Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory w Gruzji. Konstytucja mogła być "gwoździem do trumny" prezydenta

0
Podziel się:

Niektórzy politolodzy obawiają się, że zagrożony jest dorobek ostatnich ośmiu lat reform.

Wybory w Gruzji. Konstytucja mogła być "gwoździem do trumny" prezydenta
(PAP/EPA)

Wygrana w wyborach parlamentarnych opozycyjnej partii Gruzińskie Marzenie, która pokonała Zjednoczony Ruch Narodowy prezydenta Micheila Saakaszwilego, to dla Gruzji głęboka zmiana, ale i niewiadoma - uważa Marek Matusiak z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Jak tłumaczył ekspert OSW, który obserwował wybory w Gruzji, prezydent Saakaszwili jeszcze przez rok będzie głową państwa, niemniej za rok odejdzie i wtedy wejdą poprawki do konstytucji wzmacniające uprawnienia premiera, a ograniczające uprawnienia szefa państwa.

Zmiany w konstytucji zaproponował sam Saakaszwili, bo jeszcze rok temu obóz rządzący nie brał pod uwagę przegranej. Sytuacja polityczna w Gruzji nabrała tempa wraz z wejściem do polityki biznesmena i miliardera, lidera Gruzińskiego Marzenia Bidziny Iwaniszwilego. - _ Zmiana konstytucji była wprowadzona ze względu na plany i rachuby polityczne obozu Saakaszwilego, a w ostatecznym rozrachunku okaże się, że jest to ich gwóźdź do trumny _ - zauważył Matusiak.

Jak dodał, najprawdopodobniej Iwaniszwili będzie szefem rządu i w 2013 r. może dojść do sytuacji, że cała władza w kraju przejdzie w ręce zupełnie nowej ekipy; nie wiadomo jednak, jakie zmiany zaproponuje Iwaniszwili i w jakim kierunku będą szły jego reformy. _ - Trudno powiedzieć, jakie ten człowiek ma dokładnie poglądy polityczne. Jego dotychczasowe deklaracje były dość ogólne i miały mocno populistyczny charakter _ - ocenił Matusiak.

Gruzińscy politolodzy prorządowi obawiają się, że zagrożony jest dorobek ostatnich ośmiu lat reform.

_ - To, co się Gruzji udało z wielkim wysiłkiem, czyli zbudować aparat państwowy, poprawić stosunki z Zachodem, uczynić Gruzję podmiotem polityki międzynarodowej, jest zagrożone chaosem politycznym, domniemaną prorosyjską polityką _ - zaznaczył ekspert OSW.

Kluczową rolę w zwycięstwie opozycji odegrały nagrania, które pojawiły się tuż przed wyborami, pokazujące łamanie praw człowieka w więzieniu pod Tbilisi.

Jak zauważył analityk OSW, opozycja skutecznie przekonała społeczeństwo gruzińskie, że w ostatnim czasie obóz rządzący wielokrotnie nadużywał władzy, przeprowadzał reformy odgórnie, nie licząc się ze zdaniem obywateli i wykazując się dużą arogancją.

_ - Gruzja nie była w pełni państwem demokratycznym. Były problemy, jeśli chodzi o pluralizm medialny, o równe warunki działania dla różnych grup politycznych. To wszystko nie zawsze funkcjonowało tak, jakby Zachód sobie tego życzył _ - ocenił Matusiak. Jednak jego zdaniem _ wszystkie te niedostatki w okresie rządów Saakaszwilego były do pewnego stopnia efektem ubocznym bardzo głębokich zmian, które zaszły w Gruzji w ciągu niecałej dekady _.

Zdaniem Matusiaka _ fakt, że doszło do zmiany władzy w wyniku wyborów, wskazuje, że Gruzja jest teraz o wiele bardziej demokratycznym państwem niż jakiekolwiek z państw postsowieckich _.

Czytaj więcej w Money.pl
UE chce zacieśnić stosunki z tym krajem _ Wzywamy wszystkich wybranych do nowego parlamentu do współpracy w interesie kraju. _
Pierwsze takie wybory w Gruzji. Kto wygra? Gruziński miliarder Bidzina Iwaniszwili, główny rywal Saakaszwilego, nie skorzystał z prawa głosu w wyborach parlamentarnych, co było symbolicznym aktem protestu przeciwko wielokrotnemu zmienianiu konstytucji kraju.
Wybory w Gruzji. Rosjanie na granicy - _ To nie są wymysły polityków obozu rządzącego _ - twierdzi polski europoseł z Platformy Obywatelskiej Krzysztof Lisek.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)