !!!
MOher
8 lat temu
Dojna zmiana.
fig fig
8 lat temu
szkoda że komentarze znikają ,te niewygodne
masakra
8 lat temu
Czyli co? OZE bez wiatru i słońca -to może z węgla? ta opłata na rachunku to dotowanie nie OZE tylko kopalni. Kiedy chcemy założyć panele solarne by sie choć trochę uniezależnić od kopalni to wtedy dotacji nie ma
babuleńska
8 lat temu
Jaka "dobra zmiana". Szlag człowieka trafia na działania PISu.
...
Następna strona