Na skróty
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeWsparcie dla eksportu ze strony rządu. Na celowniku m.in. Azja
2014-01-10 19:40

Wsparcie dla eksportu ze strony rządu. Na celowniku m.in. Azja

Wsparcie dla eksportu ze strony rządu. Na celowniku m.in. Azja
[fot: Money.pl/Tomasz Brankiewicz]

W 2014 roku chcemy utrzymać dynamikę wzrostu polskiego eksportu na poziomie 6 procent - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Ocenił, że dzięki temu na polskim rynku pojawi się więcej miejsc pracy.

Piechociński przypomniał na konferencji prasowej w kancelarii premiera, że w 2013 r. polski eksport wzrósł o 6 proc. - W 2014 r. chcemy utrzymać obecne 6 proc. wzrostu, ale oczywiście od większej podstawy - zaznaczył.

Wicepremier dodał, że rząd, chcąc wesprzeć polski eksport, będzie intensyfikował działania dyplomatyczne m.in. w państwach afrykańskich. Dodał, że wzrost wymiany handlowej powinien także nastąpić w przypadku państw azjatyckich takich jak, np. Korea czy Japonia.

Piechociński poinformował, że w najbliższych tygodniach zaproponuje dodatkowy pakiet wspierający sektor małych i średnich przedsiębiorstw, który przełoży się również na wzrost eksportu. - To pozwoli mieć nie tylko większe dochody w gospodarstwach domowych, ale też samorządów, budżetu centralnego i da nowe miejsca pracy - ocenił.

Giełda na żywo

Wyniki spółek biją oczekiwania, ale ich kursy szaleją

Wstępne wskaźniki PMI dla Europy oraz wyniki finansowe amerykańskich...

Giełda na żywo

Huśtawka nastrojów na Wall Street

Uwaga inwestorów koncentrowała się na wynikach kwartalnych amerykańskich spółek.

Minister zapewnił także, że ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE), zostanie szybko skierowana do parlamentu. Poinformował, że w czwartek ustawa stanie na Komitecie Stałym Rady Ministrów.

- Wyciągnęliśmy wnioski z błędów, które w zakresie odnawialnych źródeł energii popełnili nasi sąsiedzi (...) To, co proponujemy, to posadowienie energetyki odnawialnej o własne surowce. Maksymalna koncentracja na własnych technikach i technologiach. Rozproszone, przyjazne OZE, konkurencyjne, ale jednocześnie niskokosztowe z punktu widzenia stałego dopłacania - powiedział Piechociński.

Wicepremier dodał, że rozwijana w Polsce będzie także konwencjonalna energetyka. Przypomniał, że rozbudowane zostaną bloki energetyczne w Opolu, Kozienicach i Jaworznie.

Czytaj więcej w Money.pl

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
Najpopularniejsze